ZABUDNUTÝ TREND SOCIALIZMU SLÁVI ÚSPECH

0
1036

Nápad na oživenie socialistického trendu, ktorý chcelo nosiť každé dieťa na sídlisku, skrsol v hlave absolventky Vysokej školy výtvarných umení Silvie Némethovej počas jej materskej dovolenky. Chcela dať svojim dcéram pískacie tričko, o ktorom ona mohla v detstve iba snívať. Navrhla tričká s vlastným dizajnom a pískacou nášivkou, ktorá mala veľký úspech nielen u jej detí, ale v širokom okruhu mamičiek. Milá zábavka sa za pomoci manžela v roku 2013 zmenila na samostatnú značku, ktorá v súčasnosti zastrešuje odevy nielen pre deti, ale aj dospelých. Motýle v bruchu, keď na ulici videla prvýkrát svoje tričko, sa zmenili na stres, aby jej dizajn nestratil na exkluzivite. Preto svoje produkty neustále inovuje, vymýšľa nové dizajny a posúva svoj detský sen dopredu.

Vznik spoločnosti Piskacie vraj pre Vás bol splnený detský sen. Aké boli jej začiatky?

Keď som bola malé dievča, nikdy som nemala pískacie tričko. Keď sa mi narodili deti, veľmi som im chcela také kúpiť, no nedokázala som ho zohnať v žiadnom obchode, ani na internete. Rozhodla som sa preto skúsiť vyrobiť svojpomocne vlastné tričko. Keďže sama šiť neviem, prvé tielko som ušila handmade stehom na kolene. Nápad sa hneď zapáčil aj ostatným a manžel ma podporil v myšlienke oživiť túto legendu. Tielka by však neboli dostačujúce na reklamné účely, a tak sme si našli zručnú dielničku schopnú konštruovať strihy, aké si vymyslíme.

Mnoho ľudí si pamätá pískacie tričká z detstva. Postupne ale vymizli. Pískacie tričká vďaka Vám začali byť opäť populárne. Vnímate ich tvorenie ako návrat do bezstarostných detských čias?

Chýbali nám a chýbali aj na trhu. Bola to moja spomienka na niečo exkluzívne, niečo, čo nemal každý. Pre našu generáciu, ktorá si ešte zažila časy podpultového tovaru, sme zároveň chceli priniesť detskú hravosť, ktorú si oni spájajú s pískacími tričkami a svojím detstvom. Sme radi, že v nich funguje táto nostalgická spomienka a delia sa s nami o ich „pískacie” zážitky z detstva.

Ako dlho trvá výroba pískacieho produktu od návrhu až po ušitie?

Je to veľmi individuálne. Má na to vplyv viacero faktorov, ktoré sa v rámci roka rôzne menia. Niekedy príde podnet od zákazníka a nápad vznikne veľmi rýchlo, inokedy nápad na nový strih šiat dozrieva dlhšie, a tak sa celý proces natiahne. Zásadným hnacím motorom je však inšpirácia a tá dáva celému procesu energiu. Po prvotných nákresoch, myšlienkach, ktoré sú zhmotnené pomerne rýchlo, väčšinou do mesiaca, je dôležitý proces, kedy prototyp potrebujeme dostať do digitálnej podoby strihu, na základe ktorého vznikne celá rada strihov pre všetky veľkosti. Doladia sa detaily, tak aby strih vyhovel čo najviac typom postáv. Po ďalšom mesiaci dolaďovania vznikne finálny strih, podľa ktorého už môže nabehnúť sériová výroba.

Kto najčastejšie nosí Vaše produkty? Aká je Vaša cieľová skupina?

Máme rôznych zákazníkov, od bláznivých cirkusantov až po uhladených manažérov, ktorí tričko berú ako vtipný darček, prípadne si ho kupujú pre seba na voľný čas. Veľa šijeme pre deti na detské oslavy, pretože takýto darček je akoby spojením hračky a praktického oblečenia, čomu sa rovnako teší dieťa aj maminka. Nakupujú u nás dámy, ktoré práve nemajú chuť sa stiahnuť povedzme do bandážových šiat. Často šijeme rodinné kombo na fotenie do ateliéru, prípadne tričká na rozlúčku so slobodou alebo teambuildingy.

Odkiaľ beriete inšpiráciu na nové pískatká?

Je to čisto intuitívna záležitosť. Sú to zväčša pekné jednoduché obrázky, po ktorých sa dopytujú zákazníci.

Máte svoj obľúbený dizajn Pískacích, ktorý rada/radi nosíte? Nosíte svoje produkty každý deň?

Ja osobne preferujem práve jednofarebné oversize modely. Naši zákazníci ale dávajú prednosť práve pásikom, nakoľko pískatko na tejto látke pôsobí veselšie a hravo. Naše modely ale nenosím každý deň. ☺ Veľmi rada napríklad podporím aj inú slovenskú značku, ak sa mi páči.

Vaše produkty sú stopercentne handmade. Záleží Vám, aby boli Vaše produkty z kvalitných materiálov? Z čoho sú vyrábané?

Na kvalite našich výrobkov nám naozaj veľmi záleží. Bohužiaľ stane sa aj omyl, že sa trebárs tričko pára, prípadne mechanizmus prestane fungovať. Táto situácia nás trápi, ale všetky naše chyby sa snažíme napraviť výmenou mechanizmu či opravou šitia. Látky nám tkajú na objednávku na Morave. Je to dosť dlhý proces, látka sa najskôr farbí vo farbiarni, neskôr nám z nej pletú vzor, aký si vymyslíme a je v ich silách. Dodávka potom trvá cca 3-4 mesiace, musíme rozmýšľať dopredu kvôli meniacim sa ročným obdobiam. ☺

zdroj@piskacie.com

Máte jedinečnú šancu vyhrať originálne pískacie tričká. Stačí ak nám odpoviete na súťažnú otázku a 2 z vás vyhrajú kus originálneho oblečenie. Žrebujeme 2.5.2019

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu