Šiesty ročník osvetového podujatia Beh pre zdravé prsia štartuje v sobotu 20. mája. Beh symbolicky spája zdravý životný štýl, prevenciu a osvetu. Cieľom je šíriť povedomie o rakovine prsníka a podporiť prevenciu – odstrániť stigmatizáciu i strach z pravidelných kontrol a skríningového mamografického vyšetrenia.
Návrat na Železnú studienku
Beh pre zdravé prsia nezastavila ani pandémia, bežalo sa virtuálne, ďalšie roky kombinovane. Tento rok sa beh vracia ku svojej pôvodnej prezenčnej forme, na pôvodné miesto, na zrekonštruovanú Železnú studienku nad Bratislavou.
Športové kategórie Behu pre zdravé prsia 2023:
- 5 000 m beh
- 3 000 m nordic walking
- 500 m chôdza (ZŤP)
- detský beh 100 m/300 m
Hlavným programom budú osvetové stanovištia pacientskych organizácií Amazonky a Ružová stužka s bezplatným odborným poradenstvom a konzultáciou s lekárom, odporúčaniami k správnej životospráve a prevencii, dôležitými kontaktmi na mamografické pracoviská. Každý bude mať príležitosť naučiť sa samovyšetreniu prsníka, naučiť sa nahmatať hrčku na prsníkovom fantóme, stretnúť sa a porozprávať s onkologickými pacientkami.
Podujatie sa koná pod záštitou Národného onkologického inštitútu a Ministerstva zdravotníctva SR. Záštitu prevzali aj primátor Bratislavy a župan Bratislavského samosprávneho kraja. Osvetové podujatie organizujú občianske združenie Amazonky, Ružová stužka, n. f. Beh pre zdravé prsia je tiež súčasťou celoeurópskej akcie prevencie karcinómu prsníka Europa Donna – Breast Health Day 2023.
Zdravé prsia vďaka prevencii
Pre organizátorky je to jedno z ďalších podujatí, ktoré neúnavne už roky organizujú s cieľom primäť ženy na Slovensku k starostlivosti o svoje zdravie a nezanedbávať prevenciu. Bývalé pacientky s karcinómom prsníka vlastnými príbehmi demonštrujú, aký dôležitý je skorý záchyt ochorenia a správna liečba. Pri splnení týchto dvoch predpokladov je veľmi veľká šanca na prežitie ďalšieho dlhého plnohodnotného kvalitného života i s takým ochorením, akým karcinóm prsníka je.
„Strach z mamografie a nezmyselné mýty o nej, či obava z pozitívneho výsledku ženám často bráni navštíviť lekára včas. Neraz prídu v pokročilom štádiu ochorenia, keď už sú naše možnosti i možnosti modernej medicíny pomôcť, značne obmedzené,“ hovorí MUDr. Alena Kállayová, predsedníčka Ružovej stužky a aktívna spolutvorkyňa a propagátorka slovenského mamografického skríningu.
Onkokontrola
Minulý rok vypracovala pracovná skupina MZ SR pre mediálnu podporu skríningov komunikačný nástroj Onkokontrola, ktorý pomôže lepšie vysvetliť ženám aj mužom, čo sa za slovom skríning skrýva. Národný onkologický inštitút (NOI) k tomu vytvoril webovú stránku Onkokontrola (www.onkokontrola.sk), kde je množstvo informácií vo forme letákov, brožúrok, videí o všetkých skríningoch. MVDr. Jana Trautenberger Ricová, koordinátorka skríningov NOI hovorí: „Kým nemáme vakcínu proti karcinómu prsníka, stále je najúčinnejšou prevenciou domáce samovyšetrenie a pravidelný mamografický skríning. Ženám preto ponúkame a vytrvalo, opakovane ich vyzývame k pravidelnej návšteve lekára.“ Stánok Onkokontroly s množstvom edukačných materiálov a poradenstvom bude súčasťou Behu pre zdravé prsia.
Stánok Všeobecnej zdravotnej poisťovne ponúkne preventívne merania krvného tlaku, hladiny kyslíka v krvi, multifrekvenčné meranie zloženia tela či výživové poradenstvo.
Prečo to robíme?
Ročne je na Slovensku diagnostikovaných približne 3 500 nových prípadov rakoviny prsníka, ktorej podľahne približne každá štvrtá žena. Väčšina z nich mohla žiť omnoho dlhšie, pokiaľ by sa do ambulancie onkológa dostali v počiatočnom štádiu ochorenia. Prišli však neskoro. Práve tomu má zabrániť lepšia osveta o ochorení a možnostiach liečby, no najmä o potrebe včasnej diagnostiky ochorenia, ktorá môže zachraňovať ľudské životy.
„Náš charitatívny beh je pre všetky vekové aj výkonnostné kategórie, cieľom nie je len samotný beh, dôležitejším posolstvom je pre nás zdravie. Preto si veľmi prajeme, aby okrem rekreačných a skúsených bežcov na toto podujatie prišli aj rodičia s deťmi, seniori a seniorky či ľudia so zdravotným znevýhodnením, mamičky s kočíkmi i handbikeri. Každý si môže zvoliť trať podľa náročnosti a prebehnúť alebo prekráčať ju vo vlastnom tempe,“ vysvetľuje Dominika Kormanová, predsedníčka OZ Amazonky. A ešte pozvanie od spoluzakladateľky podujatia Evy Bacigalovej: „Disciplíny sú nesúťažné. Na Behu pre zdravé prsia nebude dôležité zvíťaziť, ale zúčastniť sa. Medailami nebudeme oceňovať iba troch najrýchlejších, ale všetkých, ktorí na trať vyrazia, dosiahnu cieľ a urobia tak niečo celkom konkrétne pre svoje zdravie.“
Viac informácií k Behu pre zdravé prsia na projektovej webstránke www.behprezdraveprsia.com.
Ilustračné foto: Amazonky