Cestujeme|09.09.2017|10:27
Pútnici v Izraeli

Predĺžiť si leto sa dá na mnohých miestach. Ale posedieť si počas predĺženého víkendu v mori, zaplávať si s delfínmi a navštíviť najsvätejšie miesta sa dá len v Izraeli.


Vybrať sa do Izraela znamená najskôr si skontrolovať všetky pečiatky a víza, ktoré máte v pase. Kontrola pri vstupe do krajiny je veľmi prísna a colníci majú na každého pripravených celý rad otázok. Preto v prípade, že ste v minulosti navštívili niektorú z moslimských krajín, pripravte sa na výsluch. Víza z týchto štátov sú neprípustné.

V zátoke s delfínmi


Podľa hesla – zlý začiatok, dobrý koniec - bude pokračovať vaša dovolenka. Prístavné letovisko Eilat sa už roky zameriava na cestovný ruch. Najjužnejší bod krajiny má niekoľko piesočných pláží. Kto skôr uprednostňuje aktívnu dovolenku na pobreží a rád objavuje podmorský svet, nech sa vyberie na Coral Beach. Počas šnorchlovania uvidí farebné morské živočíchy, korály a exotické ryby. Delfínia pláž je zas domovom pre tieto zvieracie cicavce. Štyri delfíny sa po plávaní na šírom mori pravidelne vracajú do zátoky, kde žijú od narodenia. Nemusíte sa na nich pozerať len z diaľky. Každé predpoludnie je dovolené sa s nimi potápať. Fotoaparáty ale majte pripravené aj na brehu. Čím väčší hluk počujú, tým viac sa predvádzajú nádhernými skokmi.

Mŕtveho mora sa báli


428 metrov pod hladinou mora je najjužnejší bod na zemskom povrchu – Mŕtve more. V minulosti ho ľudia považovali za nezdravé a vyhýbali sa mu. Preto do roku 1848 bolo takmer nedotknuté a až potom ho začalo skúmať americké námorníctvo. Tvoria ho dve oddelené jazerá spojené umelým kanálom. Kým severná časť sa neustále zmenšuje, južná by už bola dávno vysušená, ak by do nej nepumpovala vodu spoločnosť na výrobu uhličitanu draselného, ktorá pracuje na brehu. Obe vodné plochy sú oddelené polostrovom.

Pre vysoký obsah soli nie je ľahké si v ňom zaplávať. Kým v moriach a oceánoch je koncentrácia soli približne 24- percentná, v takzvanom Diablovom mori je to ešte o desať viac. Preto je to miesto ideálne na oddych s knižkou v ruke. Denné výlety si môžete objednať na www.touristisrael.com

Papieriky v Múre nárekov

Cesta ďalej na sever vás privedie do najznámejšieho pútnického mesta na svete – Jeruzalema. Židia, kresťania i moslimovia tam chodia po stopách prorokov.

Zvukovú kulisu mesta tvoria kostolné zvony, trúbenie baraních rohov a volanie muezínov na modlitbu. Všade tiež cítiť kadidlo. V blízkosti trhov ale túto vôňu prebíja korenie a čerstvé byliny. Najviac pamiatok ponúka stará časť mesta. Najdlhšie sa turisti zdržia pri Múre nárekov. Celý priestor okolo slúži ako veľká synagóga pod šírym nebom. Múr je rozdelený na ženskú a mužskú časť. Pri piatkovom západe slnka dochádza k oslavám začiatku šábesu. Kto príde bližšie, uvidí namiesto stavebného materiálu medzi jednotlivými kameňmi papieriky. Veriaci sú presvedčení, že keď napíšu svoje modlitby a želania na papier, majú väčšiu šancu na vyslyšanie.

Mešita pre kráľov

Klenotom Chrámovej hory je zas pozlátený Skalný dóm. Ide o jednu z najfotografovanejších stavieb sveta. Vnútri je časť skaly. Podľa židovskej tradície práve na tomto mieste Abrahám chystal obetovať svojho syna. Moslimovia zas vravia, že odtiaľto sa Mohamed vydal na púť do nebies.

Zatiaľ čo Skalný dóm slúži ako symbol mesta a svätyňa, Mešita Al Aksá je funkčnou modlitebňou, do ktorej sa vmestí päťtisíc veriacich. Bola najmenej dvakrát prestavovaná z dôvodu ničivých zemetrasení. V roku 1099 si ju za svoje sídlo zvolili aj jeruzalemskí králi.

Skala ako oltár


Centrom kresťanskej štvrti Jeruzalema je Bazilika Božieho hrobu. Postavili ju na mieste, ktoré kresťania považujú za biblickú Kalváriu či Golgotu, kde bol Ježiš ukrižovaný, zomrel a vstal z mŕtvych. Hneď pri vstupnej bráne je kameň pomazaní, pri ktorom Ježišove telo umývali a natierali masťami. V prvej kaplnke sú štyri zo štrnástich zastavení krížovej cesty. Dlhý rad je pri skale, ktorú priniesli z Kalvárie a symbolizuje oltár. Cestu k ďalšej kaplnke vám tiež ukáže zástup ľudí. Atmosféru miesta, na ktorom bol Ježiš pochovaný, chce každý zažiť aspoň na moment.

Do Izraela za babku


Z Bratislavy sú to necelé štyri hodiny do izraelského letoviska Eilat. Spoločnosť Ryanair tam lieta od 29. októbra dva razy za týždeň. A to vždy vo štvrtok a v nedeľu. Trasa je naplánovaná tak, že sa dá stihnúť za štyri dni. Odchody letov a ceny leteniek nájdete na www.ryanair.com/gb/en/

Text a foto: LULU

 
 
 
Stiahni si aktuálne číslo magazínu WomanMan