Site icon WomanMan

Bardejovčania majú šťastie: Môžu si robiť v rámci svojho okresu výlety po malebnom pohorí Čergov, vystúpiť na Minčol či Žobrák

Obmedzenie pohybu ľudí, súvisiace s opatreniami kvôli koronavírusu, presmerovali turistické vychádzky v jednotlivých okresoch do rámca ich hraníc. V bezprostrednom okolí Bardejova, ktorého historické mestské jadro je zapísané v UNESCO a nachádzajú sa tu aj známe Bardejovské Kúpele, je veľa zaujímavých turistických miest vyhľadávaných v každom ročnom období. V tomto roku sa stali najnavštevovanejšími lokality Minčol, Čergov, Stebnícka Magura, Žobrák, Kráľová studňa a hrad Zborov.

,,V tomto roku sme väčšinou aj s mojimi deťmi absolvovali výlety na všetky zaujímavé miesta v okolí Bardejova,“ hovorí Radomír Jančošek, riaditeľ OOCR ,,ŠARIŠ“–Bardejov a dodáva: „Stretli sme pritom mnoho turistov, ktorí využili možnosť relaxovať v prírode pri dodržaní všetkých protiepidemiologických podmienok. Tieto lokality zväčša nie sú vybavené rozsiahlejšou infraštruktúrou reštauračných a ubytovacích služieb, takže návštevníkom neprekáža ani terajšia uzávera poskytovania takýchto služieb. Zato sú tu nádherné výhľady z rozhľadní i horských vrcholov.  Z vlastnej skúsenosti odporúčam na túry všetky celoslovensky menej známe pohoria, vrcholy a kopce v okolí Bardejova. Mnohé z nich presahujú nadmorskú výšku 1000 m nad morom.“

Mnohoraký Čergov

Čergov je pohorie a geomorfologický celok, ktorý sa rozkladá v severnej časti Slovenska. S rozlohou 42 495 ha patrí medzi stredne veľké slovenské pohoria. Na východe susedí s Ondavskou vrchovinou, na juhu s Beskydským predhorím, na západe so Spišsko-šarišským medzihorím a na severe okrem Ľubovnianskej vrchoviny tvorí aj malú časť hranice s Poľskom. Najvyšším vrcholom Čergova je Minčol (1 157,2 m n. m.), ktorý sa nachádza na západnej časti pohoria. Ďalšie turisticky obľúbené vrcholy sú Veľká Javorina (1 098,7 m n. m.), Hýrová (1 070,9 m n. m.), Lysá (1 067,9 m n. m.), Dvoriská (1 057,3 m n. m.), Solisko (1 056,6 m n. m.), Malý Minčol (1 054,4 m n. m.)  a samotný Čergov (1 049,7 m n. m.) Svahy Čergova sú zarastené zmiešanými lesmi s prevahou listnatých stromov. Z nich sa najviac vyskytuje bukjavorhrab, v menšej miere aj dub a breza. Z ihličnanov tu rastie najviac smrek. Na východných svahoch Čergova pramení rieka Topľa a jej mnohé prítoky, potoky a riečky zo západnej strany tvoria prítoky rieky Torysa. Na území pohoria Čergov sa nachádzajú zrúcaniny hradov i drevené kostoly v Hervartove, Tročanoch, Krivom, Kožanoch, Lukove, Fričke, Jedlinke, Mikulášovej a Zboji.

Čergovské pohorie nepatrí síce medzi chránené krajinné oblasti, ale početné pozoruhodnosti a prírodné zvláštnosti sú sústredené do mnohých prírodných rezervácií. K najkrajším a najhodnotnejším sa radí Čergovský MinčolLivovská jelšinaFintické svahy a Hradová hora. Na ich území, ale aj mimo nich, sú početné chránené prírodne výtvory a náučné chodníky. Nachádzajú sa tu i vzácne chránené druhy stromov, pôvodná drobnejšia vegetácia a niektoré chránené druhy živočíchov.

Horská chata Čergov

Čergovským hrebeňom sa konajú už viac ako polstoročie pravidelné zimné prechody na lyžiach. Toto náročné podujatie je na Slovensku druhé najstaršie po veľkofatranskom. Počas mnohých čergovských túr je cieľom i nepostrádateľným útočiskom horská chata Čergov nad obcou Hertník. Prvá útulňa v sedle Čergov bola postavená už v roku 1926. O štyri roky neskôr začala fungovať súčasná chata. Hoci bola vo vojne vypálená, podarilo sa ju obnoviť a slúži doposiaľ. Na chatu sa dá dostať zo štyroch hlavných strán: od juhu po červenej značke z Hradiska, od západu po zelenej značke z Lysej, po žltej značke dlhou dolinou cez Majdan a Ambrušovce alebo od východu horskou (zásobovacou) cestou z podhorskej obce Hertník. Tieto prístupy sú dobre zjazdné aj horským bicyklom. Z Hertníka sa dá vyjsť k chate aj turistickými chodníkmi cez Bukový vrch (žltá značka) a ďalej po čergovskom hrebeni (červená značka), alebo po zelenej značke cez Panskú Javorinu. Vedú tu aj ďalšie turistické chodníky z obcí Fričkovce a Osikov. Prístupových trás k chate je veľa, všetky dokumentuje dvojitý rázcestník pri chate, na ktorom sa nachádzajú smerovky turistických chodníkov všetkých štyroch farieb.

Žobrák a vyhliadkové veže

Ďalšou obľúbenou trasou, vhodnou na rodinné výlety pohorím Čergov je vrch Žobrák (893 m n. m.). Nachádzajú sa tu dve drevené vyhliadkové veže („stará“ a „nová“) s nádhernými výhľadmi do okolia. Novú trojposchodovú vežu postavila obec Hervartov v roku 2014 z prostriedkov Európskej únie. Prízemie veže tvorí útulňa a neďaleko nej  je upravené ohnisko a krytý prístrešok s lavicami – ideálne prostredie na rodinný piknik v prírode. Na Žobrák a k rozhľadniam sa dá prísť z obce Hervartov po červenej značke približne za jeden a pol hodiny a z obce Kríže po modrej značke asi za hodinu. Pozornosť si zaslúži i samotná obec Hervartov. Zriadili si tu turistické centrum, v ktorom vám poskytnú všetky potrebné turistické informácie a pomôžu i s ubytovaním návštevníkov. V obci sa nachádza vzácny a jedinečný drevený Kostol svätého Františka z Assisi z 15. storočia, zapísaný v zozname UNESCO.

Zdroj: www.visitbardejov.sk, www.regionsaris.sk

Exit mobile version