Site icon WomanMan

Buďme najmä teraz v zime viac všímaví k ľuďom na ulici

V posledných dňoch mrazy na Slovensku neustupujú. Pre ľudí bez domova predstavujú najkritickejšie obdobie v roku. Ide im doslova o život. Len v Bratislave žije podľa odhadu približne 4 000 ľudí bez strechy nad hlavou, okolo 200 z nich aktuálne prespáva v nocľahárni sv. Vincenta de Paul. Pomôcť však môže každý z nás, ak budeme všímavejší…

Zima je pre ľudí bez domova každoročne najnáročnejším obdobím. Niektorí žijú v chatkách, skvotoch či priamo na ulici. Len časť z nich nachádza útočisko v Nocľahárni sv. Vincenta de Paul. Pritom už plusová teplota pod 6 stupňov Celzia môže spôsobiť podchladenie, omrzliny a byť život ohrozujúca. Nezisková organizácia Depaul Slovensko už 17 rokov denne poskytuje v nocľahárni sv. Vincenta útočisko pre 200 ľudí bez strechy nad hlavou. Pomáha tiež ďalším ľuďom bez domova priamo v teréne, ošetrovni, nízko prahovom dennom centre či útulkoch.

VŠÍMAVOSŤ ZACHRAŇUJE ŽIVOTY

Pomôcť prežiť zimu ľuďom bez domova môže každý z nás. „Buďme počas zimy viac všímaví k ľuďom na ulici. Ak uvidíme človeka vonku, môžeme sa opýtať, čo by potreboval – možno je to čaj, teplé oblečenie, rozhovor, pomoc s nasmerovaním, kde nájde sociálnu službu v okolí,“ hovorí riaditeľ neziskovej organizácie Depaul Slovensko, Jozef Kákoš. Ak vidíme človeka na ulici a nereaguje, neváhajme a zavolajme pomoc na čísle 155 alebo 112 a ostaňme pri človeku až do príchodu zdravotnej pomoci.

Terénna služba bl. Rozálie Rendu, ktorá patrí pod Depaul, pôsobí v štyroch bratislavských mestských častiach – Lamač, Dúbravka, Karlova Ves a Devínska Nová Ves. V prípade potreby môže ktokoľvek v týchto mestských častiach zavolať na číslo 0910 842 170 počas pracovných dní v čase 6.30 do 15. hodiny. Depaul spolupracuje aj s mestskou políciou prostredníctvom linky 159, ktorá vie v nočnom čase zabezpečiť prevoz ľudí z ulice do Nocľahárne sv. Vincenta de Paul. Pokiaľ vo vašom meste nepôsobí organizácia, ktorá sa venuje pomoci ľuďom bez domova, môžete kontaktovať miestny úrad. „Je dobré zaujímať sa o služby, ktoré sú v našom v okolí pre ľudí bez domova k dispozícii,“ pokračuje Jozef Kákoš.

PREDSUDKY BRÁNIA POMOCI

Ročne sa na Depaul obráti takmer 2 000 ľudí bez domova. „Predovšetkým v zime je vyťaženosť našich nízkoprahových zariadení veľmi vysoká. Okrem náročnosti života na ulici vnímame, ako ľudí bez domova stigmatizujú ponižujúce nálepky a predsudky. Spôsobujú zranenie dôstojnosti človeka a dopomáhajú vytváraniu spoločenskej stigmy,“ hovorí PR manažérka Depaul Slovensko, Dominika Uhlárová. Depaul preto vyzýva, aby nás od pomoci neodrádzali predsudky. „Bezďák, socka, alkáč. Toto sú len niektoré z najčastejších nálepiek, s ktorými sa ľudia na ulici pravidelne stretávajú. Za každou z ponižujúcich nálepiek sa však skrýva človek.“ Na ulici sa stretávame s rôznymi ľuďmi bez domova. „Faktom však je, že až 80 % ľudí, ktorí prišli o svoj domov, je „neviditeľných“ a je ťažké ich na verejnosti rozpoznať. Túto skupinu tvoria pracujúci aj nezamestnaní, ženy na materskej a rodičovskej dovolenke, seniori, ale nachádzajú sa medzi nimi aj žiaci a študenti. Približne štvrtina z nich pritom chodí do práce a je ekonomicky aktívna. Možno ani netušíme, že prišli o strechu nad hlavou. Prespávajú v nocľahárni alebo vonku, mnohí chodia do práce, sú čisto oblečení a svojim zovňajškom a správaním nezapadajú do stereotypnej predstavy o človeku na ulici,“ dopĺňa Dominika Uhlárová a spresňuje: „Cieľom Depaulu je tu byť pre každého, kto má o pomoc záujem. Nezabúdajme, prosím, že všetci ľudia bez domova sú v prvom rade ľuďmi“. 

DARUJME TEPLO

„Jedným zo spôsobov pomoci počas zimy je symbolická adopcia postele na www.adoptujsipostel.sk. Vďaka nej môžeme naše služby poskytovať dlhodobo, efektívne a udržateľne,“ hovorí Dominika Uhlárová. Vďaka symbolickej adopcii postele sa darca stane podporovateľom služieb a dlhodobých programov pomoci neziskovej organizácie Depaul Slovensko, ktorá pomáha ľuďom bez domova vrátiť sa späť do spoločnosti a žiť dôstojný život.

Foto: Depaul Slovensko

Exit mobile version