Cestujeme|10.09.2017|22:06
V Iráne je o 600 rokov menej

Krajina, ktorá priťahuje históriu ako magnet, je plná protikladov. Irán v niektorých oblastiach preskočí mnohé európske krajiny. Na strane druhej ale pri cestovaní budete mať pocit, že ste sa vrátili do minulého storočia.


Aj pri pohľade do iránskeho kalendára môžete mať pocit, že cestujete v čase. Píše sa rok 1396. Tento tisícky rokov starý kalendár je dedičstvom starého perzského náboženstva zoroastrizmu. Prvý deň v novom roku oslavujú v prvý jarný deň.

Oheň, ktorý nezhasína


Kolískou náboženstva je púštne mesto Jazd. Nielen v Iráne ale aj v mnohých ďalších ázijských štátoch bolo rozšírené ešte dávno pred islamom. Zakladá sa na boji medzi dobrom a zlom. Keďže veriaci uctievajú oheň, zem a vodu, je dôležité, aby tieto živly neznečistili. Preto zosnulých nikdy nepochovávali do zeme, ani nespopolňovali. Stavali takzvané veže ticha, kam telá mŕtvych nosili. Bola to zároveň potrava pre supy. Jedna ešte stále stojí na okraji pôvodnej zoroastrijskej dediny neďaleko Jazdu. Dnes ale tieto praktiky nerealizujú. Aj napriek tomu, čo káže náboženstvo, zoroastrijci telá mŕtvych pochovávajú do zeme. Keďže v meste stále žije najväčšia iránska komunita tohto náboženstva, v chráme Ataškade udržiavajú posvätný oheň, ktorý nepretržite horí od roku 470. Každé ráno s východom slnka miestny kňaz doň prihodí polienko suchého dreva.

Arménska štvrť v Esfahane

Vyše tristo kilometrov na severozápad je tretie najväčšie mesto Esfahan. Dá sa po ňom túlať s mapou a bedekrom v ruke, ale najlepšie je, ak vám zákutia ukážu domáci. Spoľahla som sa teda na Mohamada Paknejada, ktorý je v turizme už roky. Pred cestou do krajiny sa s ním môžete spojiť:www.tourhq.com/guide/ir28596/mohamad-paknezhad

Vedie ma do arménskej časti Jolfa, do ktorej boli kedysi násilne privezení kresťania z Arménska. Ich úlohou bolo, aby štvrť zveľadili svojím umeleckým a remeselným cítením. Vo štvrti sa nachádza trinásť kresťanských kostolov, ale len jeden unikát - kostol spojený s mešitou. Ide o jediné miesto prepojenia kresťanstva a islamu. Už na prvý pohľad je mešita odlišná od ostatných. Nie je prezdobená, aby nepútala pozornosť nepriateľov.

Čo chýba na fasáde, s tým sa stavbári vyhrali vnútri. Na stenách i strope je namaľovaných množstvo príbehov z biblie. Sú popretkávané moslimskými dekoráciami. Komunita Arméncov v tejto štvrti žije a pracuje stále. Niektorí sú zamestnaní v miestnom múzeu histórie, v ktorom majú najmenšiu modlitebnú knihu na svete. Má štrnásť strán, váži sedem desatín gramu a vytlačili ju v Nemecku.

Svätyňa po zotmení


Takmer v každej iránskej domácnosti majú korán. Obyvatelia mesta Shiraz, ale majú doma aj zbierku básní. V kurze sú najmä dvaja autori Hafez a Saadi. Verše sú napísané aj na ich hrobkách, kam denne prúdia davy turistov aj domácich.

Keď o ôsmej večer zatvoria vstupnú bránu, ruch začína pri svätyni šáha Cheragha. Areál je otvorený nonstop, ale najlepší čas na návštevu je po zotmení. Pri vstupnej kontrole vás odejú do čádora a môžete obdivovať krásu pútnického miesto šítov. Mozaika stien i stropu pozostáva z veľkého množstva malých zrkadielok hrajúcich všetkými farbami. Fotiť počas modlenia je zakázané. Súčasťou komplexu je hrobka bratov Ahmada a Muhammada, ktorí počas prenasledovania zo Shirazu utiekli. V areáli je aj teologická škola, ktorú dala postaviť kráľovná Tashi Khatun.

Ako na kráľovskom dvore


Mať areál po ruke nie je na škodu. Veľkolepá a zároveň pokojná atmosféra posvätného miesta mnohým po prvej návšteve nestačí. Preto sa tam vracajú najmä v noci. Odporúčam teda ubytovať sa v neďalekom Boutique hoteli Forough, odkiaľ je všade blízko. Všetko potrebné sa dozviete na: http://picbear.com/foroughboutiquehotel 

Ide o zrekonštruovaný zámok s osemnástimi izbami. Vďaka tradičnej perzskej architektúre s otvoreným nádvorím sa budete cítiť ako na kráľovskom dvore. Zdobenie stavby pripomína pamiatky mesta z dynastie Zandiyeh. V útulných izbách nič nechýba a stôl s raňajkami každé ráno zaplnia miestne dobroty od tradičných chlebov, mrkvového džemu cez domáce syry až po čerstvé ovocie. Hotel je hneď vedľa Múzea umenia.

Text a foto: LULU

 
 
 
Stiahni si aktuálne číslo magazínu WomanMan