Domácnosť|03.12.2012|13:12|GALLERY
Svetový hokej na Slovensku

Slovenský hokejový fanúšik zostal po svetovom šampionáte, ktorý sa konal na našom území pred dvomi rokmi, takpovediac namlsaný na svetový hokej. Našťastie, nečakal naň dlho. Všetko zmenili tri písmená – KHL.

Kontinentálna hokejová liga bola oficiálne založená 27. marca 2008. Predchodcami KHL boli Sovietska hokejová liga a Ruská Superliga, z ktorej dnes pôsobí v KHL značný počet mužstiev. Dôvod vzniku KHL bol v podstate jednoduchý. Išlo o snahu vytvoriť protipól kanadsko-americkej NHL. V úvodnej sezóne KHL účinkovalo 24 mužstiev. Väčšinu ruských klubov, 21, dopĺňali tímy z Lotyšska, Bieloruska a Kazachstanu. Od sezóny 2009/2010 až do sezóny 2011/2012 hralo v KHL 23 mužstiev, aktuálne má liga 26 účastníkov. Vrátil sa Lokomotiv Jaroslavľ, staronovým tímom je HC Lev, ktorý sa z Popradu presťahoval do Prahy, objavili sa dvaja nováčikovia – ukrajinský Donbass Doneck a slovenský zástupca HC Slovan Bratislava.

 

Boj o Gagarinov pohár

Hrací systém súťaže sa od začiatku snaží približovať NHL. Od druhého ročníka sú tímy zaradené do Západnej a Východnej konferencie. Každá sa delí na dve divízie. Západná na Bobrovu a Tarasovu, Východná na Charlamovu a Černyševovu. Štyri divízie nesú mená známych ruských hráčov a trénerov: Vsevolod Bobrov, Anatolij Tarasov, Valerij Charlamov a Arkady Černyšev. Každé mužstvo odohrá v sezóne 52 zápasov. Najlepších osem z každej konferencie postupuje do play-off. Vo finále sa potom stretáva víťaz Západnej konferencie a víťaz Východnej konferencie, pričom úspešnejší z nich sa môže tešiť z Gagarinovho pohára, teda z trofeje pre víťaza KHL. V histórii súťaže je najúspešnejším klubom AK Bars Kazaň, ktorý sa z Gagarinovho pohára tešil dvakrát – v rokoch 2009 a 2010.

 

Belasé rekordy

Dôvod na radosť má aj bratislavský Slovan, pred ktorým je ešte dlhá cesta ku Gagarinovmu poháru, no vedeniu sa minimálne potvrdila správnosť rozhodnutia ísť do KHL. Klub láme rekordy v predajnosti lístkov. Napríklad tie na zápas s Dynamom Moskva, za ktorý nastúpil Alexander Ovečkin, boli preč za 45 minút. Špičkový hokej, ktorý je v Bratislave k videniu, jednoducho ľudí na štadión láka. Keďže start NHL je pre výluku otázny, veľa z jej hviezd nastupuje v dresoch klubov KHL, ktorá je teraz najlepšou hokejovou ligou na svete. Ovečkin, Dacjuk, Radulov, Šatan – kto by ich nechcel vidieť naživo? Navyše, fanúšikovia belasých tu vždy boli. Transparenty, pokriky, neuveriteľná atmosféra na zimnom štadióne fungovala aj predtým. Dnes však zväčša pri vypredanej kapacite. Tento fakt sa odráža aj na výkonoch hokejistov, ktorých plný dom vždy ženie vpred. HC Slovan Bratislava bol pred reprezentačnou prestávkou na 7. priečke Západnej konferencie.

 

by Nikoleta Kováčová

Foto: internet

 
 
 
 
Stiahni si aktuálne číslo magazínu WomanMan