Beauty & Health|29.03.2017|18:13
NEKONEČNÉ PREDLETNÉ HITY – SOLÁRIÁ

Téme solárií sme sa na WomanMan už venovali. Škodia, či neškodia? Dopriať si zopár minút opálenia alebo nie? Téma, ktorá nestarne...

Boli kampane, boli výskumy a štúdie. Všetky zamerané na nebezpečné žiarenie zo solárií. Niektoré sú za, iné proti. Aký máte názor Vy?

...netreba ho stále iba „ohovárať“...

Spôsobuje rakovinu a je zdraviu škodlivé. Pleť starne a my sme nezdravo opálené. Slová, ktoré znejú z každého rohu, nemusia mať vždy svoje opodstatnenie. Prečo?

...keď výskumy sú „za“...

Kedy je umelé slnko blahodárne a kedy využiť jeho silu? Keď sa chcete chrániť pred rakovinou! Je to tak. Žiarenie so solárnych panelov môže pôsobiť ako prevencia. Má ochranný účinok pred rakovinou prostaty, čreva, ľadvín, vaječníkov, sietnice, pľúc, kostí a prsníkov. „Zelenú“ soláriám potvrdzujú aj štatistiky: výskumy z USA hovoria jasne – na rakovinu spôsobené týmto žiarením zomrelo asi 2000 osôb, no za rovnaké obdobie podľahlo tejto zákernej chorobe spôsobené inými príčinami 137 000 ľudí. Niektorým z nich by dokonca žiarenie zo solária pomohlo a mohlo pôsobiť preventívne. Tak už „nepanikárme“!

...ako často a kedy?...

Faktory vplývajúce na frekvenciu návštevy solárií a počet minút, ktoré by ste v nich mali stráviť sú rôzne. Závisia predovšetkým od typu pokožky.

...iba keď je nám tam dobre...

Do „búd na pečenie“ by sme mali zavítať, ak sa pri tom cítime skutočne dobre. „Zdravo vyzerajúce“ opálenie zo solária je v poriadku. Ak to nepreháňame s hodinami týždenne, sme stále prirodzené, primerane snedé a zdravé. Výhodou je, že ak s „tým“ začneme už na jar, na leto sme zdravo hnedé pripravené. Predídeme tak nepríjemnému sčervenaniu a spáleniu pokožky. Tá – ak ste po zime „bledá ako smrť“ – zláka letné slnko a Vy skončíte s bolesťami a spálením. Ak však navštívite solárium niekoľkokrát na pár minút pred letom, ste zahojené. Nech nemusíte hojiť spálené nosy a ramená, nech ste na leto pripravená!

Počúvajte svoje telo a objavte tú správnu dávku. Začnite pomaly a mierne. S príchodom jari a pokračujte aj do jesene. Ale pozor! Solárium je miesto, kde stačia iba minúty, hodiny v ňom sú už príliš. Tak vyštartujte do jarných ulíc za slnkom a do solárií za zdravým hnedým opálením.

Redaktorka: Monika Pekarovičová, www.ergoline.sk

Foto: Tumblr

 

 
 
 
Stiahni si aktuálne číslo magazínu WomanMan