Showbiz|21.05.2018|16:41
Občianske združenie LECA opäť spojilo nadané deti a mládež s umelcami

4.ročník benefičného galavečera ŠTVORLÍSTOK PRE TALENTY pod záštitou Prezidenta ČR J.E. Miloša Zemana a ministerky obrany Karly Šlechtovej

Na javisku bratislavského Mestského divadla P. O. Hviezdoslava sa počas galavečera predstavilo viac ako 170 účinkujúcich z rôznych umeleckých oblastí. Ide o vyvrcholenie celoročných aktivít občianskeho združenia Leca.

„Je to ojedinelý galavečer, ktorý spája všetky umelecké zložky. Účinkujú v ňom profesionálni umelci z domova i zahraničia spolu s talentovanými štipendistami," uviedol na štvrtkovej tlačovej besede predseda občianskeho združenia Andrej Antonio Leca. Tohtoročným exkluzívnym hosťom bola japonská speváčka Masumi Ormandy.Za hereckú oblasť sa predstavila Milka Zimková, Jana Nagyová ako niekdajšia Arabela, Pavel Trávniček, princ z kultovej rozprávky Tri oriešky pre Popolušku, Jana Valocká ale tiež české herecké osobnosti Jitka Frantová a Zdenka Procházková. "Ja som taká charitatívna osoba, ktorá keď ide o to niekoho podporiť a viem, že to stojí naozaj za to, že to má význam, tak to urobím. A keď som bola oslovená Andrejom a Robertom Lecovcami, aby som prijala účinkovanie v tomto krásnom programe, tak som hneď povedala, že áno. A veľmi sa mi tu páči," uviedla Zdenka Procházková.

Réžiu a choreografiu zverili organizátori už po druhý krát do rúk Jaroslava Moravčíka.

Záštitu nad projektom prevzali: prezident Českej republiky J.E. Miloš Zeman, predseda vlády SR, primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal, komisárka pre deti SR Viera Tomanová, Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR a ministerka obrany Českej republiky Karla Šlechtová.V galaprograme účinkovali hudobné a spevácke esá ako džezmen Peter Lipa, saxofonista Radovan Tariška, Ján Berky Mrenica ml., svetoznámy harfista Michal Matejčík, Sima Martausová s Dievčenským speváckym zborom Slovenského rozhlasu, raper Suvereno, ale tiež Bratislavský detský zbor či Poddukelský umelecký ľudový súbor. Bez nároku na honorár tiež v programe účinkovali prví sólisti Viedenského štátneho baletu Nina Poláková a Roman Lazík. Po dlhšej speváckej prestávke sa na javisko vrátil a v programe vystúpil  Justin Topoľský, ktorý je viac známy ako gastronomický guru.

Ocenenie Šťastena organizátori tento rok odovzdali zakladateľke Detského folklórneho súboru Čečinka pani Beáte Čečkovej, ktorá práci s mladými folklóristami zasvätila celý svoj život. Autorkou sošky Šťastena je popredná keramikárka Ivett Axamitová.

Tradične bola súčasťou podujatia aj módna prehliadka úspešných žien v modeloch Ivety Lederer. V tomto ročníku sa zapojilo 13 dám reprezentujúcich spoločenský, politický, vedecký a podnikateľský život na Slovensku i v zahraničí.

Občianske združenie LECA vzniklo v roku 2014. Jeho cieľom je finančná a morálna podpora a pomoc pri rozvíjaní talentu detí a mládeže zo Slovenska i Česka vo veku od 3 do 26 rokov. V tomto školskom roku podporuje 74 štipendistov.

„Od vzniku našej charitatívnej organizácie bolo podporených už viac ako 120 mladých talentov, mnohí z nich sú pod našimi ochrannými krídlami dlhodobo a nám robí veľkú radosť sledovať ako sa ich danosti rozvíjajú, ako trávia čas pri aktivitách, ktoré napĺňajú ich vnútorný svet a ako dosahujú svoje vysnívané, či už menšie alebo aj väčšie sny.“ – uviedol spoluzakladateľ o.z. LECA, producent Andrej Antonio Leca.

 

„Je veľké šťastie, keď človek môže pomáhať iným. Hovorí sa, že oveľa krajší pocit má ten, kto dáva ako ten, kto dostáva. Na Slovensku máme veľa šikovných, talentovaných ľudí. Deti, ktoré sa narodili do sociálne slabších pomerov, musia sa dvojnásobne snažiť v dosahovaní výsledkov. Naše ciele by sme nemohli napĺňať bez podpory sponzorov, mecenášov, ľudí dobrej vôle, ktorí uverili a veria našej práci, ktorej sa venujeme s odhodlanosťou a vervou. Úprimné poďakovanie patrí všetkým umelcom, ktorí počas roka nezištne s našou organizáciou spolupracujú. Všetci spolu tvoríme mozaiku, ktorá našim mladým talentom mení a pomáha vytvárať krajší, lepší život.“ – uviedol spoluautor projektu, dramaturg Roberto Leca.

 

foto: LECA

 
 
 
Stiahni si aktuálne číslo magazínu WomanMan