Site icon WomanMan

Kto Pomôže Ukrajine: Slovensko ukázalo ľudskosť a solidaritu

Od chvíle, keď 24. februára 2022 vypukla vojna na Ukrajine, sa u nás po celom Slovensku mobilizujú ľudia, ktorí chcú pomáhať. V obciach a mestách vznikajú rôzne iniciatívy a miesta pre pomoc Ukrajincom a Ukrajinkám, no nie vždy je možné sa o všetkých dozvedieť. Iniciatíva Kto pomôže Ukrajine preto vydala živú Mapu pomoci, ktorá má pre lepšiu orientáciu za cieľ zozbierať čo najviac informácií o miestach pomoci. Ukazuje dôležité miesta pre ľudí na úteku, ako aj pre tých, ktorí chcú pomôcť. Spája ľudí ochotných pomôcť s ľuďmi, ktorí ju urgentne potrebujú.

Prepájajú ponuky pomoci s núdznymi 

Iniciatíva Kto pomôže Ukrajine vznikla ako reakcia na vypuknutie vojny na Ukrajine. Online platforma spája ľudí, ktorí chcú akýmkoľvek spôsobom pomôcť s ľuďmi, ktorí túto pomoc potrebujú. Zastrešuje rôzne formy pomoci prichádzajúcim občanom Ukrajiny. „Začali sme sprostredkovávaním ubytovania a prepravy a postupne sme našu pomoc rozšírili aj na materiálnu pomoc, prácu s dobrovoľníkmi, psychosociálnu podporu, riešenie špeciálnych prípadov a ďalšie oblasti,“ hovorí spoluzakladateľka iniciatívy Lucia Pašková. Iniciatíva tiež získava financie na pomoc Ukrajincom a Ukrajinkám, z ktorých prvý milión rozdelila prostredníctvom grantovej výzvy na priamu pomoc prostredníctvom neziskových organizácií. Platforma kladie dôraz najmä na pomoc so zabezpečením ubytovania na Slovensku, psychologickú, sociálnu a finančnú podporu. 

Pomáha aj mapa pomoci

„Našou najsilnejšou stránkou je od samého začiatku prepájanie. Prepájame sa s neziskovými organizáciami, ktoré sú expertné vo svojich oblastiach pomoci, prepájame dobrovoľníkov s miestami, kde je ich pomoc potrebná, alebo ľudí, ktorí ponúkajú ubytovanie s tými, ktorí teraz nemajú strechu nad hlavou,“ vysvetľuje Eduard Šlepeckyj, jeden z koordinátorov iniciatívy, ktorý vedie call centrum pre zabezpečovanie ubytovania. „Preto sme vytvorili aj Mapu pomoci, ktorá zase prepája všetky miesta na Slovensku, kde ľudia na úteku môžu nájsť pomoc. Ako na nej môžeme vidieť, pomáhať chcú ľudia po celom Slovensku a vďaka tomu miesta pomoci stále pribúdajú.“

Na mape pomoci je zoznam zberných a výdajných miest materiálnej pomoci, cudzineckých polícií, hotspotov, komunitných centier pre utečencov, ale aj dôležité štátne inštitúcie. „Informácie na mape sú orientačné a môžu sa v čase meniť, keďže ju priebežne aktualizujeme. Pred návštevou vybraného miesta preto  odporúčame overiť si otváracie hodiny na webstránke alebo kontaktnom čísle,“ upozorňuje Lucia Pašková. 

Aplikácia pre dobrovoľníkov  

Organizácie a iniciatívy po celom Slovensku od začiatku pracujú s dobrovoľníkmi prostredníctvom rôznych databáz, tabuliek a formulárov. „Každá organizácia mala vlastný zoznam záujemcov cez rôzne formuláre a hárky, ktorých prácne oslovovala na jednotlivé pozície, čo je zdĺhavé a neefektívne. Z takýchto databáz sa tiež ťažko vyberali vhodní uchádzači. Ponuky pre dobrovoľníkov boli roztrúsené na mnohých kanáloch a nie je ľahké sa v nich zorientovať či sa o nich vôbec dozvedieť. Veľmi tu chýbala jedna databáza, ktorá by ponuky zhromažďovala,“ hovorí Dominika Hradiská, výkonná riaditeľka Platformy dobrovoľníckych centier a organizácií. Preto  spolu s iniciatívou Kto pomôže Ukrajine hľadali aplikáciu, ktorá by umožnila efektívnu prácu s dobrovoľníkmi. Riešenie našli v českej firme Sinch, ktorá prevádzkuje platformu pre dobrovoľníkov s názvom Vlna pomoci. Na jej základe vytvorili upravenú verziu pre ponuku dobrovoľníckych pozícií na Slovensku, ktorá je aj vďaka podpore Donio, n. f., dostupná na stránke www.dobrovolnictvo.sk.  Databáza prepája záujemcov o dobrovoľníctvo s organizáciami, ktoré ich potrebujú. Zároveň uľahčuje manažment práce s dobrovoľníkmi, evidenciu, administratívu, či komunikáciu. 

„Ľudia si v tomto systéme môžu na jednom mieste priamo vyberať z aktuálnych ponúk organizácií a nemusia čakať na oslovenie. Organizácie, inštitúcie alebo aj samosprávy tu zase môžu prihlásiť svoje ponuky na dobrovoľníctvo a aplikácia im umožňuje veľmi prehľadné manažovanie uchádzačov. Veľmi ich preto povzbudzujeme, aby sa do databázy zapojili. Pre ľudí, ktorí chcú pomáhať, je totiž najlepšie, ak nájdu všetky ponuky na jednom mieste,“ vysvetľuje Dominika Hradiská. K aktuálnym ponukám sa dá dostať cez www.dobrovolnictvo.sk. Pre prístup ku kompletnej databáze a prihlasovanie sa na ponuky je potrebné zaregistrovať sa. 

Materiálne zbierky aj pomoc firiem

Iniciatíva Kto pomôže Ukrajine organizovala v Bratislave v marci spolu s Nadáciou Slovenskej sporiteľne aj zbierku materiálnej pomoci. Ľudia ochotní pomôcť nosili trvanlivé potraviny, zdravotnícky materiál, hygienické a školské potreby či spacie vaky, deky a vankúše. Ľudia stále môžu prispieť aj finančne cez výzvu #KtoPomozeUkrajine. Vítaná je i pomoc firiem, ktoré majú rôzne možnosti – od dobrovoľníkov, cez materiálne kapacity až po finančnú pomoc. 

V apríli sa do krízovej aktivity zapojili naše banky tak, že na účty, ktoré si na Slovensku založili ukrajinskí občania starší ako 18 rokov od 24. februára 2022 a na ktorých sa k 12. aprílu 2022 v čase večernej uzávierky nachádzalo maximálne 100 eur (vrátane), poslali jednorazovú suma 22 eur. „Tá potreba je taká veľká a urgentná, že sme museli nájsť spôsob, ktorým môžeme okamžite pomôcť čo najviac ľuďom v núdzi,“ hovorí Zuzana Suchová, správkyňa neinvestičného fondu Donio a spoluzakladateľka Kto pomôže Ukrajine. K peniazom pripojili aj prosbu, aby majitelia účtov, ktorí nie sú v núdzi, využili túto sumu na pomoc Ukrajincom a Ukrajinkám vo svojom okolí.  Finančnú pomoc tak poslali na viac ako 10 000 účtov, spolu viac ako 220 000 eur. „Dvadsaťdva eur možno nie je veľa peňazí, ale pre ľudí, ktorí nevedia, či budú mať zajtra čo jesť, to môže byť dôležité, aby vydržali, kým príde dávka v hmotnej núdzi, alebo iná pomoc od štátu,“ vysvetľuje Lucia Pašková. Ukrajinka Lyudmila Reva, ktorá k nám utiekla s dvoma svojimi deťmi a ďalšími ženami a dieťaťom, pritom dodáva, že najdôležitejšie pre nich je, aby si na začiatok mohli zabezpečiť stravu a následne sa zamestnali. „Som veľmi vďačná za všetku pomoc, aj keď je mi nepríjemné prijímať peniaze. Najradšej som, keď si môžem zarobiť na to, čo potrebujeme, a to si veľmi prajú aj moje príbuzné a známe,“ hovorí Lyudmila a spresňuje: „Ja mám našťastie už prácu, ale aj tak je to ťažké, uživiť z jedného platu deväť ľudí. Moja sestra a sesternica sa snažia nájsť prácu, ale zatiaľ sa im to nepodarilo.“ 

Situácia ľudí, ktorí museli ujsť kvôli vojne z Ukrajiny, je stále náročná. Naďalej potrebujú našu pomoc. Každý z nás môže prispieť tak ako vie, ako môže a vládze. Niekto darom, niekto ubytovaním, iní financiami, svojou odbornosťou alebo časom v podobe dobrovoľníckej aktivity. 

 www.KtoPomozeUkrajine.sk

Exit mobile version