Travel|05.01.2017|07:01
Zimné miesta, ktoré zahrejú

Za teplom nemusíte chodiť ďaleko ani od januára do marca. Vysoké teploty a nádych trópov sú ako na Slovensku, tak aj v susednom Rakúsku. Okrem navštívenia krásnych miest uprostred prírody si zážitky odnesie aj vaše telo. A nebude vás to pritom stáť majland ako exotická dovolenka.

Turecko pre teroristické útoky už vyše roka nie je na zozname top dovolenkových destinácií. Turisti tam chodievali nielen kvôli moru a skvelým službám, ale v obľube boli tiež turecké kúpele  hammam. Rakúsky Villach je od slovenských hraníc vzdialený približne štyristo kilometrov a očistu tela v kúpeľnom areáli KärntenTherme (www.kaerntentherme.com) profesionáli poskytujú na špičkovej úrovni.

Hammam raz ročne


Kým kedysi bol parný kúpeľ len pre bohatú šľachtu, dnes si ho môže dopriať naozaj každý. A to nielen mal, ale musí. Raz do roka totiž odborníci odporúčajú očistiť telo od odumretej kože. Aby ale z procedúry mal návštevník zážitok, najskôr na približne štvrťhodinku sa nahreje v parnej saune. Dôvodom je otvorenie všetkých pórov. Nasleduje peeling celého tela drsnou textilnou rukavicou a masáž mydlovou penou. Kto nezaspí počas prvej hodiny, ešte má šancu. V olivovom zábale vás totiž nechajú relaxovať ďalších tridsať minút.

Sto rokov stará torta


Pre ďalšiu pozitívnu energiu si chodia návštevníci aj do kúpeľného parku. Prírodné bazény tam vznikajú vďaka početným dažďom alebo topiacemu sa snehu z neďalekého pohoria Dobratsch. Keď sa 38 – stupňová termálna voda vyvierajúca na povrch zmieša s prírodnou, výsledkom je 29 – stupňová voda ideálna na relax v prírode. Toto unikátne miesto je už štrnásť rokov na zozname prírodných krás Korutánska. V kraji nebudú zážitkami trpieť ani chuťové zmysly. Na okraji lesného parku v kaviarni Konditorei je hlavnou cukrárkou Michaela Neumayr. Domácu orieškovo-čokoládovú tortu s čerešňami pečie podľa sto rokov starého receptu. Podobne starými receptúrami sa riadi aj pri pečení ostatných zákuskov.

Jazero pod ochranou UNESCO


Pre romantikov dávame do pozornosti destináciu vzdialenú len necelých šesťdesiat kilometrov od Bratislavy. Neziderské jazero, ktoré je súčasťou národného parku a zároveň chránené svetovým dedičstvom UNESCO, nie je len letná destinácia. Vodná hladina jazera síce tento rok zatiaľ nezamrzla a korčule by vám boli zbytočné, ale dvesto metrov dlhé drevené mólo v dedinke Podersdorf am See s majákom na jeho konci, má čaro v každej sezóne.

Potenie pri zvieratách


Romantické fotky žnú na sociálnych sieťach úspech aj z termálnych kúpeľov St. Martins (www.stmartins.at) uprostred prírody. Areál v tvare slimačej ulity má okrem bazénov aj vlastné jazero, parné kúpele a sériu sáun. Práve tie sú obľúbené na zahriatie kostí v nepríjemnom sychravom počasí. Komu sa pätnásť minút pri deväťdesiat stupňovej teplote zdá ako večnosť, nemusí sa báť. V saunách nad hladinou jazera s výhľadom na pasúce sa srnky, osly alebo byvoly čas ubehne raz dva.

Kto nelyžuje, zabaví sa

Podstatne vyššie položeným turistickým strediskom počas celého roka sú slovenské Vysoké Tatry. V zime ich nevyhľadávajú len lyžiari. Kto sa nekamaráti so zimnými športmi, nudiť sa rozhodne nebude. V takmer tisícosemsto metrov nadmorskej výške je v blízkosti Skalnatého plesa observatórium i hvezdáreň. Pozorovania v nich uskutočňujú už sedemdesiatštyri rokov. Z tepla miestnej reštaurácie možno pozorovať lyžiarov na najstrmšej zjazdovke na Slovensku – Lomnické sedlo.

O zhruba päťsto metrov nižšie od novembra do jari tróni na Hrebienku Tatranský dóm. Ľadový kostol každoročne vytvoria sochári z desiatok ton ľadu. Tentokrát sa nechali inšpirovať stavbami zo Spiša. Vidieť na ňom sochu Majstra Pavla z Levoče alebo plastiku Márie s Ježiškom z obce Klčov. K ľadovému unikátu vás dovezie lanovka zo Starého Smokovca.

Keď borievky šteklia

To, že dobroty nie sú určené len na jedenie, vedia aj v najluxusnejšom hoteli široko ďaleko. Terapeutky z centra Zion Spa Luxury v Grand Hotel Kempinski High Tatras (www.zionspa.sk) borievkami naštartujú dvestotridsať zmyslových receptorov na vašom tele.

Ľubovníkový olej najprv zahreje a uvoľní unavené svaly. Za pomoci masážnych kameňov rozmixované borievky budú intenzívnejšie pôsobiť na váš organizmus. A to nielen uvoľňujúco, ale aj detoxikačne. Ako bonus sa vám po použitom oleji budú lesknúť aj vlasy. Po návšteve týchto miest už určite nikomu nebude zima ani v tom najchladnejšom počasí.

Text: Lucia Lukušová

Foto: Lucia Lukušová, Marek Hajkovský, Michael Stabentheiner, archív Thermenhotel, Zion Spa Luxury, St. Martins

 
 
 
Stiahni si aktuálne číslo magazínu WomanMan