Media|05.06.2019|12:52
O Slovensko sa už tento piatok postará viac ako 10-tisíc dobrovoľníkov. Pomáhať budú aj biznismeni

Počas podujatia Naše Mesto bude v 46 mestách naprieč Slovenskom pomáhať 10 158 dobrovoľníkov z firiem i radov verejnosti

Aj tento rok sa 7. a 8. júna bude konať najväčšie podujatie firemného dobrovoľníctva v strednej Európe – Naše Mesto. Dobrovoľníkov v rovnakých tričkách so sloganom „Mám srdce na správnom meste“ stretnete v 46 mestách a obciach po celom Slovensku. Tí sa mohli rozhodnúť kam pôjdu pomáhať. Na výber mali z viac než 500 prihlásených aktivít, zameraných na skrášlenie miest a obcí, revitalizáciu zelene, záchranu pamiatok, majstrovanie, upratovanie verejných priestorov, ale aj na trávenie času s tými, ktorí sú odkázaní na pomoc druhých. Novinkou 13-teho ročníka Nášho Mesta je plogging, beh spojený so zbieraním odpadkov. 

Čoraz viac firiem chce byť zodpovedných a svoju nezištnú pomoc mieria najmä na miesta, kde pôsobia. V roku 2007 sa do prvého ročníka Nášho Mesta zapojilo len 20 firiem. Odvtedy sa ich počet zvýšil takmer osemnásobne. „Teší nás, že z toho množstva možností ako pomáhať, zamestnávatelia nezabúdajú na naše regióny a svojim zamestnancom umožnia na jeden deň priložiť ruku k dielu na mieste, kde sa napríklad hrávajú ich deti alebo chodia venčiť svojich psov,“ hovorí Michal Kišša, programový riaditeľ Nadácie Pontis. 

Aj ľuďom čoraz viac záleží na miestach, v ktorých žijú. Počet aktivít v mestách, ktoré vítajú pomoc dobrovoľníkov počas Nášho Mesta vzrástol od roku 2007 takmer 30-násobne. „Naše Mesto predstavuje nielen možnosť pre firmu pomáhať regiónom a zároveň pre zamestnancov zorganizovať netradičný teambuilding. Podujatie je hlavne mostom, ktorý spája dobrovoľníkov s miestami, kam chodia pomáhať a veľakrát toto stretnutie prerastie do dlhodobej spolupráce,“ dodáva Kišša. 

Vyše 6700 dobrovoľníkov v Bratislave a okolí

Najviac dobrovoľníkov budete môcť stretnúť už tradične v Bratislave a okolitých obciach. V pláne je vyčistenie brehov Chorvátskeho ramena v Petržalke, ktoré je vždy po zime zanesené množstvom odpadkov. Veľká akcia sa chystá aj v centre mesta, kde na námestí SNP a Kamennom námestí stretnete dobrovoľníkov, ktorí sa budú snažiť vyčistiť námestia od tagov a posprejovaných nápisov. Vyše 100 dobrovoľníkov bude pracovať na obnovení areálu Antickej Gerulaty v Rusovciach, ale aj na hrade Devín, kde je v pláne nielen zatraktívniť prostredie, ale hlavne zvýšiť bezpečnosť návštevníkov. 

 

Rukávy si vyhrnú aj „najvyšší“ šéfovia
V každom ročníku Nášho Mesta je pripravená jedna špeciálna aktivita, do ktorej sa zapájajú CEOs, riaditelia a vrcholoví manažéri. Viac než 15 šéfov z firiem ako Adient Slovakia, Amazon /Slovakia/, Čehová & Partner, CURADEN Slovakia, GSK, ING Bank N.V., Lenovo Slovakia, Pfizer Luxembourg SARL, Profesia, TNT Express Worldwide a iných, vstane aj tento rok od svojich počítačov, aby pomohli dokončiť komunitné centrum Imobilio, kde presne pred 5 rokmi pomohli vymurovať priečky. V centre, ktorého cieľom je vzdelávanie, integrácia a rehabilitácia zdravotne znevýhodnených, pomôžu s dokončením oplotenia a spevnenej plochy. 

 

Už ôsmykrát sa zapoja aj zamestnanci mesta Žilina

Do ulíc Žiliny sa vyberie takmer 600 dobrovoľníkov, pre ktorých je pripravených 35 aktivít. Spustnutý priestor v školskom areáli na Brodňanskej premenia dobrovoľníci na mini-farmu, na ktorej chcú chovať ovce a tým žiakov vychovávať k zodpovednosti a upevniť u nich kladný vzťah k prírode. Zamestnanci mesta Žilina tiež neváhajú priložiť ruku k dielu a preto zavítajú do detských jaslí Veľká Okružná, materskej škôlky na Čajakovej, komunitného centra na Bratislavskejna ihrisko Piešťanská/Trenčianska, aby priestory zrevitalizovali. Aj takmer 100 okien Novej synagógy bude po víkende vďaka práci firemných dobrovoľníkov žiariť čistotou. 

 

Dobrovoľníci venujú svoj čas seniorom, deťom, ale aj útulkáčom

Podujatie Naše Mesto je vynikajúcim spôsobom ako utužiť medziľudské a sociálne vzťahy a prepojiť komunity, ktoré by sa za bežných podmienok nikdy nestretli. Preto dobrovoľníci z Michaloviec tento rok zoberú seniorov z Michalovského domova seniorov na exkurziu do hvezdárne, svoje sily si zmerajú pri hraní spoločenských hier, pôjdu na prechádzku mestom spojenú s návštevou cukrárne, započúvajú sa spoločne do audiokníh a svoje schopnosti zúročia v kreatívnych dielňach, kde budú  spoločne vytvárať umenie z papiera. Aj pre seniorov z Domova sociálnych služieb v Rači je Naše Mesto vrcholné podujatie, v rámci ktorého idú na výlet na Červený kríž a zabavia sa spoločne s dobrovoľníkmi pri grilovačke. Trnavskí dobrovoľníci spríjemnia deň malým pacientom v Detskej fakultnej nemocnici a iní sa pôjdu vyvenčiť spoločne s opustenými psíkmi z Trnavského útulku

 

Novinkou je beh za účelom vyčistenia prírody

Spoločne s OZV ENVI – PAK pripravila Nadácia Pontis pre dobrovoľníkov plogging, beh spojený so zbieraním odpadkov v prírode. Bežať sa bude v Bratislave, Nitre a Trnave po vytýčenej trase, pričom aktivita bude mať aj svojho víťaza, hodnoteného nielen podľa dosiahnutého času, ale aj množstva vyzbieraného odpadu. „Vieme, že ľuďom záleží na životnom prostredí, a preto sme sa rozhodli priniesť celosvetový fenomén – plogging aj na Slovensko. Už od svojho vzniku v roku 2004 vzdelávame a robíme osvetu v oblasti triedenia odpadu. Inak to nebude ani teraz, po ukončení behu spoločne s účastníkmi všetok vyzbieraný odpad vytriedime a vysvetlíme, do ktorého kontajnera patrí. Ak niekto z prítomných nebude vedieť triediť, po skončení ploggingu sa to istotne naučí,“ hovorí Katarína Kretter, riaditeľka pre komunikáciu a marketing z OZV ENVI – PAK.

 


 
 
 
Stiahni si aktuálne číslo magazínu WomanMan