Zdravý životný štýl|28.06.2017|16:47
Tmavé kruhy. Podpis únavy pod očami?

Nepríjemné kruhy pod očami trápia podľa štatistík estetických lekárov každú druhú ženu po tridsiatom roku života. Vo väčšine prípadov ide o estetický problém, avšak podceniť by sme ich nemali. Môžu byť príznakom aj vážnejších ochorení. Ako u žien, tak i u mužov.

Hovorí sa, že oči sú zrkadlom našej duše. Ak je duša čistá a pekná, rovnaké by mali byť aj naše oči a ich okolie. Čo ale robiť v prípade, ak je dojem zo zrkadla narušený nepríjemným sfarbením očného okolia domodra? „Pokožka pod očami je veľmi jemná a krehká, s hrúbkou približne do 0,5 milimetrov.  Tmavé kruhy pod očami sú spôsobené presvitaním krvných ciev. Podkožné tkanivo prepúšťa totiž iba modré a fialové svetlo, v dôsledku toho žily vyzerajú ako modrasté. Spomínané stenčovanie pokožky má za následok úbytok kyseliny hyaulóronovej, a to najmä s pribúdajúcim vekom,“ vysvetľuje MUDr. Janka Holešovská, MBA, vedúca lekárka medicínsko-estetického centra Medicor v Poprade.

Úbytok kyseliny hyalurónovej môže byť ale spôsobený aj nedostatkom spánku. „V prípade únavy totiž musí telo na svoj chod vynaložiť viac energie, čo si vyžaduje spustenie náhradných mechanizmov. V dôsledku toho sa cievy pod očami naplnia, a tak stmavnú,“ pokračuje MUDr. Janka Holešovská, MBA. Preto je dôležité naučiť sa odpočívať. Napríklad vo vani, po náročnom dni. Tmavé kruhy pod očami však môžu byť príznakom aj vážnejšieho problému, napríklad ochorenia obličiek, endokrinologických diagnóz či nepríjemnej alergie. Spúšťačom je i nadmerná konzumácia soli.

Podľa renomovanej popradskej lekárky sú kruhy pod očami najmä estetickým problémom. Skúsenosti s nimi má nejedna žena, dokonca aj tváre známe z televíznych obrazoviek, no napriek tomu je ich odstránenie v poradí až na siedmom mieste najčastejších estetických zákrokov. Na trhu sú dostupné mnohé pomôcky, ktoré sľubujú minimalizovanie kruhov, ale korektory či rozjasňovače vyriešia problém len dočasne. Tak isto ako „osvedčené rady starých materí,“ medzi ktoré patrí napríklad šupka zo zemiakov či z uhorky. Podľa vedúcej lekárky medicínsko-estetického centra, MUDr. Janky Holešovskej, MBA, je potrebné konzultovať stav s odborníkom. „Len erudovaný a skúsený lekár dokáže vyšetrením zistiť, čím je stav spôsobený a či je na jeho odstránenie potrebná chirurgická liečba, prípadne alternatívny neinvazívny postup.“ Chirurgickému zákroku sa nevyhnú ľudia  so značnými vačkami pod očami.

V prípade druhej možnosti ide o aplikáciu špeciálneho  a jedinečného gélu kyseliny hyalurónovej, ktorý na trhu s výplňovými materiálmi dlhé roky chýbal. Dôležité je zveriť sa do rúk skúseného lekára, keďže aplikácia výplňových materiálov  do okolia očí je riziková. Ide totiž o veľmi citlivú oblasť tváre. Opatrne treba pracovať aj so samotným materiálom, pretože je výrazne odlišný od tých, ktoré sa používajú pri iných častiach tela. Výsledky sú podľa MUDr. Janky Holešovskej, MBA viditeľné bezprostredne po zákroku, pričom výsledok vydrží po dobu dvanástich mesiacov. „Týmto špeciálnym materiálom dokážeme nahradiť stratu objemu, zároveň je pleť  hydratovaná, čím nadobúda mladistvý vzhľad, a tak sú kruhy rovnomerne odstránené.“

Nemej dôležité je zmeniť aj životný štýl, najmä v tom prípade, ak holdujete nikotínu alebo častejšej konzumácii alkoholu. Oba zlozvyky totiž zabraňujú koži okysličiť sa. Aj v prípade kruhov pod očami platí, že zdravie a telo máme iba jedno. Preto je dôležité načúvať mu a všímať si akýkoľvek varovný signál a konzultovať ho s odborníkom.

 

foto: archív J.H. / iStock.com

 
 
 
Stiahni si aktuálne číslo magazínu WomanMan