Culinary|04.09.2018|16:13
Zažiť úžasné jedlo vo Viedni a neminúť výplatu? Skúste to takto!

Všimli ste si, že ľudia dnes pri spoznávaní cudzích krajín oveľa častejšie než pamätihodnosti uprednostňujú chute a vône typických jedál? Bolo by hriechom nedopriať si takýto typ výletu a nespoznávať takpovediac „na vlastný jazyk“ typickú rakúsku kuchyňu, keď sú Bratislava a Viedeň dve najbližšie položené hlavné mestá krajín na svete. Navyše, teraz sa tam z Bratislavy môžete dostať až 20-krát denne. Stačí využiť pravidelnú linku Slovak Lines. A ak si zakúpite lístok na autobus cez mobilnú aplikáciu Slovak Lines, po registrácii v nej budete mať prvý lístok iba za 1 EUR.

A čo vám napadne, keď sa povie rakúska kuchyňa ako prvé? Drvivej väčšine zrejme „wiener schnitzel“, teda typický viedenský teľací rezeň, ktorý podávajú najemno vyklepaný, veľký cez celý tanier, doplnený jemne kyslastou chuťou zemiakového šalátu s cibuľkou. Iným možno vôňa lahodnej kávy a chuť horkastej čokolády tzv. Sacherovej torty. Vedeli ste, že túto koláčovú zmes s čokoládou vytvoril v roku 1832 16-ročný Franz Sacher, keď sa učil na dvore kniežaťa Metternicha? A Franzov syn ju neskôr vylepšil, a to čokoládovou polevou a marhuľovým džemom. Odvtedy je jednou z najznámejších kulinárskych špecialít Viedne.

My by sme vám radi ponúkli pár tipov na gastro zážitky, pri ktorých nezažije šok vaša peňaženka a napriek tomu si chuťovú poháriky prídu na svoje. Typickú viedenskú kuchyňu môžete ochutnať napríklad v reštaurácii Pürstner na Riemergasse, ktorá sa nachádza len 5 minút pešo od známeho Štefánskeho námestia. Tradičnú kaviareň s typickým viedenským šarmom nájdete na ulici Opernring v srdci Viedenskej štátnej opery - Café Opera Wien. Ak ste milovníkom mäsa, neobíďte novú prevádzku s názvom Addicted to Rock Bar und Burger na Getreidemarkte. Pochutíte si pestrom výbere burgerov pripravených výlučne zo 100 % rakúskeho hovädzieho mäsa. A ak ste navyše aj milovníkom ginu – tak to už vôbec nie je o čom diskutovať. V tunajšom bare vám pripravia 500 variácií tohto alkoholického nápoja. Ak máte chuť na cestoviny, vynikajúco si pochutíte v talianskej reštaurácii Huth da Moritz na Schellinggasse. A ak si nebudete vedieť vybrať, vypýtajte si degustačné menu. Kúsok Francúzska nájdete vo Viedni na Kaiserstraße, kde sídli Flatschers Bistro & Bar s vyhlásenými rybími pochúťkami.

A hoci sme vám v úvode sľubovali, že sa dá vo Viedni najesť a neutratiť „majland“, možno si niekto rád dopraje úlet v podobe návštevy jednej z TOP 10 reštaurácii sveta. V rámci 15. ročníka World´s 50 Best Restaurant 2017 bola totiž do prvej desiatky zaradená aj reštaurácia Steirereck, sídliaca na adrese Am Heumarkt. Deklaruje, že ponúka modernú viedenskú gastronómiu, pravé chute a vône Rakúska. Ochutnať ich môžete v rámci menu, ktorého cena začína pri 150 € a je potrebné počítať s rezerváciou stola vopred, ako aj určitým dress code, do ktorého džínsy nepatria.

 

foto: Shutterstock

 
 
 
Stiahni si aktuálne číslo magazínu WomanMan