Travel|11.12.2016|18:12
Trhy, z ktorých neobídete naprázdno

Pulzuje na nich život, žijú atmosférou, dostať na nich najlepšie dobroty a v každej krajine ich rátať na stovky. Reč je o trhoch. Zaraďte ich do svojho programu, nech už cestujete kdekoľvek.

Brezová očista z lotyšskej Rigy


Stovky stánkov vedľa seba, prekrikujúci sa trhovníci a tovaru od výmyslu sveta – predstavujeme najväčšie trhovisko v Európe. Je umiestnené v štyroch bývalých leteckých hangároch. Aby sa kupujúci vedeli lepšie zorientovať, sú rozdelené. V prvom dostať mäso a výrobky z neho, v ďalšom ryby a morské produkty, zeleninu, ovocie i oblečenie. Prvotriedne ryby a chutný kaviár sú zárukou čerstvosti a kvality.

Nemenej obľúbená je brezová šťava, ktorá patrí k národným nápojom. Pijú ho tí, ktorí chcú svoje telo zvnútra očistiť a zbaviť ho toxínov. Obľubujú ho najmä ženy, lebo im vraj uberá na veku.

Na blšáku v Štokholme


Severania blšie trhy doslova milujú. Zúčastňujú sa ich celé rodiny. A to nielen zo strany kupujúcich, ale aj predávajúcich. Centrom je ostrov Norrmalm, ktorý je jeden zo štrnástich ostrovov, ktoré tvoria hlavnú švédsku metropolu.

V ponuke sú použité oblečenie pre deti a dospelých, ale aj vzácne kúsky porcelánu po babičke alebo nepotrebné nočné lampy. V zimnom období navyše priestor rozvoniava vanilkou, keďže touto príchuťou sladia pražené mandle.

Sobotné trhovisko v Prahe


Pri Železničnom moste, ktorý spája časti Smíchov a Vyšehrad, je na prasknutie každú sobotu predpoludním. Na farmársky trh Náplavka chodia Pražania z celého mesta za čerstvým chlebom, domácim medom, praženými tekvicovými semienkami i výbornou kávou. České rodinné farmárstva sem chodia s kozími syrmi, domácimi kurencami, zákuskami a koláčmi. Zásob vláčnej mrkvovej torty miestna cukrárka nemá nikdy dosť, aby uspokojila všetkých zákazníkov.

V tuniskom dave

Tuniské mestá sú charakteristické arabskými trhmi plnými tovaru, úzkych uličiek a tlačenicami. Dostať na nich úplne všetko. Zväčša sú schované v medine, čiže v starom meste ukrytom za múrmi hradieb.

Európania kupujú predovšetkým výrobky z ťavej kože a oblečenie či doplnky z hodvábu. Kolískou týchto produktov je Mahdia. V meste Nabeul sa zas špecializujú na keramické svietniky, lampáše, misky či taniere. Typickými ornamentmi sú modré a zelené čiarky i bodky na bielom podklade.

Bola by škoda nepristaviť sa pri stánkoch s vitamínmi. A to v podobe datlí alebo ovocia bergamot. Kríženec citrónu a pomaranča obsahuje veľa vitamínu C. Preto domáci ho berú ako prvú pomoc pri chrípke a prechladnutí.

Mäso pri Mäsiarskom moste

Denné trhovisko v slovinskej metropole je pri tzv. Mäsiarskom moste. Meno dostal podľa trhu s mäsom, ktorý sa tu nachádza. Najlepší mäsiari v meste a okolí sa predbiehajú, kto má napríklad lepšiu kranjsku klobásu a sušenú šunku pršut.

Zo sladkých domácich dezertov ide najviac potica, čiže bábovka s orechovou plnkou. Mliečne výrobky nezaostávajú. Okrem syrov jedia Slovinci veľa tvarohu. Obyčajne základ vegetariánskeho menu v bistrách alebo reštauráciách tvorí tvaroh. Hotové výrobky možno kúpiť aj na trhu. - od tvarohovej štrúdle s hubami až po čerstvú kysnutú tvarohovú buchtu.

Text: Lucia Lukušová

Foto: Lucia Lukušová, farmarsketrziste.cz

 
 
 
Stiahni si aktuálne číslo magazínu WomanMan