Čarovné Vianoce v New Yorku a nový rok v Times Square

0
1882

Vyobrazenie miest vo filmoch berieme vždy s veľkou rezervou. Hollywoodska presladená verzia Vianoc v New Yorku je však úplne presná. 

Nádherný vianočný strom a každoročné korčuľovanie pred Rockefellerovým Centrom, 5th Avenue, NYC. Foto Nadezda Tavodova Tezgor, December 2020.

Výklady obchodov sa premenia na vianočné rozprávky, architektúra v meste vďaka vianočnému osvetleniu ožíva. Verejné parky sa menia na vianočné trhy a kĺziská pod holým nebom. 

New York v decembri poskytuje krásne vyzdobené mesto a výbornú atmosféru so skvelou možnosťou nakupovania.

Krásne vyzdobené výklady lákajú nakúpiť vianočné darčeky, 5th Avenue, NYC. Foto Nadezda Tavodova Tezgor, December 2020.

Čo musíte vždy v decembri vidieť sú určite vianočné stromčeky a výzdoba newyorských obchodov. Tak ako každý rok, aj tento rok je najdôležitejším symbolom Vianoc v New Yorku stromček v Rockefellerovom centre. Nie je v New Yorku jediný, ale bezpochyby najznámejší. Každoročné osvetlenie tohoto stromčeka je vždy veľká udalosť so živými vystúpeniami, kým sa rozsvieti okolo 22:00 hodiny, pre sezónu. Po tejto udalosti je vždy nával a hodiny čakania v dave vidieť ho žiariť v plnej kráse. 

Nádšení návštevníci sa fotografujú pred Rockefellerovým Cenrom, 5th Avenue, NYC. Foto Nadezda Tavodova Tezgor, December 2020.

Vianočná atmosféra sa veľmi rýchlo prehupne do očakávania nového roka. Populárne silvestrovské oslavy na najznámejšom námestí sveta trvajú už od roku 1904. Kultová silvestrovská oslava v uliciach Times Square nie je len newyorskou tradíciou, ale aj globálnym fenoménom. Za 116 rokov Times Square bol centrom celosvetovej pozornosti na Silvestra. Oslavy sa každoročne zúčastňovalo okolo milióna ľudí z celého sveta. Tento rok je však odlišný a tieto oslavy Silvestera budu stále v Times Square, ale bez živého publika. Tak ako to bolo v prípade rozsvietenia stromčeka v Rockefellerovom centre. 

Jedna zo svetelných atrakcií, taxík NY, 5th Avenue, NYC. Foto Nadezda Tavodova Tezgor, December 2020.

Pandémia koronavírusu výrazne spomalila život a milióny turistov sú pre šíriacu sa nákazu aspoň dočasne minulosťou. Poloprázdne ulice New Yorku zívajú prázdnotou v ktorej určite nájdete fotoreportérov.

„Ako fotoreportérka žijúca a pracujúca pre média v New Yorku zachytávam sviatočnú atmosféru každý rok. Tento rok je veľmi odlišný a to z dôvodu koronavírusu. Je jednoduchšie fotografovať atrakcie, mesto je oveľa prázdnejšie. Davy ľudí vystriedali občasné skupinky, na ktoré si musím viac-menej počkať. Ľudia sa snažia dodržiavať sociálnu vzdialenosť. Napriek veľmi náročnému roku je cítiť nadšenie z Vianoc.“(Nadezda Tavodova Tezgor)

Vianočná atmosféra so živou hudbou na pestre vyzdobenom námestím pred legendárnym hotelom The Plaza, 5th Avenue NYC. Foto Nadezda Tavodova Tezgor, December 2020.

Do konca roka 2020 zostáva už len pár dní. Posledné dni starého roka si chceme užiť aj napriek pandémii. Aj keď len pohľadom na svetelnú atmosféru, virtuálne alebo v digitálnom svete.

úvodná foto: Fantasticá svetelná šow nákupného centra Saks, 5th Avenue, NYC. Foto Nadezda Tavodova Tezgor, December 2020.

text: Elena Fedorková

Foto kredit Nadezda Tavodova Tezgor

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu