Vzťahy|29.01.2015|17:26
Zisťovali sme, prečo vás vzrušuje bolesť!

Facky, trstenica, bitie, horúci vosk, zväzovanie či škrtenie. Je veľa podôb sexu a práve tieto veci u mnohých spôsobujú veľké sexuálne vzrušenie. Nás zaujímalo, čo to podmieňuje a prečo to tak je.

Z neurobiologickej stránky

Psychológ Dr. Tibor Hrozáň nám to objasnil z dvoch stránok. Prvá bola po tej neurobiologickej a anatómie mozgu. Môžu za to centrá a jadrá v ňom- talamus, hypotalamus, amygdala a epifíza. Sú natlačené tesne na seba, spolu poprepájané, keď je dráždená jedna časť, aktivuje to aj druhú, inú časť.

Keď je emočné prežívanie aktivované- vzrušovanie penisom, dráždením klitorisu, tlakom, úderom, štípaním či horúcim voskom- vždy sa to emočne prežíva v týchto jadrách. Čiže je jedno či je stimuláciou pohlavný styk alebo bitie.

Nejde o to, či sa dotýkate za uchom či pod bruškom, ale o to, že to prežívate v tej istej časti mozgu. „Človek však nie je len jednoduchý nervový vzruch. Každý sme individualita komplexná a rôznorodá. Potom aj rôzne typy stimulácie sú pre jedného vzrušujúce a pre druhého zasa iné,“ hovorí Dr. Hrozáň.

„Prednedávnom som čítal akýsi článok, kde dali agresívne sa správajúcim, šikanujúcim mladým mužom na hlavy snímače mozgových potenciálov. Chceli zistiť, ktorá časť ich mozgu je pri vykonávanej a prežívanej agresii aktívna. Potom im ukázali sexuálne a vzrušujúce obrazy a scény. Aktivita mozgu bola preukázaná na tých istých miestach. Prosto prežívanie vzrušenia, hnevu a chcenia ide z tej istej oblasti,“ dodáva psychológ.

Z psychologickej stránky

Ako nám povedal Dr. Hrozáň, niekedy k vzrušeniu netreba absolútne žiadne fyzické dráždenie nervov. Niekedy je dostatočne dráždivým podnetom len psychická predstava. Dokonca ani nemusí byť vedomá. Určite sa vám stalo, že ste zo sna dosiahli orgazmus.

„U človeka je tento dej pohlavného vzrušenia ako aj každý iný hocijaký dej, komplexnou vecou. Podmienenou telom, nervami, mozgom a je to aj vec duše a psychiky. Je veľa tiel, ktoré sú normálne vybavené normálne fungujúcim inervovaním konkrétneho miesta. Ale duše tých ľudí sú veľmi iné. Každý má svoje nastavenie, svoje filtre, svoje túžby, predstavy, potlačenia, náhradné spôsoby a svoje presunutia či prevrátenia určitých potrieb v opak,“ dokončuje vysvetlenie Dr. Tibor Hrozáň.

by Diamond

foto: tumblr

 

 
 
 
Stiahni si aktuálne číslo magazínu WomanMan