Culinary|27.06.2017|17:39
Ovocie, zelenina, bylinky: usušiť, zmraziť alebo zavariť?

Nielen vášniví záhradkári sú momentálne na vrchole blaha: reďkovky, mrkva, šaláty, rukola, petržlen alebo jahody zdobia nielen záhony, ale aj pulty v obchodoch a trhov. Ak ich všetky nestíhate zjesť, určite premýšľate, ako ich čo najšetrnejšie uchovať na dobu, kedy záhrady opäť osirejú. Môžete zvoliť napríklad sušenie, čo je najstarší spôsob spracovania plodov. Elektrické sušičky tento proces skracujú z rádu dní na hodiny. Tiež zaváranie kompótov, marmelád, džemu, ovocných a zeleninových zmesí, húb alebo aj hotových pokrmov so sebou na dovolenku je ďalším výborným spôsobom, ako kvalitne uchovať potraviny. Ten, kto úrodu naopak radšej zamrazí, ocení vákuovačku, ktorá pomáha predĺžiť čerstvosť a životnosť nielen ovocia a zeleniny. Ocot, ovocné víno alebo naloženú zeleninu zase získate z fermentora - jogurtovača. A nesmieme samozrejme zabudnúť ani na osviežujúce letné smoothie.

 

Špičková sušička s infračervenou technológiou sušenia YDEN CI IR D5

Sušička ponúka 4 programy sušenia: na slnku, v tieni, automatické nastavenie a manuálne nastavenie. V móde "na slnku" je využívané infračervené žiarenie - potraviny sú sušené na rovnakom princípe ako pri sušení slnkom, vďaka čomu je uchovaný dôležitý vitamín D a ďalšie látky a minerály. U mäsa a rýb navyše infračervené žiarenie pôsobí proti rozkladu. Druhou voľbou je program "v tieni", ktorý využijete hlavne na prípravu RAW pokrmov, pretože ponúka možnosť regulácie teploty po celú dobu sušenia. Sušička je dokonca vybavená aj snímačom pre monitorovanie vlhkosti, takže automaticky prispôsobí intenzitu a dĺžku sušenia tak, aby boli potraviny dokonale vysušené. Tento model zároveň využíva cirkulačný systém pre rovnomerné sušenie, takže nie je počas procesu nutné prehadzovať tácky. Cena je 545,99 €.

Sušička Concept SO-1061

Súčasťou balenia je nadštandardných 7 hranatých sít na sušenie. Môžete si nielen pohodlne regulovať teplotu od 35 do 70 °C, ale navyše si aj nastaviť čas. O rovnomerné sušenie sa postará ventilátor a sušiace sitá aj pláty je možné umývať v umývačke riadu. Cena je 63,90 €.

Sušička Guzzanti GZ 500

Vyberať môžete zo 7 stupňov nastavenia teploty v rozmedzí 35 až 70° C. Balenie obsahuje 5 okrúhlych sušiacich sít. Cena je 36,86 €.

Sušička G21 Paradiso Cube

Podľa druhu potravín si zvoľte teplotu v rozmedzí od 40 do 70 °C. S digitálnym ukazovateľom času budete vždy vedieť, koľko minút sušenia ešte zostáva. Je vybavená 6 výškovo nastaviteľnými plátmi, každým s nosnosťou 1 kg, na ktoré môžete ovocie a zeleninu pohodlne vyskladať. Cena je 53,50 €.

Zavárací hrniec Hyundai PC 200

Vnútro hrnca tvorí smaltovaná nádoba s objemom 27 litrov, čo stačí na zaváranie až 14 litrových pohárov. Vďaka maximálnemu príkonu hrnca 1 800 W je ohrev vody veľmi rýchly. Dobu zavárania môžete nastavovať vďaka časovaču až na 120 minút a teplotu od 50 do 100 ° C. Ďalšou funkciou hrnca je varenie a udržiavanie teploty horúcich nápojov: ľahko tak uvaríte čaj či kávu a s pomocou výpustného kohútu nápoj nalejete do pohárov. Tento model však neslúži iba na zaváranie zeleniny, je vhodný aj pre samotnú tvorbu polievok, gulášov, či omáčok. Vďaka tepelne izolovanými rukoväťami vám nehrozí spálenie. Cena je 73,90 €.

Odšťavovač Catler JE 4010

Výkonný 1200W motor a kvalitné nerezové sito zaistia maximálnu výťažnosť a prípravu tej najkvalitnejšej čerstvej šťavy počas niekoľkých sekúnd z akéhokoľvek ovocia alebo zeleniny. Vďaka veľkému, 84 mm širokému plniacemu otvoru je možné vkladať celé jablká alebo pomaranče. Na čelnej strane je praktický LCD displej, ktorý ukazuje aktuálne zvolenú rýchlosť a režim. Odšťavovač ponúka päť rýchlostí odšťavovania. Cena je 199 €.

Odšťavovač Sencor SJE 1005

Vďaka príkonu 700 W si poradí s ľubovoľným ovocím i zeleninou. Nádoba na dreň s objemom 1,5 litra pojme dostatok odpadu a všetky odnímateľné diely je možné umývať v umývačke riadu. Cena je 38,40 €.

Stolný mixér Electrolux ESB2500

Veľmi univerzálny fitness mixér, s ktorým si počas okamihu pripravíte obľúbené smoothies či ovocné kokteily. Maximálny príkon motora činí nadštandardných 300 W. Zvýšenú životnosť prístroja zaistí nože vyrobené z kvalitnej nehrdzavejúcej ocele. Tento model sa veľmi ľahko ovláda aj čistí. Pre vašu bezpečnosť sú zo spodnej strany umiestnené štyri prísavky, ktoré zaisťujú maximálnu stabilitu. Súčasti balením sú dve nádoby s objemom 600 ml. Cena je 47 €.

Vákuová zváračka SEVERIN FS 3604

Je ideálna pre ovocie a zeleninu, ktorú chcete zmrazením uchovať v čerstvom stave. Zváračka zo sáčku vysaje vzduch a nepriedušne ho uzavrie, čím zabráni prieniku baktérií k potravinám. Cena je 31,60 €.

Kuvings Fermentor

Kvasenie je od pradávna spôsob, ako zo základných surovín získať oveľa lepší a hlavne zaujímavejší produkt. Domáce fermentované jedlo z čerstvých surovín je lahodné a mimoriadne zdravé. Vo jogurtovači vyrobíte domáci jogurt, čerstvý syr, kvalitný ocot, kvasenú, kyslú či nakladanú zeleninu alebo ovocné víno. Cena je 185 €.

 

Všetky produkty zoženiete v kamenných predajniach Datart alebo na www.datart.sk.

 

foto: @datart

 
 
 
Stiahni si aktuálne číslo magazínu WomanMan