Zdravý životný štýl|27.09.2017|16:35
Raňajkovať? Každému podľa chuti

Len večer sa treba krotiť!

O raňajkách sa toho popísalo veľa. Rozhýbu metabolizmus a mozog naplno. Naštartujú deň! Pravda, či mýtus? Pomáhajú vôbec pri chudnutí? Aká je tá správna „raňajková kultúra“?

...mýtov je veľa a štúdií tiež...

Raňajky sú hlavné jedlo dňa pre organizmus. Pre telo sú štartérom a mali by byť výdatné. Tento názor prevláda. Do mnohých z nás sa rodičia snažili aspoň čo-to ráno „natlačiť“. Či už rožok so šunkou, jogurt, ovocie alebo cereálie. Nie všetkým to bolo po chuti. Niektorým jednoducho ráno nechutí. Radi by do seba dostali aspoň kúsok, no telo vraví NIE! Je naozaj potrebné nútiť sa k niečomu, čo je vraj zdravé?

...názory odborníkov....

Raňajky nie sú to naj...

Kde bolo, tam bolo – robili sa výskumy. Nie málo. Vedeli ste, že práve niekoľko z nich vyvrátilo mýty o vraj najdôležitejšom jedle dňa? Ak sa telo ráno neposilní, neznamená, že hladuje. Ani výroky o ich pozitívnom vplyve na chudnutie, nie sú až také pravdivé. Výsledky viacerých štúdií dokonca prinášajú prekvapenie. Ľudia, ktorí neraňajkujú a prvým jedlom dňa je obed, schudli skôr ako tí, ktorí si ráno doprajú. Mali počas dňa menší kalorický príjem. Aj napriek tomu, že si ráno nepochutili, dokázali výkonne pracovať a fungovať bez problémov. Ich telo nebolo na raňajky zvyknuté a tak ich nevyžadoval ani metabolizmus. To však neznamená, že ak chceli naozaj schudnúť, dopriali si počas dňa obed v štýle rezňa a hranoliek. Svoj denný príjem krotili aj počas večera a tom to je. Nie je pravidlom, že ak neraňajkute, pocítite večer vlčí hlad, najmä pre metabolizmy, ktoré na toto prvé jedlo dňa nie sú zvyknuté.

Pozor! Neznamená, že sú zlé!

Niektoré telá ich potrebujú, inak by večer zjedli aj „slona“. Ráno vyžadujú svoj doping na doobedné prežitie. Ak do tela nedostanú potrebné kalórie, cítia sa zle a malátne. Poznáte to? To je znamenie, že ich mať musíte. Nebráňte sa im. Niektorí sa doslova ráno naplnia sacharidmi a po celý deň nepociťujú potrebu dopriať si sladký dezert a už vôbec nie ťažkú večeru. Takým sa chudne výborne. Telo pracuje „na plné obrátky“.

Počúvajte sa! O tom pri „raňajkovej kultúre“ ide. Buď jej „holdujete“ alebo ju nemusíte.  To je rozhodnutie tela. Bude zajtra na raňajky nutella?  Vajíčka, vločky? Rozbehnete sa do roboty na lačno? Hlavne nech je telo zdravé a pracuje podľa predstáv a ideálov majiteľa.

Redaktorka: Monika Pekarovičová

Foto: tumblr.com

 
 
 
Stiahni si aktuálne číslo magazínu WomanMan