Vzťahy|26.02.2015|23:13
Prečo zverejňujeme svoje vzťahy na facebooku? Tu je odpoveď!

Fenomén menom sociálne siete je tu už niekoľko rokov, na Slovensku sa veľmi rýchlo usídlili a ľudia si ich zamilovali. Dnes už málokto nie je na facebooku, najväčšej sociálnej sieti na svete.

Facebook má bezpochyby množstvo výhod. Aj keď sa ľudia dlho nevidia, môžu prostredníctvom neho spolu komunikovať, vedieť o sebe viac, sledovať, čo ich priatelia a známi robia. Mnohí to však už preháňajú a svojich priateľov neustále cez statusy informujú o všetkom, čo robia.

Informujú ich aj o svojich vzťahoch, zmene vzťahu, novom vzťahu, rozchode. Pýtali sme sa vás a psychológa, prečo to vlastne ľudia robia, prečo majú potrebu zverejňovať na facebooku svoje vzťahy, či je to pre nich dôležité a čo to pre nich znamená. Niektorí to dnes dokonca považujú za akési zoficiálnenie vzťahu.

Ženy a muži sa na to pozerajú podstatne inak

„Nie je to pre mňa vôbec dôležité. Dôležité je, čo je v skutočnosti, nie na facebooku. Ale je to milé, keď sa tí dvaja tešia zo vzťahu a chcú sa tým pochváliť. Keď to vycapia na facebook, asi to spolu myslia naozaj vážne. Ja mám stále nepotvrdenú žiadosť o vzťah. Párkrát som to potvrdila, potom keď som bola nahnevaná vymazala to a teraz už radšej nepotvrdzujem nič,“ hovorí čitateľka Janka.

„Raz som si dal na facebook, že som vo vzťahu s Aničkou Dlaňovou. Zopár ľudí to nepochopilo,“ smeje sa Peťo.

„Keď som zaľúbený, tak sa chcem podeliť so svojimi známymi, že som šťastný. Facebook je zrejme v dnešnej dobe tá najľahšia cesta. Ale určite to nie je pre mňa alfa a omega a zoficiálnenie už tobôž nie,“ hovorí Marcel.

„Ja som bola proti a dva mesiace mi trvalo, kým sme to spravili. Lebo zo začiatku si myslím, že je to čisto vec dvoch ľudí a nemá to, kto čo komentovať a riešiť. Potom to už všetci vedia a je to jedno. A hlavne, keď je niekto z malého mesta,“ opisuje svoju situáciu Zdenka.

„Bol by som debil, kedy som to dával na facebook,“ vraví jednoznačne Ondrej a Marek s ním súhlasí. Ten by si svoj vzťah v žiadnom prípade nezverejňoval. Takéhoto názoru je aj Stano. „Vôbec to nie je dôležité. S bývalou som si to dal asi po dvoch rokoch až a teraz ani neviem, čo tam mám.“

„Môj názor niekedy bol že áno aby to videli všetci. Teraz s odstupom času je taký, že je to úplne nepodstatné. Facebook za mňa vzťah nerobí. Na vzťah sú dvaja a ak im to klape a sú spokojní, načo do toho ťahať facebook,“ hovorí Dominik.

Braňo to vidí inak. „Nie, nepripadá mi to ako zoficiálnenie vzťahu, ale ako vec, ktoré je dnes bežná. Je to sociálna sieť, čiže virtuálna kaviareň, kde sa stretávame s priateľmi a predsa chceme, aby priatelia vedeli, že máme partnera , že nie sme single. Je to prirodzené. Kto to tají na sociálnej sieti, je pravdepodobné, že to bude tajiť aj v normálnom živote.“

Mnohé dámy to berú ako milé gesto, chcú sa pochváliť tým, koho majú radi. A sú aj tie, čo to berú ako zoficiálnenie. „Hovorí sa, že čo je na facebooku je už oficiálne. Platí to aj opačne. Keď si niekto zmení status na „single“, tak už všetci vedia, že to pár s rozchodom myslí vážne. Nakoľko mám na facebooku rodinu aj priateľov, je pre mňa dôležité mať tam reálne udanie vzťahu. A momentálne som šťastne vydatá,“ povedala nám Lucia.

Kristína to tiež berie ako zoficiálnenie vzťahu. „Nepovažujem to však za smrteľne dôležité. Myslím, že na tom vzťahu to nič nezmení“.

Psychológ má v tom jasno

Celkové zverejňovanie čohokoľvek na sociálnej sieti, vysvetľuje takto: „Chýba mi dobrý pocit, že som úspešný, chýba mi dobrý pocit zo seba, že môžem byť na seba hrdý? Nič to, vymyslím niečo. Čokoľvek a dám do pozornosti všetkým. Pozrite, vidíte ma? Som tu, žijem, konám, som efektívny. A tak ľudia zverejňujú – čokoľvek, len aby o sebe dávali vedieť. V skutočnosti vo svojej izolácii a bezmocnosti - získavajú cez svoje zverejňovania čohokoľvek na facebooku pocit, že majú hodnotu, že aj oni čosi riadia, že budú videní, že majú vplyv, že ich druhí vnímajú,“ hovorí psychológ Dr. Tibor Hrozáň.

Podľa psychológa Hrozáňa je teda tým najčastejším hlavným dôvodom zverejňovania to, že chcú ukázať svoje úspechy, radosti, sklamania, aby všetci videli, že žijú.

Myslí si, že v oveľa menšom percente je dôvodom oznámenie s kým chodia. Je to vlastne pre nich absolútne nezmyselná informácia. „Zverejňovania ľuďom pomáha udržiavať si pocit sebaistoty, vytvára a potvrdzuje mi miesto medzi ostatnými,“ uzatvára Dr. Hrozáň.

by Diamond

foto: facebook

 
 
 
Stiahni si aktuálne číslo magazínu WomanMan