Cestujeme|25.09.2017|23:29
Rakúsky kraj jabĺk

V severnej časti rakúskej spolkovej krajiny Burgenland svieti toľko slnka, že sa mimoriadne darí viniču. Odtiaľ preto pochádzajú najlepšie rakúske vína. Bola by ale škoda ostať len blízko slovenských hraníc, keď smerom na juh hrozno striedajú jabloňové sady, hrady a wellness hotely.

Hradná trasa južného Burgenlandu pokrýva pätnásť historických pevností. Jednou z nich je hrad Schlaining. Mimochodom jeden z najlepšie zachovaných rakúskych hradov, v ktorom už od opevnenia cítiť stredovek. Patrí medzi výnimočné tým, že je umiestnený priamo v meste. Symbolizuje mier a harmóniu. Preto v ňom sídlia Univerzita mieru a Európske múzeum mieru. Okrem múzejných exponátov sú v ňom zbierky umeleckých kováčov a zbraní.

Jablká známe po celom svete

Slnečné dni prajú farmárom, ktorí zasadili jablone. Desiatky druhov jabĺk nejedia len v Rakúšania, ale aj cudzinci. Burgenlandské jablká sú totiž najčastejší vývozný artikel. Majú úspech preto, že sú šťavnaté. Rodina Trummer zo Stegersbachu patrí medzi najväčších producentov jabĺk. Lisuje ich a každý rok tak spracuje 1000 ton ovocia v bio kvalite. Viac produktov nájdete na www.fruchtsaft-trummer.at

Hotel so zelenou čiapkou


Jablkovú šťavu pijú aj návštevníci okolitých hotelov. Stegersbach vďaka produktom z jabĺk a množstve špičkových wellness hotelov sa pýši titulom – najzdravšie mesto krajiny. Zdravú kuchyňu preferujú aj vo wellnessovom hotelovom komplexe Larimar, ktorý je pri termálnom vrchu nad mestom. Ide o jediný hotel v Burgenlande so zelenou kuchárskou čiapkou.

„Okrem toho, že kuchári varia z regionálnych potravín bez chemických postrekov, pripravujú ich šetrne. Namiesto mikrovlnných rúr a elektrických platní varia na otvorenom ohni, aby zachovávali ich prirodzenú energiu. Keďže naši hostia majú zabezpečenú plnú penziu, niekoľkokrát do mesiaca počas večerí chodia farmári z okolitých dedín osobne prezentovať svoje produkty,“ hovorí marketingová expertka hotela Anna Schneider.

Kompletnú ponuku hotela nájdete na www.larimarhotel.at

Športu zdar

Zjedené kalórie si nemusíte až tak strážiť. Možností ako sa ich zbaviť, je totiž nielen v hoteli, ale aj v okolí viac ako dosť. Okrem dvoch termálnych bazénov majú aj jeden sladkovodný.

Od rána na čerstvom vzduchu zas golfisti odpaľujú loptičky na dvoch osemnásť jamkových, jednom deväť jamkovom a jednom päť jamkovom ihrisku. Ide o najväčší golfový areál v Rakúsku. Turistickými či cyklistickými chodníkmi sa ráno nepremávajú len dôchodcovia, ale aj všetci, ktorí si do batožiny pribalili bežecké topánky. Tie využívajú napríklad na nordic walking alebo bicykel. Cyklistických trás je v okolí dokopy 260 kilometrov. Hotel je súčasťou troch z nich.

Dvojkolesové tátoše si nikto nevozí z domu. Požičovňa je priamo na hotelovej recepcii. Kto si teda potrebuje vylepšiť kondičku, je na správnej adrese.

Text: LULU

Foto: LULU, Hotel Larimar – Berhard Bergmann 

 
 
 
Stiahni si aktuálne číslo magazínu WomanMan