Showbiz|05.12.2018|15:19
ÚSPECH KULTÚRNEJ MISIE DUŠANA RAPOŠA V ČÍNE

Veľkej pocty sa dostalo v Číne česko- slovenskému režisérovi, hudobnému skladateľovi a scenáristovi Dušanovi Rapošovi. Obľúbený slovenský tvorca bol pozvaný za celú Európu ako výrazná a všestranná umelecká osobnosť do vedenia poroty Medzinárodného študentského kultúrneho a umeleckého festivalu 2018, ktorý v minulých dňoch poriadal Panda Club v meste Chengdu. Festivalu sa zúčastnili študenti z celého sveta, vrátane mladých talentov zo Slovenska a Čiech. Najviac porotu zaujala mladá slovenská výtvarníčka Miroslava Habčáková a z Čiech Vilma Agnesa Čanecká.

 


 

V rámci vynikajúco zorganizovaného festivalu, ktorý bol perfektne pripravený po produkčnej i technickej stránke, sa uskutočnila aj prezentácia Rapošovej a Šiškovej novej rozprávky "Keď draka bolí hlava", ktorá sa stretla so záujmom a spontánnym ohlasom medzi zástupcami filmových a televíznych spoločností a hneď boli zahájené jednania o uvedení filmu v čínskych kinách a televízii, čo je pozitívny signál pre celú slovenskú a českú kinematografiu, ktorá tam doposiaľ nie je príliš známa.

 

 

Čínska strana, na čele s prezidentom festivalu a producentom Zhang Yangom, prejavila tiež záujem uviesť v Chengdu ázijskú premiéru Rapošovej protivojnovej operno-baletnej love story "Pietro e Lucia", čím by sa Rapoš stal ambasadorom slovenského a českého filmového i hudobno-dramatického umenia v Číne a následne v celej Ázii. Operné dielo "Pietro e Lucia" zaujalo aj slávneho čínskeho maliara Wan Shan He, ktorý bol taktiež členom poroty a ktorý ponúkol Rapošovi výtvarnú spoluprácu na projekte, ktorý scénicky stvárnil - podľa libreta a na texty árií Rapošovej manželky Evy Vejmělkovej - vynikajúci slovenský režisér a choreograf Jaroslav Moravčík. Český národný symfonický orchester Praha viedol taliansky dirigent Marcello Rota, známy svojou častou spoluprácou s Andrea Bocellim.

 


 

O medzinárodnom renomé Rapošovho diela svedčí aj to, že ďalšia členka festivalovej poroty, aktuálne jedna z najlepších módnych dizajnérok Orientu Mona al Mansouri z Abú Dhabi uviedla v Číne v rámci festivalu módnu prehliadku svojich najnovších kreácií práve na výber opernej a baletnej hudby Dušana Rapoša, čo vyvolalo v publiku silné emócie a pootvorilo slovenskému umelcovi dvierka na Blízky východ.

 

autor:

Ivana Sojková,  JAY Agency

a umelecká agentka Dušana Rapoša pre Áziu a Blízky východ

 

zdroj fotografií:

Panda Club Chengdu a JAY agency

 
 
 
Stiahni si aktuálne číslo magazínu WomanMan