Cestujeme|02.09.2015|10:45
„Vinárska jeseň“

V Dolnom Rakúsku už po 20-krát začína obľúbené piate ročné obdobie

Najkrajšie ročné obdobie pre pôžitkárov je to piate: Vinárska jeseň v Dolnom Rakúsku. V celej krajine ožíva kultúra vína prostredníctvom starých zvykov, očarujúcich festivalov a skvelé zážitky prinášajú sprevádzané prehliadky i lákavé ochutnávky. Tento rok zároveň Dolné Rakúsko oslavuje 20-te výročie Vinárskej jesene. Tešiť sa môžete na tradičný dobový vinársky festival v Retzi a až do novembra sa konajú festivaly vinárskych pivničiek, oslavy priamo vo viničoch, na námestiach a čakajú vás najobľúbenejšie odrody, nové, mladé i ovocné vína.

Vinárska jesen oslavuje 20 rokov od svojho vzniku

Po prvýkrát sa vinárska jeseň v Dolnom Rakúsku oslavovala pred 20 rokmi. Pojem Vinárska jedeň bol vymyslený priamo v Dolom Rakúsku, kde sa víno nepretržite pestuje a kultivuje od neskorého stredoveku a kde chceli v polovici 90-tych rokov rozvinúť vinársku kultúru v období vinobrania, aby spojili vinárske tradície a vytvorili priestor pre oslavy. Počas prvej Vinárskej jesene v roku 1996 sa oslavovalo na 214 rôznych podujatiach v 36 dolnorakúskych dedinách. O 19 sezón neskôr sa Vinárska jeseň rozvinula do najväčšej európskej iniciatívy v oblasti vinárskej turistiky. V roku 2015 sa od konca augusta do konca novembra opäť koná viac ako 800 podujatí vo viac ako 100 dedinách a mestách Dolného Rakúska.

Dolné Rakúsko nie je len najväčší ale i najrozmanitejší vinársky región. Táto mnohotvárnosť sa odráža najmä počas Vinárskej jesene v rôznych tradíciách. Festivaly burčiaku ako prvé prinášajú predzvesť nového vína. A zatiaľ čo sa v termálnych oblastiach zachovávajú mnohé staré vinárske zvyky, krsty vín, festivaly žatvy a strážcov vinohradov, vo vinárskych oblastiach okolo Dunaja sa oslavujú predovšetkým vinobrania a nové odrody mladého vína. Ďalej smerom na východ sa oslavuje patrón Dolného Rakúska sv. Leopold. V Klosterneuburgu zámym kĺzaním sa po obrovskom sude a v Göttlesbrunne Leopoldskými procesiami.

„Podzemná“ objavná cesta a najkrajšie pivničné uličky

Pivničné uličky majú v Dolnom Rakúsku tradíciu a tvoria typický ráz krajiny. Dedinka vedľa dedinky s domami, ktoré nemajú kuchyňu, ani obytné priestory, ani komíny, zato však ponúkajú prístup do rozsiahlych pivničných priestorov - pivníc, ktoré v niektorých prípadoch idú stovky metrov do hĺbky zeme a ktoré vedú do vlastného sveta tiahnuceho sa popod vinohrady – to je typická pivničná ulička. Kto by si chcel prezrieť každú pivničnú uličku Dolného Rakúska, ten bude mať veľa práce: musel by ich totiž prejsť takmer 1100.

Pivničná ulička v Hadrese nepatrí iba k najkrajším pivničným uličkám, je zároveň aj najdlhšou uzavretou pivničnou uličkou Dolného Rakúska, pretože pivnica vedľa pivnice sa tu rozprestiera v dĺžke 1,6 kilometra. Dlhšie, aj keď nie tak husto vystavané, sú pivničné uličky v Rohrendorfe bei Krems a Feuersbrunne am Wagram, ktoré sa rozpínajú v dĺžke zhruba dva kilometre. Nie vo všetkých pivničných uličkách sú však domy vedľa seba zoradené jeden vedľa druhého. Veľmi romantické pivničné uličky vo Falkensteine sa napríklad zoskupujú v širokom oblúku okolo zrúcaniny hradu, v pivničnej uličke Wildendürnbach pivnice obsiahnu vinice v až troch úrovniach a niektoré pivničné uličky, ako napr. Loamgrui v Unterstinkenbrunne, sú zase sformované ako staré dedinské centrá. Najväčšou hustotou pivničných uličiek sa pýši Poysdorf, kde obraz miestnej krajiny zdobí nie menej ako deväť týchto vinohradníckych architektonických zoskupení. Kamptalské pivničné uličky sa nachádzajú na známych miestach, ako napríklad tie v Heiligensteine, alebo sú zabudované do úvozov ako v Etsdorfe, sú veselé a často navštevované ako v časti Sauberg v obci Langenlois, alebo sú idylické a pokojné, ako tie v Schilterne.

 

Najrozsiahlejšia sieť vinárskych regiónov


Vinohradnícka oblasť Dolného Rakúska je domovom pre viac ako 30 000 hektárov viniča, čo je viac ako polovica rozlohy všetkých vinohradov na území Rakúska. K hlavným odrodám patrí Veltlínske zelené, Rizling a Zweigelt. Všetky tieto medzinárodne uznávané odrody sa pestujú v ôsmich dolnorakúskych vinohradníckych regiónoch pozdĺž 830 km dlhej vínnej cesty Dolného Rakúska:

  • Wachau - Región Wachau, ktorý je súčasťou svetového kultúrneho dedičstva UNESCO, nadchýna svojou vidieckou krásou, kultúrnou rozmanitosťou a nádhernými terasovitými vinicami. Vychýreným vínom regiónu je wachauský rizling, ktorý poznajú aj ďaleko za hranicami Rakúska.
  • Kremstal - Umenie a kultúra na najvyššej úrovni. Okrem umenia výroby skvelých vín si mestečko Krems svojou „umeleckou míľou“ vyslúžilo aj povesť centra kreatívneho umenia. Kultúrny program zakončujú veľkolepé stavby, ako je opátstvo Göttweig.
  • Kamptal - V jednej z najväčších vinohradníckych oblastí vládne rozmanitosť. Na jednej strane nádherné prírodné scenérie a idylické vinice, na druhej strane svet plný moderných, futuristických a povzbudzujúcich vínnych zážitkov. Návšteva údolia Kamptal sa rozhodne oplatí.
  • Traisental - Jednu z najstarších vinohradníckych oblastí Rakúska je najlepšie objavovať v sprievode skúseného vinára. Pod jeho vedením sa dozviete nielen veľa zaujímavých informácií o údolí Traisental, ale vám zároveň ukáže cestu k vynikajúcim vínam a malebným vinárňam.
  • Wagram - V okolí mestečka Wagram sa vďaka najlepším klimatickým podmienkam nádherne darí širokej škále odrôd. A v kláštore Klosterneuburg možno okrem množstva umeleckých pokladov nájsť aj jedno z najstarších a najväčších vinárstiev Rakúska.
  • Región Weinviertel („Vinárska štvrť“) - Pikantné Veltlínske zelené je vlajkovou loďou najväčšej rakúskej vinohradníckej oblasti na severovýchode krajiny. Avšak aj výborné vína iných odrôd sú dôkazom toho, že táto oblasť nosí svoje meno oprávnene.
  • Oblasť Thermenregion - Kto nepozná cuvée Spätrot-Rotgipfler, prišiel o niečo fantastické. Túto typickú regionálnu špecialitu z bieleho vína z domáceho hrozna musí ochutnať každý milovník vína, keďže predstavuje akúsi predohru k rozmanitému chuťovému zážitku.
  • Carnuntum - Vďaka početným archeologickým nálezom z doby rímskej možno vyzerá východ krajiny trochu zastaralo, ale množstvo mladých dynamických vinárov dáva tomuto vinárskemu kraju krídla. Práve tu sa rodia skvelé vína pôsobivej rozmanitosti.

 

Výber dolnorakúskych vinárskych podujatí:

Dátum

Hodina

Festival

4.9.2015

19:00 hod.

Otvorenie Vinárskej jesene v oblast Traisental v mestečku Inzersdorf-Getzersdorf

5.9.2015

14:00 - 19:00 hod.

Rímsky vínny festival a prezentácia vína Rubin Carnuntum priamo v Archeologickom parku Carnuntum

5.-6.9.2015

od 10:00 hod.

Ochutnávky vína a vinárskych špecialít oblasti Kamptal v Langenlois

5.9.2015-13.9.2015

v sobotu začiatok od 14:00 hod. a v nedeľu začiatok od 11:00 hod.

V oblasti Wienerwald sa dvakrát počas víkendov koná tzv. Vinárska míľa.

10.-13.9.2015

ŠT 19:00 hod., PIA: 17:00 hod., SO: 16:00 hod., NE: 9:45 hod.

58. Poysdorfský festival okresných vín, Poysdorf, Kellergasse Gstetten

18.-20.9.2015

PIA: 18:00 hod., SO: 16:00 hod., NE: 10:00 hod.

Festival vínnych pivničiek v Kufferner

18.-20.9.2015

PIA: 19:00 hod., SO: 13:00 hod., NE: 12:00 hod.

Festival vínnych pivničiek vo Falkensteine

do 20. 9. 2015

každý deň od 10:00 hod.

Festival muštu v mestečku Bad Vöslau

25.-27.9.2015

PIA: 16:00 hod., SO,NE: 10:00 hod

61. dobový vinársky festival v Retzi

24.-25.10.2015

od 14:00 hod.

Höfleinerská vinárska cesta v mestečku Höfleiner

26.10.2015

16:00 hod.

Predstavenie mladých traisentalských vín, Herzogenburg

7.11.2015

16:00 hod.

8. festival vínnych pivničiek v St. Pölten - hlavnom meste Dolného Rakúska

 

Zoznam ďalších podujatí nájdete na oficiálnej stránke Dolného Rakúska www.dolne-rakusko.info

 

foto: dolne-rakusko.info

 
 
 
Stiahni si aktuálne číslo magazínu WomanMan