Domácnosť|19.03.2018|20:24
Upratovací manuál plný zlepšovákov: rýchlo a s úsmevom na tvári

Vo vzduchu nám konečne začala rozvoniavať jar, no okrem nej, žiaľ, aj menej obľúbené veľké jarné upratovanie. Aj vy ho považujete za nutné zlo, ktoré zničí váš víkend a prinesie do neho len povinnosti? Vôbec to tak nemusí byť. Tajomstvo úspechu spočíva v správnej stratégii. Povýšte „povinnosť“ na aktivitu plnú zábavy, buďte kreatívna, no zároveň precízna a cez veľké jarné upratovanie sa doslova pretancujete. Ako na to?

 1. Zbavte sa statusu skladníka či historického zberača starých vecí, ktoré už nepotrebujete. V konečnom dôsledku vám predsa slúžia len ako skladisko prachu a zaberajú priestor. Prelustrujte staré oblečenie, účtenky, prázdne fľaše, osamelé ponožky, lieky po záruke, či staré hračky, o ktoré už nikto ani nezakopne a zbavte sa ich!
 2. Umývanie okien patrí medzi najmenej obľúbené činnosti. Aj keď ich čistíme hodiny, často sa stane, že na nich ostanú šmuhy. Začnite preto čistením žalúzií, pokračujte parapetami, rámami a až potom sa zamerajte na samotné okná. Ak patríte medzi pedantných ľudí, rohy a okraje vyčistite vatovými tyčinkami.
 3. Pri leštení okien, zrkadiel a ostatných sklenených plôch nájdete pomoc v kuchyni. Pýtate sa ako je to možné? Zoberte veľkú šálku, nalejte do nej vodu, lieh a zamiešajte to s lyžicou octu. Ak takúto zmes nalejete do rozprašovača, leštenie vám pôjde doslova od ruky.
 4. Prach utierajte vždy zhora nadol. Začnite lustrami, pokračujte skriňami, obrazmi, poličkami, obrazovkami a ukončite to radiátormi. Tejto postupnosti sa však držte globálne. V každej miestnosti začnite od stropu, následne svoju energiu presuňte k oknám, pokračujte prachom a ukončite vysávaním a umývaním podláh. Nezabudnite ani na vnútro skríň a skryté špáry.
 5. Aj keď pravidelne vysávate, v kobercoch býva najväčšie množstvo prachu a nečistôt. Dajte si záležať a malé koberčeky poriadne vyprášte, vykefujte, alebo vytepujte.
 6. Kúpeľňu umývajte ako poslednú. Počas upratovania tam strávite najviac času púšťaním vody, praním handier či vylievaním špinavej vody. Zbytočne by ste ju tak museli upratovať odznova.
 7. Vytiahnite staré letáky (z Kauflandu ich máte určite veľa) alebo noviny. Množstvo ľudí na týchto pomocníkov nedá dopustiť. Sú skvelé nielen pri maľovaní, ale aj pri bežnom utieraní sklenených povrchov. Aj keď je ich životnosť po namočení krátka, za ten lesk to stojí.
 8. Pripravte si pred upratovaním zoznam vecí, na ktoré by ste nemali zabudnúť. Dopíšte si do neho aj také, ktoré pri bežnom upratovaní neriešite: vnútro rúry a umývačky riadu, , špáry medzi obkladačkami, paplóny a vankúše, matrace, steny, záclony a podobne.
 9. Po použití čistiaceho prostriedku ho hneď zo špinavého povrchu nezotierajte. Nechajte ho pôsobiť trochu dlhšie a nebudete musieť vynaložiť toľko námahy pri drhnutí škvŕn.
 10. Na záver pár tipov z chladničky a špajze. Citrónová šťava vám pomôže s čistením kovov, ocot s čistením práčky, kypriaci prášok zatočí s umývačkou riadu či páchnucim smetným košom.

  HRAVO A ČISTO: UPRATUJEME S DEŤMI

  Všetky spomínané triky pomôžu, avšak najlepšia rada znie: „Do upratovania zapojte aj zvyšok rodiny, použite kreativitu, prácu rozdeľte a zmeňte na poriadnu dávku rodinnej zábavy.“ Detská izba je v prvom rade priestorom vašich ratolestí, nie vás. Bábiky a autá všade po byte, ponožky ukryté pod skriňou, farbičky po zemi, oblečenie prehodené cez stoličku? Myslite na to, že to všetko si vedia vaše deti spratať aj bez pomoci dospelého. Ak máte doma dieťa v puberte, pomôžu len rozkazy alebo odmeny, v prípade menších detí však postačí hravá motivácia. Prezradíme vám, ako na to:

  -        LOSOVANIE – vytlačte si alebo nakreslite pár pekných kartičiek s obrázkami domácich prác, ktoré zvládnu aj vaše deti. Hoďte ich do misky a vyhláste losovanie.

  -        UPRATOVACÍ BASKETBAL – izba vašich detí je určite plná špinavých vecí, ktoré sa povaľujú kade-tade. Vyriešte to s humorom. Do rohu izby dajte kôš na špinavé prádlo a vyhláste súťaž. Kto dá najviac košov?

  -        TABUĽKA MALÉHO ŠIKOVNÍKA – spíšte si úlohy, ktoré vaše dieťa dokáže zvládnuť. Môže sem patriť napríklad naloženie či vyloženie umývačky riadu, hľadanie špinavého riadu, prevlečenie postele, upratanie hračiek, poriadok v skrini, polievanie kvetov, utieranie prachu či vysypanie smetí. Vytvorte farebnú tabuľku s úlohami, ku každej pridajte počet bodov a odmenu. Zaveste ju do detskej izby a značte, akú aktivitu už dieťa stihlo. Nezabudnite na sľúbené odmeny.

  -        STRATY A NÁLEZY – veci, ktoré nie sú na svojom mieste nahádžte na jednu kopu s názvom „straty a nálezy“. Každý člen rodiny si nájde to, čo by si mal upratať práve on.

  -        MALÝ POŠTÁR – v detskej izbe má vaše dieťa určite veľké množstvo skriniek, poličiek či krabíc. Nazvite tieto miesta ako ulice, napríklad: zelená krabica na hračky = Zelená ulica, skrinka na plyšové hračky vedľa kvetu = Kvetná ulica, najvyššia polička na knihy = Knižná ulica a podobne. Dieťa sa zahrá na malého poštára a všetky veci doručí tam, kde patria.

  -        SÚŤAŽ O HVIEZDIČKY - ak máte doma viac než 1 dieťa v približne rovnakom veku, pripravte im súťaž o hviezdičky. Kto zozbiera viac hviezdičiek za poriadok vo svojej izbe alebo kútiku?

  -        POMÁHAŤ A CHRÁNIŤ – skvelým spôsobom je vyvolanie pocitu zodpovednosti. Dieťa sa bude chcieť o veci postarať samostatne. Skúste napríklad vety typu: usteľ posteľ a ulož maca spať, odnes riad na stolček prestri sa, zachráň svoje hračky pred ujom vysávačom, nakŕm kôš na bielizeň, topánky a papučky na stráž.

  Zapnite si obľúbenú hudbu, zapojte fantáziu, nakúpte všetky potrebné čistiace prostriedky, nahoďte gumené rukavice, chopte sa utierky a hurá do upratovania! Všetko potrebné nájdete (nielen tento týždeň) vo výhodných cenách v Kauflande.


  foto: Fotolia, shutterstock

 
 
 
Stiahni si aktuálne číslo magazínu WomanMan