Site icon WomanMan

Film Vlny sa naozaj oplatí vidieť

Po úspechu svetovej premiéry na MFF v Karlových Varoch uviedli tvorcovia a herci film Vlny aj do slovenských kín. Osobne ho predstavili herečky Táňa PauhofováMichaela Majerníková, herci Tomáš MaštalírMartin HofmannVojtěch KotekVojtěch VodochodskýPetr Lněnička, producentky Monika KristlWanda Adamík Hrycová a aj autor a režisér Jiří Mádl, ktorý nám odkazuje: „Česko a Slovensko vôbec nie sú malé krajiny, ako by sa mohlo zdať.“ 

Obľúbený český herec Martin Hofmann, ktorý stvárnil vo Vlnách elitného novinára, v rozhovore vyslovil želanie: Verím, že si film pozrie čo najviac mladých.

V týchto dňoch doslova zaliali sály slovenských kín Vlny Jiřího Mádla, ktorý vráti divákov do Československa konca 60. rokov minulého storočia, Pražskej jari a následnej okupácie vojskami Varšavskej zmluvy. V Čechách má film veľký úspech. Myslíte si, že to tak bude aj na Slovensku?

Ako sa vám hrala postava známeho moskovského spravodajcu Ľuboša Dobrovského?

Uľahčujú vám hereckú prípravu aj krásne slovenské herečky ako napríklad Táňa Pauhofová? Zahrali ste si aj s Monikou Hilmerovou v obľúbenom kriminálnom seriáli Odznak Vysočina.

Zasiahli udalosti roku 1968 vašu rodinu alebo známych, čerpali ste od nich pri príprave na film Vlny inšpiráciu?

Ste veľký profesionál a máte za sebou mnoho úspešných projektov. Nie sú však niektoré roly a filmy pre vás viac psychicky vyčerpávajúce a deprimujúce?

Vieme o vás, že ste veľký fanúšik boxu. Čo má podľa vás tento šport spoločné s herectvom?

Vlny zavedú diváčky a divákov do slávnej Redakcie medzinárodného života Československého rozhlasu, kde pracujú pod vedením Milana Weinera odvážni novinári – celebrity svojho obdobia, ktorých plagáty zdobia steny mnohých domácností. Jiří Mádl  hovorí  o prvom popude nakrútiť tento film: „Zaujala ma kapitola v Súbornej histórii Československého rozhlasu, na jej základe som si kúpil biografiu Věry Šťovíčkovej, Jana Petránka a postupne sa to dalo dokopy. Celú mladosť som vlastne uvažoval len o dvoch povolaniach: diplomat alebo novinár,“ spomína držiteľ mnohých významných cien. „V zahraničnej redakcii sa, aspoň pre mňa, oboje spojilo. Keď som sa stretával s pamätníkmi, bez toho, aby som vedel, kadiaľ sa vydám, najcennejšie pre mňa bolo, ako hovorili o Pražskej jari a o okupácii. Zdalo sa mi, že je to dosť v kontraste s tým, čo o tom období vidíme alebo počujeme,“ pokračuje. Režisérovi sa páčila ich neporaziteľná nálada a podľa neho to boli výpovede víťazov. Ako tvrdí ďalej, vôbec si nepripúšťali, že by nad nimi niekto vyhral pomocou tankov a represií a že by prehrali tým, že by prišli napríklad o prácu. „Mali taký názor, že strach môže vzbudiť každý idiot, no rešpekt málokto. To je rozdiel medzi tým sofistikovaným európskym svetom a primitívnym ruským. Fascinovalo ma to natoľko, že som chcel tento pocit preniesť na divákov,“ dodáva. 

Jiří Mádl vo svojom doteraz najambicióznejšom filme odkrýva skutočné udalosti doby a zároveň poukazuje na dôležitosť rodiny, boja za slobodu i osobné hrdinstvo. „Pre mnohých je najsilnejšou linkou rodina – sloboda, pre mňa osobne je to najviac o tom, že stojí za to žiť. O chuti do života, akú by sme si mali udržať aj vo chvíľach, ktoré sú temné. Druhý deň sa totiž môže ukázať, že táto temnota niečomu pomohla a môže z nej prameniť niečo dobré,“ hovorí producentka filmu Monika Kristl a producentka Wanda Adamík Hrycová ju dopĺňa: „Vlny treba naozaj vidieť v kine, na veľkom plátne. Režisér Jirko Mádl v tandeme s fantastickým slovenským kameramanom Martinom Žiaranom vytvorili dych berúci napínavý film s veľkou výpravou. Jedinečné na tomto filme sú nové filmové technológie, ktoré nám umožnili pracovať s archívnymi materiálmi ako nikdy doteraz. Znamená to, že Jirko s Martinom našli doteraz nikdy nezverejnené autentické archívne zábery z roku 1968 a vďaka digitalizácii a novým VFX technológiám ich zapracovali do filmu tak, že divák nevidí rozdiel medzi teraz nakrúteným materiálom a zábermi starými 60 rokov. Divákovi to spôsobuje mimoriadne silné emócie.“

Foto: BONTONFILM

Exit mobile version