Zdravý životný štýl|30.09.2015|21:29
Pleť prezradí vaše choroby

Rady sa obzeráte v zrkadle? Veď to robí každá žena! Keď už poznáte dokonale každý centimeter svojej pleti, dokážete aj bez lekára spozorovať varovné signály vášho zdravia. Pokožka tváre totiž prezradí o vašom životnom štýle oveľa viac, ako si myslíte.

Na pleti sa okamžite odráža váš psychický stav, zážitky, starosti, zdravotné problémy, ale aj radosti. Čo dokážete vyčítať z ľudskej tváre?

Opuchnuté viečka

Keď už máte opuchnuté viečka tak, že si to každý všimne na kilometer, oddýchnite si od práce s počítačom, skúste vypnúť a nájdite si čas pre seba. Podľa všetkého vám chýba dostatok spánku a pokoj. Skúste overený recept – relax s uhorkami na očiach. Alebo aspoň kvalitný 8 hodinový spánok.

Akné na brade

Keď už máte dávno po puberte, vaša pleť by už nemala obsahovať akné. Ak áno, je to dôkaz, že vo vašom tele niečo nefunguje. Na brade sa prejavujú problémy s vaječníkmi a ženskými orgánmi. Ak máte výkyvy hormónov, prejavia sa vám na brade hnisavé vyrážky. Objednajte sa u svojho lekára na ultrazvuk a krvné testy.

Časté kútiky

Ak vám často praskajú pery, alebo sa tvoria kútiky, môžete mať nedostatok vitamínu B, alebo aj intoleranciu na mlieko. Vitamín B má protizápalové účinky a keď vám chýba, kútiky sú jasným signálom. Zaraďte do jedálnička viac vajec, chudého mäsa, rýb, hrášku a špenátu.

Bledá pleť

Už dávno neplatí, že len ženy s bledou pleťou sú nádherné. Znamená to skôr, že vášmu telu niečo chýba. Konkrétne železo a vitamín B12. Potrebujete preto potraviny bohaté na vitamín C, papriku, kivi, pomaranč, ale aj červené mäso.

Škvrny

Ak na svojej pleti v oblasti krku zbadáte tmavé škvrny, môže ísť až o cukrovku. Rôzne fľaky na vašej koži signalizujú, že niečo nie je v poriadku. Škvrny sa tvoria pri ochorení obličiek, štítnej žľazy či pečene. Keď si spozorujete žlté fľaky v oblasti očí, nosa a úst, určite máte zvýšený cholesterol. Vyhýbajte sa mastným jedlám.

Vrásky a žilky

Hlboké vrásky spôsobuje fajčenie. Nikotínom pleti ubudne kolagén, elasticita a pružnosť. Čiastočne pomôže jedenie citrusov, čiernych ríbezlí, paradajky a papriky. Viditeľné žilky sú prejavom nadmerného pitia alkoholu. Pri konzumácii alkoholu trpia cievy, čo môže viesť až k trvalému začervenaniu pokožky. Viditeľné žilky sa objavia aj pri nadmernom jedení korenistých jedál alebo veľkom prijme kofeínu.

Ali

Foto: weheartit.com

 
 
 
Stiahni si aktuálne číslo magazínu WomanMan