Domácnosť|12.09.2017|15:29
Nižšie náklady na bývanie

Bývanie je súčasťou každého z nás. Niekto býva vo vlastnom, niekto v prenajatom, spoločnou témou sú náklady na bývanie. Každý používa vodu, elektrinu, kúri, a tak sa tieto náklady spájajú do jedného balíku. Pre tých, ktorí už pri stavbe uvažovali o čo najúspornejšom bývaní, je veľa vecí už samozrejmých, no nie každý má túto možnosť, a tak uvažuje, ako náklady na bývanie znížiť. Poďme sa pozrieť na niekoľko možností, ako ušetriť na bývaní.

Voda

 

Vodu používame denne. Na pitie, varenie, umývanie, na úžitkové účely. Ročná priemerná spotreba vody štvorčlennej rodiny je približne 200 000 litrov. Používame však stále pitnú vodu. A to je kameň úrazu, míňame denne litre pitnej vody aj na účely, na ktoré by sme inak využívali úžitkovú vodu. Také umývanie rúk, zubov a pod. Pustíme kohútik s tečúcou vodou a umývame. Uvažovali ste ale nad tým, koľko vody v skutočnosti pretečie vodovodným kohútikom cez umývadlo pri takýchto hygienických činnostiach? Bežná vodovodná batéria má prietok približne 10 litrov za minútu.

A pozrime sa na umývanie rúk. Pustená voda, namydlenie rúk, a ani nevieme ako, 10-20 litrov nám pretečie pomedzi prsty. A nemusí to byť toľko. Okrem zvyku zastaviť vodu nám môže pomôcť šetrič vody – perlátor. Malý pomocník, ktorý pomocou zmiešavania vody a vzduchu prúd vody naperlí, čím zabezpečí dostatočný tlak prúdu, ale vody sa minie oveľa menej. Úsporný perlátor môže znížiť spotrebu vody až na 1,5 litra vody za minútu! Samozrejme podľa potrieb môžu byť rôzne perlátory, ale takéto šetrenie môže znížiť spotrebu vody o stovky litrov mesačne len pri základných hygienických činnostiach.

Kúrenie

Už od jesene sa často začína s vykurovacou sezónou. Cez deň ešte môže byť príjemná teplota, ale noci sú čím ďalej tým chladnejšie. Znamená to, že za teplo platíme od skorej jesene do neskorej jari. To sú dlhé mesiace, počas ktorých nám kúrenie ovplyvní náklady na bývanie. Dá sa ušetriť aj v tomto období bez toho, aby sme zmenili svoj komfort? Je viacero spôsobov, ako na to, ale jeden sa dá využiť všade tam, kde sú radiátory. Radiátory sálajú teplo do miestnosti, ohrievajú chladný vzduch. Trvá však dlhšie, kým sa vyhreje studená miestnosť. Aby sme urýchlili vyhrievanie, môžeme použiť ventilátor na radiátor.

 

Ventilátor na radiátor Termík

Je to malá pomôcka, ktorá urýchli obeh tepla v miestnosti. Pri použití takéhoto ventilátora sa zrýchli ohrev miestnosti až 5 násobne. To znamená, že miestnosť sa nielen rýchlejšie zohreje, ale tým pádom je potrebné menej vykurovacej energie, a tým pádom nás to stojí menej. Zároveň sa pri takomto rýchlejšom obehu vzduchu v miestnosti zvýši teplota pri rovnakom nastavení kúrenia až o 2 stupne, takže je možné znížiť nastavenie ventilu na radiátore, čo je ďalšia úspora na kúrení. Návratnosť investície do ventilátoru na radiátor je približne jedna vykurovacia sezóna.

Radiátor

A keď už sa jedná o radiátor, pozrime sa na jeho teplotné vyžarovanie. Radiátor totiž nesála teplo len do miestnosti, ale aj na stenu za sebou. To sa zdá samozrejmé, ale uvedomujeme si, kam odchádza toto teplo? Pri nezateplenej stene na ulicu. Teplo totiž prechádza stenou, ktorú zahrieva, a stráca sa na ulici, takže týmto spôsobom vykurujeme ulicu.

 

foto: ecoprodukt.sk / pixabay.com

 
 
 
Stiahni si aktuálne číslo magazínu WomanMan