Cestujeme|28.02.2018|14:25
Zažite leto v zime

Sychravé počasie, zasnežená príroda a teploty pod nulou – táto scéne nie je pre každého ideálna. Ak aj vy patríte medzi ľudí, ktorí majú radšej teplé počasie, slnko a more, máme pre vás riešenie.  Dnešnej dobe už nerobí problém zakúpiť si letenky a z jedného dňa na druhý odletieť do nejakej exotickej krajiny. Nemusíte odísť ani z Európy, keď sa chcete zohriať. Ak potrebujete zresetovať, vypnúť hlavu a zažiť večerné prechádzky pri mori, poradíme vám kam sa vybrať.

Turecké pobrežie Stredozemného mora je synonymom priezračnej tyrkysovej vody, hrejivých slnečných lúčov, blankytne modrej oblohy, členitých zálivov, majestátnych a pyšných pohorí a zároveň vyniká bohatstvom starovekých pamiatok. Oblasť, ktorú pôvodne obsadili Gréci a neskôr ovládali Rimania, je posiata zachovalými antickými pamiatkami. Stredomorskému pobrežiu Turecka, oddelenému od suchej Anatolskej plošiny horským pásmom Taurus, dominujú strmé útesy a mysy, striedajúce sa s úrodnými územiami.

Vďaka unikátnej kombinácii historických pamiatok a príjemného stredomorského pobrežia je turecká  Antalya ideálnym turistickým letoviskom a je právom označovaná za centrum tureckého turizmu. Veľký prístav a medzinárodné letisko sú dôvodom pre neustály ruch v meste s nezameniteľnou atmosférou. Na okraji Antalye sa nachádza novovybudované luxusné letovisko Lara, ktoré vás zláka svojimi nádhernými, do diaľky sa tiahnucimi piesčitými plážami. Výhodou je i krátky presun z letiska k cieľu vašej dovolenky alebo možnosť nakúpiť si v luxusných nákupných centrách.

Osviežujúca dovolenka v Alanyi tiež nie je na zahodenie v Turecku. Toto mesto rozprestiera na pobreží Stredozemného mora, na východe Tureckej riviéry, 120 km od Antalye a je jedným z významných turistických stredísk. Dynamicky sa rozvíjajúce prázdninové letovisko sa v minulosti preslávilo ako pirátska pevnosť. Najväčší rozkvet mesto zažilo v seldžuckom období, z ktorého sa zachovala väčšina najznámejších pamiatok – seldžucké opevnenie, hrad, Červená veža, Sulejmanova mešita a Osmanská lodenica. Z hradného kopca je krásny výhľad na šíre, do ďaleka sa tiahnuce more a pobrežnú promenádu plnú obchodíkov, reštaurácií a barov. Seldžucké opevnenie z 13. storočia oddeľuje východnú Keykubátovu pláž od Kleopatrinej pláže so zlatožltým jemným pieskom, dovezeným údajne až z delty Nílu. Alanya je rajom pre všetkých, ktorí radi nakupujú - obchody s najrozmanitejším tovarom (kožené výrobky, oblečenie, suveníry, zlato) nájdete prakticky všade.

Ak sa vyberiete do už spomínaných destinácií je na čase, aby ste si zo svojho šatníka opäť vyhrabali vašu letnú garderóbu, keďže sa do teplých krajín nepochybne hodia letné šaty.  Čo môže byť predsa príjemnejšie ako počas zimných večerov triediť váš šatník  s myšlienkou, že o pár dní sa budete kúpať v teplom mori a popíjať miešané nápoje na pláži?

 

foto: pixabay.com

 
 
 
Stiahni si aktuálne číslo magazínu WomanMan