Site icon WomanMan

Minerálna voda – sýtená, nesýtená, zdravá – malý zázrak prírody

Ak ste sa rozhodli držať keto diétu, je veľmi dôležité, aby ste sa sústredili na to, čo a koľko toho skonzumujete. Pri správne nastavenej diéte, ktorú vám výživoví poradcovia nastavia, sa viete správne nastaviť na množstvo a kvalitu jedla. Nemenej dôležité je však aj to, aby ste dohliadli na to, či dodržiavate pri tomto druhu stravovania dostatočný pitný režim. Dodržiavanie pitného režimu je veľmi dôležité. Počas keto diéty je pitie vody, čajov, minerálnych vôd dokonca nevyhnutné. 

Dostatočný pitný režim počas keto diéty

Na začiatku keto diéty si telo ešte len zvyká na obmedzený prísun sacharidov, takže sa mení aj jeho hydratácia. Sacharidy sa ukladajú vo forme glykogénu a ten na seba viaže vodu. Vo chvíli, keď zásoby glykogénu vyčerpáte, príde vaše telo o veľkú časť tekutín. Ak z jedálnička vyradíte priemyselne spracované jedlá, strácate tým ďalšie tekutiny. Tieto jedlá totiž obsahujú veľa soli, ktorá zadržiava vodu v tele. Preto je počas keto diéty nevyhnutné pravidelne dopĺňať tekutiny, dodržiavať dostatočný pitný režim. 

Ak ste zvyknutí na sladké nápoje, možno si na začiatku nebudete istí tým, čo počas keto diéty piť. Rozhodne sa však vyhnite sladeným nápojom, rôznym limonádam a ovocným džúsom, dokonca aj tým stopercentným. Sú plné cukru, teda sacharidov. Aj mlieko má vysoký obsah sacharidov, preto ho skúste nahradiť iným „mliečnym“ nápojom bez cukru – napríklad mandľovým nápojom. 

Tip: Nezabudnite, že telo strácate tekutinu nielen počas horúčav, ale aj pri cvičení, keď sa potíte. V každom prípade sa cvičenia držte, aj keď len cvičíte doma. Každá aktivita sa totiž počíta.

Čím dopĺňame príjem tekutín

Voda je určite najlepším nápojom nielen počas keto diéty. Dostatočne hydratované telo dokáže odplavovať nežiadúce toxíny. Štandardne by ste mali vypiť 2 – 3 litre tekutín denne. Majte vždy po ruke fľašu s vodou, ktorú priebežne dopĺňajte. Jedine tak zabezpečíte telu dostatočnú hydratáciu. Ak vás to už s čistou vodou nebaví, skúste ju oživiť niekoľkými kvapkami citróna či osviežiť bylinkami. 

Minerálna voda je najlepším riešením hneď po vode. Slovensko má veľké zásoby podzemnej vody a na svojej neveľkej rozlohe má takmer 1 600 rozličných prameňov minerálnych a termálnych vôd, ktoré majú podľa zloženia odlišné účinky. Naše telo potrebuje veľa minerálnych látok ako je zinok, magnézium a vápnik, ktoré sa zvyčajne nachádzajú v prírodných minerálnych vodách. Počas keto diéty je prísun potravín obmedzený, preto je dopĺňanie týchto látok nevyhnutnosťou. Minerálka neobsahuje žiadne kalórie ani cukor, preto si ju môžete dopriať bez výčitiek. Tá s obsahom vápnika dokonca posilňuje kostí, iná pomáha predchádzať riziku srdcovo-cievnych ochorení v dôsledku zníženia hladiny cholesterolu v krvi, v ďalšej sa nachádzajú chemické zlúčeniny síry, ktoré pomáhajú tráveniu a sulfáty nútia organizmus, aby produkoval viac enzýmov, ktoré pomáhajú rýchlejšie tráviť potravu. V každom prípade si prečítame zloženie konkrétnej minerálnej vody a je vhodné ich striedať.

Čaj predstavuje ďalšiu skvelú voľbu na napĺňanie správneho pitného režimu a samozrejme, aj počas keto diéty. Neobsahuje žiadne kalórie ani sacharidy. Obsahuje antioxidanty a tie podporujú regeneráciu a obnovu buniek. Pitie čaju všeobecne prospieva zdraviu a podporuje pocit pohody. Nie je však vhodný každý čaj. Odporúča sa piť skôr zelený čaj či neochutený roibos. Vždy si pozrite etiketu, na ktorej je napísaná výživová hodnota produktu. Napríklad niektoré bylinkové čaje dokonca podporujú chudnutie.

Ľadová káva, cappuccino či espresso sú vhodné, ale záleží na tom, či ich niečím dochutíte a aké množstvo kávy si doprajete. Čierna káva nemá žiadne kalórie. Veľa ľudí však obohatí počas keto diéty nevedomky svoj jedálniček o ďalší tuk v podobe smotany do kávy. Podľa odborníkov je pre zdravú dospelú osobu považovaná bezpečná denná dávka kofeínu až 400 miligramov. Obsah kofeínu závisí od druhu kávovníka a metódy spracovania zŕn. Pre predstavu, 1 šálka kávy môže obsahovať od 40 mg kofeínu pri espresse z odrody Arabica (30 ml) až po 100 mg na 120 ml v obyčajnej prekvapkávanej káve. Proces praženia znižuje obsah kofeínu: čím je praženie dlhšie, tým obsahuje menej kofeínu v zrne. Počas diéty je dôležité, aby ste si strážili prísun mlieka či iného mliečneho doplnku do kávy a tiež cukru. Ak už musíte sladiť, nahraďte cukor erythritolom, čakankovým sirupom alebo stéviou. 

Vývar nemusí znamenať len polievku s rezancami, knedličkami alebo mrveničkou. V prípade keto diéty to však neplatí. Poriadny silný vývar z kostí alebo zeleniny zasýti, nádherne vonia a po zdravotnej stránke je veľmi prospešný. Musí však byť pripravený z kvalitných surovín. Ak by ste si potrebovali vývar trošku spestriť, urobte si ho s konjakovými alebo proteínovými cestovinami Prodietix. Vývar si totiž môžete pripraviť aj do termosky napríklad na výlet a vychutnať si ho ako teplý a nutrične bohatý nápoj. 

Alkohol má nielen počas keto diéty svoje jasné pravidlá. Určite nie, lebo vyšší príjem alkoholu zaťažuje pečeň a obličky. Navyše obsahuje sacharidy a cukry, takže ak by ste si dopriali viac drinkov, zbytočne ohrozite svoju cestu za vysnívanou štíhlou postavou. Tvrdý alkohol úplne vynechajte. Aj napriek tomu, že neobsahuje cukor, sú v ňom tzv. prázdne kalórie.

Nezabudnite na to, že voda organizmus nielen hydratuje, ale zároveň z tela odplavuje škodlivé látky a toxíny. A tiež tie toxíny, ktoré sú uložené predovšetkým v tukoch, čiže pri dostatočnom pitnom režime sa ich ľahšie zbavíte. Navyše, vďaka vode vás nebude trápiť ani zápcha, pretože pri dostatočnom príjme tekutín telo jednoducho lepšie funguje. 

Pripravila: Monika Mičuchová

Foto: Prodietix, unsplash.com

Exit mobile version