Zdravý životný štýl|03.12.2012|11:42
Slováci závislí na antibiotikách

Na Slovensku panuje trend, že akonáhle sa zvýši teplota a objaví kašel, ambulatní lekári ihneď predpisujú pacientom antibiotiká. Na chrípku či angínu však nezaberajú. Len na jednu tretina angín je takého bakteriálneho pôvodu, kde sú antibioutiká účinné.

Aj keď užívanie antibiotík na Slovensku mierne klesá, stále ich užívanie je dostatočne vysoké oproti okolitým krajinám ako je Maďarsko, Rakúsko či Česko.

Helena Hubková, prednostka Mikrobiologického ústavu lekárskej fakulty Univerzity Komenského, ktorá viedla projekt S-MedDial, kde sa sledovalo predpisovaie antibiotík na vzorke lekárov a pediatrov v rozpätí rokov 2003-2009, by malo byť ochorenie liečené bez antibiotík šesdesiat až osemdesiat percent. Podľa tejto analýzy i tí najlepší lekári predpíšu antibiotiká v štyridsiatich až pädesiatich prípadoch.

 

U našich západných susedov sú striedmejší.

Podľa tejto štúdie, rozdiel v predpisovaní antibiotík bol aj medzi pediatrami. V kým v zimnej sezóne 2008-2009 niektorí pediatri predpisovali antibiotiká len v 28 percentách prípadov, iní detskí lekári až 51 percent.

Rozdiel bol aj pri liečebných postupoch s antibiotikami u českích pediatrov. Kým tu bolo predpísané antibiotikum s ochorením horných dýchacích ciest len u 26 percent detských pacientov, na Slovensku ich dostane každé druhé dieťa.

 

Makrolidy strácajú na účinnosti.

Trojdňové antibiotikum Sumamed je najžiadanejšie a najpredávanejšie. Ale tiež Klacid či Formilid. Patria do makrolidového radu a je to širokospekrálna skupina antibiotík, ktoré sú predpisované najčastejšie.

 

„ Tento druh antibiotík by sa mal predpisovať iba pri alergiách na penicilín, pri niektorých zápaloch pľúc a pri zistení Helicobateri pylori, ktorý spôsobuje žalúdočné komplikácie. Žiaľ na Slovensku sa ale predpisuje takmer na všetko“, hovorí Helena Hubková.

Slovenskí ambulantní lekári sú lídrami v predpisovaní týchto liekov v Európskej únie.

Podľa ostatných analýz makrolidy už nezaberajú asi štyridsiatim percentám Slovákov. I napriek tomu v mestách uživa tieto lieky asi šesdesiat percent. V Česku je to len desatina.

 
 
 
Stiahni si aktuálne číslo magazínu WomanMan