Beauty & Health|24.03.2017|13:24
Rastliny, ktoré vám dokážu zlepšiť náladu

Sú to živé, dýchajúce antidepresíva.

Ak máte zlú náladu a potrebujete „dobiť batériu“, oni vás dokážu nabiť pozitívnou energiou.  Najdôležitejšie je samozrejme aby ste sa starali samy o svoje duševné zdravie, ale vedeli ste, že vaše okolie vie vaše psychické stavy ovplyvniť viac ako ste si mysleli? Najmä keď sa jedná o kvetiny a rastliny, ktoré vás obklopujú. Prinášame vám zoznam rastlín, ktoré nielenže zredukujú váš stres, ale dodajú vám aj pocit šťastia.

Bazalka

Táto kuchárska rastlina vám dokáže zlepšiť náladu (takisto ako ochutiť jedlo), pretože obsahuje tzv. linalylalkohol, ktorý taktiež dodáva aj jej príjemnú vôňu.

Muškáty

Táto krásne rastlina nelahodí len oku, ale vďaka príjemnej vôni, ktorá sa podobá vôni ruží, podporuje aj pokoj v duši.

Brečtan

Je vedecky dokázané, že v blízkosti tejto rastliny sa vám bude dýchať lepšie, keďže prirodzene najlepšie prečisťuje vzduch.

Papraď

Takisto ako v prípade brečtanu, aj táto rastlina výborne filtruje vzduch. Za hodinu dokáže prefiltrovať 1863 toxických látok.

Levanduľa

Príznačná vôňa levandule dokáže zmierniť stavy úzkosti. Skúste použiť parfém, ktorý obsahuje túto rastlinu alebo voňavú sviečku s levanduľou pre zvýšenie efektu.

Ruža

Veľa ľudí si myslí, že vôňa ruží prináša pozitívny účinok na myseľ, ale je to práve pohľad na samotnú kvetinu. Výskumy poukázali na to, že zamestnanci, ktorí mali v kancelárii ruže počas pracovnej doby, sa cítili viac pokojní a zrelaxovaní.

Ľalia

Nachádzate sa väčšinou v interiéri? Zabezpečte si v tomto prípade do izby ľaliu. Táto krásna rastlina vám odstráni pleseň a tým zaujme funkciu organického čističa vzduchu.

Orchidea

Očarujúce a pôvabné orchidei patria medzi najvyhľadávanejšie rastliny súčasnosti. Kvitnú viackrát do roka a prinášajú vám nie len farebný zážitok, ale pohľad na rozkvitnutú orchideu vám zaručene spríjemní pochmúrne jesenné dni.

 

Konvalinka

Výskumníci v Severnej-Amerike urobili prieskum, kde chceli zistiť, ktorá rastlina vyvoláva pozitívne pocity v ľuďoch. Prieskum vyhrala práve konvalinka, ktorá evokovala u väčšiny krásne spomienky z detstva a nazvali ju kvietkom šťastia.

Klaudia Fiolová
foto@Pixabay

 

 
 
 
Stiahni si aktuálne číslo magazínu WomanMan