Mužov vo vyššom veku často trápi nezhubné zväčšenie prostaty – nenádorové ochorenie, pri ktorom prostata zväčšuje svoj objem, čím zužuje močovú trubicu a bráni správnemu odtoku moču. Ide o ochorenie, ktoré síce nie je život ohrozujúce, ale človeku významne ovplyvňuje kvalitu života.
Novinkou v liečbe tohto nezhubného ochorenia je aplikácia vodnej pary do prostaty. Ide o minimálne invazívny zákrok, ktorý sa realizuje v lokálnej anestéze a za ambulantných podmienok.
Nezhubné zväčšenie prostaty (benígna prostatická hyperplázia) je nenádorové ochorenie prostaty, ktoré je spojené s jej nadmerným zväčšením. Vyskytuje sa u mužov najmä po päťdesiatke a postihuje asi 20 % šesťdesiatnikov a až 40 % mužov vo veku 80 rokov. Napriek tomu, že nejde o život ohrozujúce ochorenie, významne ovplyvňuje kvalitu života. Problém spočíva v tom, že zväčšujúca sa prostata spôsobuje stlačenie močovej trubice a poruchu vyprázdňovania močového mechúra.
Prvým krokom je včasná liečba
Napriek tomu, že sa situácia zlepšila a muži na Slovensku prichádzajú na urologické vyšetrenia zodpovednejšie ako v minulosti, mnohí stále vymieňajú návštevu lekára za vlastnú liečbu podporovanú rôznymi komerčnými preparátmi. „U týchto mužov sa môže ochorenie postupne zhoršovať, pričom štandardná farmakologická liečba môže výrazne zlepšiť kvalitu života u pacientov, ktorí prídu na odborné vyšetrenie včas, už pri prvých príznakoch. Ak sa však tento stav nelieči, existuje riziko úplného zablokovania prietoku moču. V takom prípade je potrebné zavedenie katétra do močového mechúra a následne je indikovaná chirurgická liečba, pri ktorej sa prostata odstráni alebo sa operatívne zmenší jej veľkosť,“ približuje doc. MUDr. Ivan Minčík, PhD., prezident Slovenskej urologickej spoločnosti.
Novinka Rezum uľahčí mnohým mužom život…
Pri klasických operačných postupoch, pri ktorých sa vyžaduje celková anestéza, sú rozhodujúcimi faktormi vek a zdravotný stav. Vzhľadom na to, že ľudia vo vyššok veku trpia mnohými inými chronickými ochoreniami, riziko operačného zákroku je vysoké a chirurgická liečba teda neraz nie je možná. Novinkou v liečbe nezhubného zväčšenia prostaty je systém Rezum – aplikácia sterilnej vodne pary do prostaty. Technológia Rezum je v súčasnosti najmenej invazívnou metódou liečby nezhubného zväčšenia prostaty. Zákrok sa realizuje v lokálnej anestéze a za ambulantných podmienok. Môžu ho teda podstúpiť aj pacienti, pre ktorých by celková anestéza bola zdravotným rizikom. „Pacientovi je v sterilných podmienkach cez močovú trubicu zavedený aplikátor Rezum, proces sa vykonáva pod optickou kontrolou, aby nedošlo k poškodeniu močovej trubice. Následne si lekár vyberie správne miesta na aplikáciu vodnej pary do zväčšených lalokov prostaty. Systém automaticky v deväť sekundových intervaloch aplikuje vodnú paru, ktorá sa dostáva k bunkám zväčšenej prostaty. Vplyvom generovaného tepla a tlaku dochádza k poškodeniu týchto buniek. Po výkone je pacientovi zavedený permanentný katéter, na jeden až dva týždne po operácii. Samotný výkon trvá niekoľko minút, v závislosti od veľkosti prostaty a skúsenosti operatéra,“ opisuje MUDr. Boris Kollárik, PhD., FEBU, primár Urologického oddelenia Nemocnice sv. Cyrila a Metoda v Bratislave. Martin Juráš, PhD. MBA, z InterMedical Plus, s.r.o. ešte dopĺňa: „Z medicínskeho hľadiska dokáže aplikácia vodnej pary nahradiť klasické chirurgické zákroky. O vhodnoti pacienta, napríklad aj pre tento zákrok, však vždy rozhoduje lekár.“
Pacient, ktorý absolvuje zákrok technológiou Rezum je na nasledujúci deň schopný normálne fungovať, má však zavedený spomínaný katéter. V prvých týždňoch po zákroku môže byť tkanivo zväčšenej prostaty opuchnuté v dôsledku zápalovej reakcie na odumierajúce bunky. Táto akútna fáza trvá zvyčajne štyri až šesť týždňov, podľa štúdií však neboli pozorované žiadne závažné nežiaduce účinky po aplikácii vodnej pary. „Doterajšie skúsenosti s touto metódou, ktoré boli publikované v odbornej literatúre, hovoria o vysokej účinnosti tohto zákroku, ktorého plný efekt sa prejaví až po niekoľkých týždňoch. Po zákroku by mal pacient ešte krátkodobo pokračovať v medikamentóznej liečbe s následným ukončením liečby po dosiahnutí efektu liečby horúcou vodnou parou,“ približuje doc. MUDr. Ivan Minčík, PhD.
Aktuálne je na Slovensku otvorené v Bratislave jedno centrum, kde sa aplikácia vodnej pary vykonáva. Začiatkom budúceho roka by mali byť prístupné ďalšie centrá v Trenčíne a Banskej Bystrici, neskôr bude technológia Rezum sprístupnená aj pacientom v Košiciach, Prešove a Poprade.
Zdroj: SK+MED, Slovenská asociácia dodávateľov zdravotníckych pomôcok a GrapePR