Cestujeme|01.03.2018|13:14
Výlety so sprievodcami do Česko-saského Švajčiarska

Lákajú vás skaly? Vyrazte vlakom, príďte električkou...

Skaly, kopce a lesy Českého Švajčiarska sú lákadlom pre turistov samé o sebe. Každý rok sa ale rozširujú možnosti, ako sa za prírodnými krásami pozrieť aj za nemecké hranice – do Saského Švajčiarska. Navyše atraktívnym spôsobom, napríklad aj loďou, parným vlakom či električkou, a pokojne aj bez znalosti nemčiny.

Destinačná agentúra České Švajčiarsko, ktorá v regióne ponúka program pre turistov, si tento rok za svoju prioritu vybrala výlety bez hraníc. Ponúka totiž špeciálnu službu cezhraničných sprievodcov. Česká skupina turistov dostane českého sprievodcu, s ktorým môžu ísť aj za nemeckými zaujímavosťami.

Záujem o službu je veľmi slušný. V každej sezóne obslúžia naši sprievodcovia 250 až 300 ľudí. Ide o skupiny okolo dvadsiatich turistov, ktorým sa sprievodca môže venovať takmer individuálne. Počet ľudí v skupinách nechceme zvyšovať, pretože by to bolo na úkor kvality. Atraktívnych výletov je celý rad. Ľudia si môžu na webovej stránke agentúry www.ceskesvycarsko.cz v sekcii "Zážitky" vybrať, akú cestu so sprievodcom chcú absolvovať. Je ale dobré si výlet rezervovať dopredu, a to práve kvôli obmedzenej kapacite, ktorá je kvôli netradičnej službe nutná.

Príkladom môže byť cesta s názvom Električkou do skál. Zúčastniť sa jej môže najviac 18 osôb, pretože agentúra musí zabezpečiť jazdu vlakom z Děčína, prejazdy prievozom a tiež jazdu električkou. Tá vedie pozdĺž malej riečky Křinice údolím priamo do skál a lesov z kúpeľného mesta Bad Schandau. Historické električky idú po trase dlhej len asi osem kilometrov po úzkokoľajke, ktorá bola vybudovaná práve pre turistické účely už v roku 1898. Popri jazde električkou ale čakajú turistov tiež výstupy do skál a na stolové hory či priechody málo známymi miestami v skalách. Odmenou za namáhavé pešie putovanie sú potom nádherné výhľady do údolia Labe.

Cezhraničných výletov je oveľa viac. Do tiesňavy Křinice je možné sa tiež vydať na lodičkách, do skalného hradu v Lužických horách sa ide parným vlakom. Perly Saského Švajčiarska je možné obdivovať nielen z vrcholkov hôr, ale aj z paluby parníku.

Možností na dovolenku či jednodňové výlety však ponúka České Švajčiarsko celý rad tiež priamo v Česku. Pod názvom Za tajomstvom Jetřichovických skál sa napríklad skrýva podvečerný výlet so sprievodcom, pri ktorom objavíte rozprávkové miesta Českého Švajčiarska a ešte sa dozviete množstvo zaujímavostí o histórii tohto jedinečného územia.

Kompletnú ponuku všetkých akcií so sprievodcom, ich termíny a ďalšie informácie sa dozviete na webe www.ceskevycarsko.cz.

 

Príďte objaviť krajinu plnú tajomstiev...

 

FOTO Václav Sojka, CzechTourism

 
 
 
Stiahni si aktuálne číslo magazínu WomanMan