Showbiz|28.02.2017|17:00
Prečo sú roky po 20-tke také dôležité?

Tridsiatka nie je novou dvadsiatkou. Aj keď to počúvame v médiách, od priateľov i rodiny.

Obdobie medzi dvadsiatym a tridsiatym rokom života nie je druhou pubertou, naopak – je obdobím, kedy by sme mali zhromažďovať osobnostný kapitál, pracovať na svojej budúcej kariére a perspektívnom vzťahu. A presne o tom je kniha Rozhodujúca dekáda od úspešnej autorky TEDx prednášky Meg Jayovej. 

Odsúvať zamestnanie, partnerstvo a rodičovstvo za tridsiatku sa veľmi nevypláca, a ak chceme prežiť šťastnejší, plnší a pokojnejší život, treba si to podľa autorky uvedomiť.
Klinická psychologička Meg Jayová v tejto pôsobivej knihe vysvetľuje, prečo je dôležité neuviaznuť vo víre dezinformácii a trivializácii o desaťročí, ktoré je v podstate najurčujúcejšie pre našu budúcnosť.

V knihe Rozhodujúca dekáda vychádza zo svojej dlhoročnej praxe zameranej na dvadsiatnikov, ako aj z mnohých vedeckých štúdií a štatistických dát.

„Roky medzi dvadsiatkou a tridsiatkou sú dôležité,“ tvrdí Meg Jayová. „80% najurčujúcejších momentov sa odohráva okolo veku tridsaťpäť rokov. Zvyšovanie platu – dve tretiny nárastu sa udejú práve počas prvých desiatich rokov kariéry. Vyše polovica z nás sa do tridsiatky vydá či ožení, chodí alebo žije s budúcim partnerom. Od veku dvadsať do dvadsaťdeväť rokov sa nám osobnosť mení viac ako kedykoľvek predtým či potom. Vo veku dvadsaťosem rokov sú ženy najplodnejšie.“

Meg Jayová rozpráva o práci, partnerských vzťahoch, sociálnych väzbách aj osobnom rozvoji a chybách, ktorých je dobré sa vyvarovať. Výsledkom je osviežujúca, konštruktívna a miestami až nemilosrdne úprimná kniha určená predovšetkým dvadsiatnikom – no nielen im.

Meg Jayová je klinická psychologička, špecializuje sa na vývin dospelých – predovšetkým dvadsiatnikov. Doktorát získala na prestížnej univerzite v Berkeley, v súčasnosti pôsobí na Virgínskej univerzite a vedie svoju súkromnú prax.
Publikuje v New York Times, Los Angeles Times, USA Today, Psychology Today a NPR. S Rozhodujúcim desaťročím zaznamenala nečakaný úspech, jej prednášku „Prečo tridsiatka nie je novou dvadsiatkou“ videlo len za prvý rok vyše šesť miliónov ľudí.

 „Ak budovanie kariéry prirovnáme k dvanástim hodinám pri kartárskom stolíku, potom je výber životného partnera či partnerky ako vstať od tohto stolíka, prejsť k rulete a staviť všetko na červenú tridsaťdvojku. Jediným rozhodnutím si vyberiete partnera pre všetky oblasti dospelého života.
Financie, práca, životný štýl, rodina, zdravie, zábava, dôchodok a dokonca aj smrť sú od tohto bodu preteky s jednou nohou priviazanou k nohe vášho partnera.
Dokonca aj keď sa rozvediete, môže sa stať, že ostanete nadosmrti finančne a logisticky prepojení, platíte spoločne školné a každý druhý víkend sa stretávate na príjazdovej ceste k domu, aby ste prevzali či odovzdali deti.“

V kapitole „Práca“ sa dozviete, prečo majú zamestnania dvadsiatnikov najväčší vplyv na život z profesionálnej a ekonomickej stránky, napriek tomu, že nevyzerajú na prvý pohľad veľmi dobre.
V kapitole „Láska“ si prečítate, prečo sú rozhodnutia o vzťahoch počas tejto dekády azda ešte dôležitejšie ako vaše pracovné voľby.
A v kapitole „Mozog a telo“ sa dozviete, ako dvadsiatnikom pomáhajú ich ešte stále sa rozvíjajúce mozgy stať sa dospelými, ktorými chcú byť a ako sa ich telá nalaďujú na najfertilnejšie roky.

 

 
 
 
Stiahni si aktuálne číslo magazínu WomanMan