Cestujeme|04.09.2017|17:36
POBYTOM V KÚPEĽOCH PROTI „TICHÉMU VYKRÁDAČOVI KOSTÍ“

My, ženy, slnko milujeme, no i tak sa mnohé z nás sťažujú, že tohtoročné leto je až príliš horúce. Napriek tomu by sme mali byť vďačné za každý jeden slnečný lúč. Zo slnka totiž naše telo získava vitamín D a ten je mimoriadne dôležitý pri ochorení, ktorým vo veľkej miere trpí práve nežnejšia časť populácie. Ide o osteoporózu alebo tzv. „tichého vykrádača kostí“.

Pri prevencii tohto ochorenia je mimoriadne dôležitý práve dostatok vitamínu D, ale aj vápnika, bielkovín a kvalitného pohybu. S tým, ako leto a slnko postupne odchádzajú a svoje žezlo začne preberať jeseň so svojím sychravým upršaným počasím, mali by sme my všetky, ktoré trpíme osteoporózou, začať premýšľať nad nejakou formou podpornej liečby. Veľmi vhodné sú pobyty v kúpeľoch. „Termálna voda má tú výhodu, že dokáže znižovať svalové napätie a zároveň aj bolesť v svalových úponoch. Pohybová liečba zasa zlepšuje koordináciu pohybov, svalovú kondíciu, stabilitu postoja a chôdze, čo slúži ako prevencia pádov, najmä u starších pacientov,“ hovorí MUDr. Buran, lekársky riaditeľ Kúpeľov Trenčianske Teplice.

Práve prevencia pádov je pri osteoporóze mimoriadne dôležitá. Kosti sú totiž menej pevné, krehkejšie a náchylnejšie na zlomeniny. K tým dochádza najmä na troch miestach: predlaktie, kŕčok stehennej kosti a stavce chrbtice. Epidemiologické údaje pritom hovoria jasne – celoživotné riziko, že zomrieme na následok zlomeniny krčka stehennej kosti spôsobenej osteoporózou, je rovnaké ako v prípade rakoviny prsníka. A tu už končia všetky žarty aj ľahkovážnosť.

Osteoporóza rozhodne nie je ochorenie, ktoré by sme si mohli dovoliť podceňovať, preto je dobré zveriť sa do rúk skutočným profesionálom. Na Slovensku iste nájdeme niekoľko vynikajúcich kúpeľov s dlhoročnou tradíciu , no jedny z najlepších v oblasti starostlivosti o pohybový aparát sú Kúpele Trenčianske Teplice. V rámci kúpeľnej liečby sa môžete spoľahnúť na profesionálny personál, ale aj vstupnú prehliadku u lekárov priamo v kúpeľoch, ktorí vám na základe vašej diagnózy naordinujú liečebné procedúry šité na mieru. Navyše vám tu poskytnú aj komplexné profesionálne poradenstvo, čo potvrdzujú slová lekárskeho riaditeľa Kúpeľov Trenčianske Teplice: „Súčasťou našej kúpeľnej liečby je aj poučenie klientov o zdravej strave a správnych pohybových aktivitách. “Okrem všetkých týchto predností sa hostia môžu tešiť aj na zrekonštruované priestory obľúbeného termálneho bazéna Sina a krásnu okolitú prírodu ako stvorenú na prechádzky farebnou jeseňou.

 

foto: Kúpele Trenčianske Teplice

 
 
 
Stiahni si aktuálne číslo magazínu WomanMan