Domácnosť|28.11.2012|20:05|GALLERY
Príde na Slovensko F1-tka?

Nie je to vylúčené, pretože aj u nás máme okruh, na ktorom by sa cítila dobre.

Reč je o Slovakia Ringu. Tento autodróm sa charakterizuje ako výcvikové zariadenie pre motoristov. Prináša jedinečnú šancu zdokonaliť si vodičské schopnosti, vyskúšať si rýchlu jazdu, precvičiť si techniku, alebo si jednoducho len vychutnať radosť z jazdy. Fanúšikovia rýchlosti ocenia priestor na skúšanie limitov a výnimočnú príležitosť zažiť pocity podobné tým, ktoré prežívajú profesionáli pri skutočných pretekoch. Autorom projektu Slovakia Ring je skúsený rakúsky architekt Hans Roth, ktorý má na svojom konte viaceré podobné projekty v Rakúsku a v Maďarsku. Ten slovenský má však jednu výnimočnosť – jeho parametre ho radia medzi najdlhšie cestné okruhy v Európe. Okrem toho sa na dráhe nachádzajú štyri umelo vytvorené prevýšenia, tzv. horizonty, ktoré sú spestrením celej dráhy a dodajú do krvi ten pravý adrenalín. Celá trať je dlhá 5922 metrov a široká 12 metrov.

 

Dať šancu
Slovensko, vychádzajúc z jeho polohy, bolo odjakživa dôležitou dopravnou križovatkou. Aj v dnešných časoch sa tu automobilovému priemyslu darí. Navyše sa môže pochváliť aj zvučnými menami, ktoré súvisia so svetom motorizmu: Ondrej Dobrota, Marián Rajnoha, Marián Határ, Jirko Malchárek, Pavel Jurkovič, Peter Baláž. Slovakia Ring chce dať priestor ich následovníkom a objavovať aj mladé talenty. Je totiž tiež kvalitným výcvikovým a testovacím zariadením, ktoré v tomto období završuje tretiu etapu výstavby.

 

Nabitý program

Preteky F1-tky sú akousi čerešničkou na torte pre každého priaznivca sveta rýchlych kolies. Či sa niekedy naša krajina do tohto kolotoča aktívne zapojí, to je otázka na veľmi veľkých mudrcov. My však vieme, že Slovakia Ring bude v najbližšom období hostiť viacero významných motoristických podujatí. V závere mája to bude Porsche Alpenpokal – klubové preteky automobilov značky Porsche, ktoré organizuje rakúska agentúra Porsche Club Wien. Každý, komu vonia benzín, sa môže tešiť na jazdy vyrovnanosti v troch triedach podľa zaradenia a roku výroby vozidiel.

 

by Nikoleta Kováčová

Foto: Slovakia Ring, internet

 
 
 
 
Stiahni si aktuálne číslo magazínu WomanMan