Blogy|wu|24.11.2016|22:51

Ako som sa rozhodla byť šťastná, tento krát už naozaj

V minulosti som sa viac krát rozhodla, že budem šťastná. Že sa nebudem trápiť chybami z minulosti, obávať sa zo všetkého negatívneho čo môže prísť a že sa prestanem porovnávať s ostatnými. Plán vždy zlyhal. Tento krát som rozhodnutie prijala po silom životnom otrase a od vtedy úprimne ďakujem za každý jeden deň anjelom, že ma nechali nažive. Konečne môžem zodpovedne bez sebaklamu prehlásiť: „Som naozaj šťastná!“ Každý deň sa teším na všetko čo prinesie. Dobré aj menej dobré. Tento stav upevňuje skutočnosť uvedomovania si, kde som doteraz robila chyby. Rozhodla som, že sa s výsledkami tejto malej analýzy podelím.

vzpieram sa dedičstvu

Človek je taká opička. Opakuje všetko čo vidí. Bez uvedomovania si reaguje rovnako, ako jeho najväčšie vzory: mama a otec. Rovnicu správania sa vrýva do celého seba od útleho detstva. Po mame som takto podedila snahu vždy všetkým vyhovieť. Hovoriť to, čo chcú druhí počuť. Radšej ustúpiť, ako ísť do konfliktu. Prehliadať chyby iných a zveličovať tie vlastné. Výsledkom je večne nespokojná osoba. Prehodnocovala som každý krok. Aj keď som ho oľutovala, bolo mi jednoduchšie sa presvedčiť, že je to tak lepšie, ako spraviť nápravu. Neberte to ako môj alibizmus. Mame to nemám za zlé. Prvým krokom ku zmene je uvedomenie si, že sa to deje.

mám sa rada

Áno, mám sa rada a nehanbím sa za to. Ale ešte pred rokom to tak nebolo. Čo si pod tým predstaviť? Už viac nepočúvam ľudí, ktorí sa večne sťažujú, ľutujú a ohovárajú. Proste ich konfrontujem so skutočnosťou, že im aj tak nepomôžem a keď nezmenia pohľad na situáciu, nebudem sa s nimi baviť. Robím len to, čo ma napĺňa a niekam posúva. Nesilím sa do vecí, na ktoré sa necítim. A predovšetkým, nebojím sa byť sama.

priestor len pre mňa

Bez výčitiek si doprajem čas len pre samú seba. Aj keď je tisíc vecí, ktoré by som mala. Ten nevyložený riad v umývačke počká, zem umyjem zajtra, ... teraz idem na prechádzku, napustím si vaňu alebo si idem dať poobedný spánok so synom a kochať sa aký je neskutočne krásny.

všetci sme len ľudia

Spontánne komunikujem s ľuďmi naokolo. Teda na tomto musím ešte trochu popracovať. Ako dieťa som to vedela. Vstúpiť do obchodu a pokecať si s predavačkou. Alebo prehodiť pár viet so susedou, ktorú denne stretávam. Ani si presne nespomínam, kedy sa stal ten zlom a stratila som takú obyčajnú ľudskosť.

Len vyrovnaný sebavedomý človek vie byť šťastný a robiť šťastnými ľudí okolo seba.

 

foto: autorka

 
Stiahni si aktuálne číslo magazínu WomanMan