Media|04.05.2018|11:20
Slávnosť jari v Hniezdnom zviditeľní  kultúru a tradície Spišiakov

Prvá májová nedeľa bude patriť krásnym zvykom a tradíciám našich predkov. Až 8 slovenských dedín spišského kraja si totiž chystá zmerať sily v  disciplínach, ktoré sa budú niesť v duchu kultúrneho dedičstva Slovákov.

 

V nedeľu, 6.5.2018, už po šiestykrát nezisková organizácia Obnova kultúrnych tradícií usporiada v Nestville Parku v obci Hniezdne folklórne podujatie pod názvom  Slávnosť jari a Furmanské preteky. Cieľom podujatia je priblížiť a ukázať mladej generácii jedinečnosť a autentickosť ľudového umenia, ktoré predkovia odovzdávajú z generácie na generáciu. Keďže sa s touto akciou spája aj oficiálne otvorenie turistickej sezóny na severnom Spiši, súčasťou bude stavanie „mája“, ako symbolu jari a prebúdzajúcej sa prírody.

8 obcí si zmeria sily v zaujímavých disciplínach

Súčasťou pútavého programu bude súťaž deviatich slovenských dedín, ktoré budú bojovať o finančnú odmenu na výstavbu detského ihriska. Všetky disciplíny sa nesú v duchu tradícií našich predkov. Obce Hniezdne, Jarabina, Čirč, Kamienka, Vyšné Ružbachy, Nižné Ružbachy, Lacková a mesto Stará Ľubovňa tak budú zápoliť vo varení Nestville gulášu, v čo najpútavejšom predstavení obce a prezentácii remesiel i folklóru. Hlasovať za svojho víťaza môže každý návštevník.

Sme nesmierne radi, že sa nám vďaka tomuto podujatiu podarí priblížiť , nie len Spišiakom, naše tradície. Slováci sú veľkí patrioti a folklór sa v posledných rokov dostáva opäť do popredia a na popularite stúpa i u mladšej generácie,“ poznamenal  Mgr. Marcel Kandrik, riaditeľ OKT.

Návštevníci majú možnosť uvidieť i Martinu Ťaskovú Kanošovú, finalistku Zem spieva


O výbornú náladu sa postarajú skupiny, ako je Hrdza, niekoľko miestnych folklórnych súborov, či  ľudový umelecký súbor PUĽS, ktorého členkou je aj finalistka folklórnej súťaže Zem Spieva Martina Ťasková Kanošová . „Vystúpenia s PUĽSom sú mojou srdcovou záležitosťou. Na  blížiace sa Slávnosti jari, ktoré odzrkadlia krásy Spiša sa veľmi teším. S týmto krajom sa mi spájajú krásne spomienky. Prvé uznanlivé slová som totiž z úst poroty Zem Spieva počula počas prvého kastingu tejto šou práve v Starej Ľubovni,“  prezradila folkloristka, ktorú porotcovia tohtoročnej  Zem spieva nazvali speváckym zjavom a ozdobou súťaže.

 

Furmanské preteky ponúknu disciplíny, pri ktorých sa ukáže sila koní

V Nestville Parku  sa na celosvetovej úrovni bude pokračovať aj v tradícii Furmanských pretekov, ktoré i vďaka spolupráci s Asociáciou furmanov Slovenska už pravidelne do tohto podujatia vnášajú napínavé dobrodružstvo a množstvo nezabudnuteľných momentov. Zúčastnia sa ich najsilnejšie ťažné kone Slovenska. Ich úlohou bude ukázať furmanskú „drinu“ a kone aj inak, ako iba pri jazdení. Budete tak môcť obdivovať rýchlosť, obratnosť, presnosť a poslušnosť i okamžité reakcie koní v niekoľkých súťažných disciplínach. Víťazné kone a ich furmani budú vecne aj finančne odmenení.

 

Vďaka Tradičnému trhu môžu návštevníci ochutnať kvalitu slovenských výrobkov

Počas podujatia Slávnosť jari si prídu na svoje i milovníci pravých slovenských produktov. Budú môcť ochutnať a zakúpiť si tie najkvalitnejšie, najvoňavejšie  a najčerstvejšie výrobky od domáceho pečiva, cez mäsové, mliečne, syrové či včelie výrobky až ku grilovaným pstruhom. Tradičný trh prebieha pod záštitou organizácie Združenie Spiš, ktorého cieľom je predovšetkým propagácia a podpora regionálnych výrobcov potravinárskych špecialít.

Keďže sa podujatie koná v areáli, kde sa nachádza jedna z najmodernejších rafinérií na výrobu liehu, v rámci podujatia môžete tiež nahliadnuť do expozície liehovarníctva a tradičných ľudových remesiel.

Tip na víkend i pre vaše deti!

Počas prvej májovej nedele sa naši najmenší rozhodne nudiť nebudú. Podujatie je totiž každoročne spestrené zaujímavým detským programom v spolupráci s čokoládovým kráľovstvom Nestville Chocolate a ovocnými šťavami Fruxi Fresh. Pohľady nie len detských očí určite upúta i najväčší prútený košík na Slovensku, ktorý predstaví obec Lacková.   

Bohatým programom vhodným pre všetkých sa nezisková organizácia Obnova kultúrnych tradícií snaží o spojenie tradícií a folklóru na jednej strane, so súčasnou modernou dobou na druhej strane. Nezabudnuteľnú atmosféru a prežite príjemného dňa ponúkajú Slávnosti jari a Furmanské preteky  6. mája v Nestville Parku!

 

 

Zdroj foto: Nestville Park, Martina Taskova Kanosova – Zem Spieva

Zdroj:  Janka Marczellová

 
 
 
Stiahni si aktuálne číslo magazínu WomanMan