Travel|12.02.2017|21:22
Za kultúrou do Ostravy

Ostrava pred dvoma rokmi bojovala o titul Európske hlavné mesto kultúry. Aj napriek tomu, že ho nezískala, v treťom najväčšom meste to žije výstavami, koncertmi i bohatým divadelným programom.


Kým kedysi bola metropola Moravskosliezskeho regiónu centrom ťažby uhlia a ťažkého priemyslu, dnes v nej dominujú kultúrne podujatia. Tak napríklad na Masarykovom námestí v Ostravskom múzeu sa do 5. marca ligoce zlato, striebro a iné drahokamy. 

Kráľovské koruny osemdesiatich panovníkov

Dôvodom je výstava korunovačných klenotov. Ide o najslávnejšie repliky zlatníka Juweliera Abelera z nemeckého Wuppertalu. Na základe presných skíc vyrobil viac ako osemdesiat korún, žeziel a jabĺk, ktoré pri korunováciách nosili na hlavách a držali v rukách panovníci z Európy, Ázie a Afriky. Najvzácnejšou je koruna Rudolfa II., ktorej poistná hodnota je 45 000 eur.

Návštevníci neobchádzajú ani koruny Karola IV. či tú, ktorú ako 22-ročná mala pri korunovácií na hlave anglická kráľovná Alžbeta. Váži osem kíl. Dotknúť sa ich nie je možné. Jedinú šancu mali pracovníci múzea pri ich inštalácii. Ale ani oni nemali odvahu si niektorú z nich vyskúšať. Hovorí sa totiž, že ak si dá korunu na hlavu niekto, komu nepatrí, do roka a do dňa zomrie. Podrobnosti o výstave nájdete na stránke múzea:http://www.ostrmuz.cz/website/mainmenu/stranka-akcien/2016/korunovacni-klenoty-v-dejinach-sveta/

Ľudský duch na obrazoch


Ďalšou dominantou centra je Dom umenia, v ktorom sídli Galéria výtvarného umenia. V pamiatkovo chránenom objekte je viac ako dvadsaťdvatisíc umeleckých diel. Nejde o hocijaké výtvory. Svojou kvalitou ich možno zaradiť k pätici najvýznamnejších galerijných a múzejných zbierok v celej republike vôbec. Aby pritiahli väčšiu pozornosť návštevníkov, každý mesiac má jeden z obrazov svojho kurátora. Uznávaný architekt, herec, vedec či hudobník pred verejnosťou zdôvodní svoju voľbu a formou prednášky porozpráva viac o sebe a svojmu vzťahu k umeniu. Takmer do konca marca sú pre verejnosť k dispozícii diela od Roberta Runtáka.

Zbierka s názvom Narušená imaginácia sa na obrazoch zamýšľa nad tým, aké je postavenie človeka uprostred meniacej sa spoločnosti. Autor tiež umelecky vykresľuje ľudského ducha. Všetko podstatné nájdete na: http://www.gvuo.cz/

Baletný Chaplin


Kto má rád umenie trošku z iného súdka, nech hľadá adresu moravskosliezského národného divadla. Okrem klasiky ako Čajkovského Luskáčik má vo svojom repertoári napríklad aj predstavenie Chaplin. Medzinárodný súbor vyše dvadsiatich tanečníkov stvárňuje na javisku pracovnú i súkromnú rolu komika. Počas hodiny a pol sa z anglického rodného Londýna ocitnete až v Hollywoode.

Pri pozornom sledovaní sa možno naučíte aj jeho typickú chôdzu. Predstavenie, ktoré hrajú už dva roky, bude mať v apríli derniéru. Program predstavení nájdete na: http://www.ndm.cz/cz/ Oplatí sa prísť pol hodinku pred predstavením. Do deja vás vtiahne riaditeľka baletnej scény Lenka Dřímalová aj hlavní protagonisti. Porozprávajú zaujímavosti zo zákulisia a vysvetlia, čo sa na pódiu bude diať.

Z Boltovej veže do Beskýd

A na záver to najlepšie pre toho, kto má rád výšky. Ak sa domácich opýtate, odkiaľ môžete vidieť Ostravu ako na dlani, ukážu vám smer Dolné Vítkovice. V jednej z vysokých pecí v bývalých železiarňach zriadili vyhliadkovú terasu aj kaviareň.

Vrchol Boltovej veže je vo výške osemdesiat metrov. Pri jasnom počasí vidieť nielen celé mesto, ale aj Beskydy. Aby bolo pitie kávy alebo jedenie zákusku zaujímavejšie, dozviete sa viac o železiarskom priemysle:http://www.dolnivitkovice.cz/bolt-tower-maly-okruh .

Text: Lucia Lukušová

Foto: archív GVU, Národné divadlo moravskosliezske, Ostravské múzeum, DOV

 
 
 
Stiahni si aktuálne číslo magazínu WomanMan