Vzťahy|17.01.2015|22:43
Zamilovaná a o pár kíl ťažšia alebo ľahšia? Vysvetlíme vám, prečo je to tak

Určite sa v tomto článku mnohé nájdete. Máte nového partnera, ste s ním šťastná a zrazu zistíte, že kilá idú hore. Alebo naopak dole. To je pre viaceré ten lepší prípad. Čo sa vtedy so ženami deje?

Je to jednoduché. Problémy v láske majú vplyv na ženské neuróny, ktoré sú vtedy zmätené a pôsobia na váhu. Zdalo by sa, že sú naše city prepojené s plným tanierom alebo nechutenstvom. „Vedecké poznatky z nedávnej doby potvrdzujú, že tráviaci systém je spojený s neurónmi,“ vysvetľuje doktor Stéphane Clerget, ktorý napísal knihu Láska a kila. Medzi mozgom a bruchom je veľké množstvo emotívnych spojení, ktoré experti volajú „druhý mozog“. Náš „citový žalúdok“, stresovaný a frustrovaný je skrátka hladný.

A keď ste zamilovaný, váš organizmus sa akoby dostáva do varu, miera serotonínu je na maxime. Sme šťastné a chudneme. Organizmus efektívnejšie spaľuje, chce menej jesť, pretože vďaka tomuto citu nepociťuje hlad.

Pozor však na napätie, lebo psychoanalytička Sophie Cadalenová hovorí o tom, že keď sú otrasy v láske, začíname jesť. Smútok často vyvoláva chuť k jedlu. Snažíme sa akoby utešiť, siahame po sladkostiach, chutnom jedle, ktoré sme v ústach nemali už veľmi dlho. Je to akýsi výkrik.

Keď máte muža, ktorý vás raz trápi a raz veľmi miluje, máte aj výkyvy váhy. Mnohé ženy riešia krízu tým, že jedia a smútia, keď sú opäť šťastné, jedlo pre nich prestáva byť atraktívne a zase schudnú.

Aj muži môžu naberať „kilá z lásky“. Podľa štúdie časopisu British Journal of Nutrition, muži dávajú prednosť slaným pochúťkam, zatiaľ, čo ženy sladkým. Keď napríklad prídu deti, niektorí muži sa začnú cítiť odsunutí na druhú koľaj, jedia a priberajú.

Nebezpečenstvo hrozí však aj vtedy, keď sa máte radi a vzťah funguje dobre. Spolužitie sa ustáli. Pohárik na dobrú noc, spoločné jedlá, večere po milovaní, to všetko sú kalórie naviac. Je vám spolu dobre a užívate si to. Začnete mať radi dobré jedlo, ktoré si spoločne často dávate. Ste šťastní a neriešite nič iné. Až potom zistíte, že sa vám doma akosi pokazila váha...

by Diamond, tyden.cz

foto: tumblr

 
 
 
Stiahni si aktuálne číslo magazínu WomanMan