Travel|08.05.2017|07:49
Poklady českých Luhačovíc

Na zozname kúpeľných miest v susednom Česku je dvadsaťšesť názvov. Každé sú síce liečivé a slúžia na oddych,  ale štvrté najväčšie české kúpele Luhačovice sú iné. Okrem liečebných a wellnesových procedúr má ich nezameniteľnosť na svedomí slovenský architekt Dušan Jurkovič.


Jednou z prvých stavieb, ktorú odborník v meste vytvoril, sa volá príznačne – Jurkovičov dom. Dve staré budovy z osemnásteho storočia dal pred vyše sto rokmi dokopy, rozšíril o ďalšie poschodie a ozdobil pestrými farbami tak, že pri pohľade či už zvonka alebo zvnútra máte pocit, že ste v rozprávke. Budova slúži ako hotel a zároveň ju odborníci radia medzi najcennejšie, čo kúpeľný park ponúka. A to aj napriek tomu, že ruka Dušana Jurkoviča je v areáli podpísaná na mnohých ďalších stavbách.

Keď liečia slovenské ruky


Ďalším skvostom je Hotel Alexandria. Zvonka svojou architektúrou až tak nevyniká, ale čo sa wellnessových zážitkov týka, nemá konkurenciu. Je v hľadáčiku turistov, ktorí stres nechávajú pred dolinou Bielych Karpát a do údolia chodia načerpávať energiu. Má totiž najväčšie a najmodernejšie wellnessové centrum v meste. Sauny všetkých druhov sú súčasťou starogréckeho motívu labyrintu, ktorý má predstavovať životnú púť človeka od narodenia k určitému cieľu. Keď je vaším cieľom oddýchnuť si do sýtosti, ste na správnej adrese. To, že Slováci sú na Morave ako doma, svedčí aj fakt nielen v počte návštevníkov, ale i pracujúcich. Masér s doslova zlatými rukami poctivo prejde každý stuhnutý sval na vašom tele, ktorý vás na záver zabalí do čokolády, medu alebo obloží lávovými kameňmi. Viac o ponuke služieb a procedúr sa dozviete na: www.hotelalexandria.cz

Francúzska reštaurácia s medzinárodnou kuchyňou


V hľadáčiku gurmánov je jednoznačným favoritom Francúzska reštaurácia. Nech vás ale názov nepletie. Podnik nesie prívlastok nie podľa kuchyne, ktorú v nej varia, ale pre interiér pochádzajúci ešte z konca tridsiatych rokov minulého storočia. Vďaka krištáľovým lustrom, priestranným zrkadlám a veľkým oknám do ulice sa hostia cítia ako v luxusnej reštaurácii na francúzskom bulvári Champs - Élysées. O všetko sa stará šéfkuchárka Jirka Boráňová so svojím tímom, ktorý každý mesiac servíruje iné degustačné menu. Napríklad máj sa nesie v znamení špargle. Z tejto zeleniny varia nielen polievku a vkladajú ju napríklad do teľacieho mäsa, ale taktiež je súčasťou kakaovej rolády. Kto má výčitky, aby nepribral, kalórie navyše môže vybehať v mestskom parku alebo priľahlom lese.

Naberte si z prameňa

V regióne východnej Moravy vyviera na povrch desať minerálnych prameňov. Vďaka obsahu minerálov a oxidu uhličitému majú liečivé účinky. Používajú ich na pitie, inhaláciu alebo kúpeľ. Na pešej promenáde sa z nich každý môže napiť.

Najznámejšou je Vincentka, ktorá je od konca osemnásteho storočia aj zastrešená. Meno dostala podľa majiteľa jedného z tunajšieho panstva. Aloisku kedysi volali lesný prameň a tiež ju zastrešili dreveným pavilónom. Je najlepšia na trávenie. Prameň Dr. Šťastného neďaleko kúpeľného divadla kedysi striekal do výšky dvadsiatich metrov, preto ho volali gejzír. Keďže svojou silou, ale oberal o výdatnosť vôd ostatné pramene, zregulovali ho. Ottovka zas na povrch prenikla na brehu Hornej Olšavy cez puklinu v pieskovci. Najmladším je Nový jubilejný prameň z roku 1988. Je naozaj jedno, z ktorého sa napijete, všetky totiž majú liečivé účinky.

Text: LULU

Foto: Milan Jaroš, Václav Jirásek, archív Hotel Alexandria, Lázne Luhačovice

 
 
 
Stiahni si aktuálne číslo magazínu WomanMan