Site icon WomanMan

Nezabudnite na starostlivosť o kožu najmä v letných mesiacoch!

Pred nami sú najteplejšie dovolenkové dni v roku. Denne chodíme s kožou na slnko! Liga proti rakovine nás vyzýva a zdôrazňuje, aby sme v tomto čase nepodceňovali ochranu svojej kože. Nejde o výstrahu, ale o upriamenie pozornosti na možnosti prevencie pred rakovinou kože. Až štyrom z piatich prípadov rakoviny kože sa totiž dalo predísť správnou prevenciou…

Opálenie je v skutočnosti ochrana

Letné dovolenky sú neodmysliteľne spojené s pobytom na slnku a opaľovaním. Nie všetci však vedia, že opálenie je vlastne ochrannou reakciou nášho organizmu a znamená, že koža bola poškodená. Stmavnutie kože spôsobuje pigment melanín, ktorý chráni našu DNA pred poškodením. Pri vystavení sa slnku začne náš organizmus (melanocyty) produkovať väčšie množstvo hnedého pigmentu melanínu v snahe absorbovať čo najviac UV žiarenia. Výsledkom toho je zhnednutie našej pokožky. Náš organizmus sa chráni a k tomu, aby ochrana bola účinná, je potrebné mu pomôcť. 

Čím viac, tým viac..

Najúčinnejšou prevenciou pred UV žiarením je správna aplikácia dostatočného množstva „opaľovacieho“ krému (t. j. prostriedku na ochranu kože pred slnečným žiarením – minimálne 0,5 dcl na dospelú osobu) v pravidelných intervaloch. Vo všeobecnosti platí, že by sme sa mali v letných mesiacoch v čase obeda vyhýbať priamemu pobytu na slnku. Pri výbere správneho ochranného prostriedku je dôležité na obale sledovať dva údaje. Číselný údaj predstavujúci stupeň ochrany proti žiareniu typu UVB, tzv. SPF (sun protection factor) a ochranu pred UVA žiarením, ktorá sa na krémoch označuje hviezdičkami. Pričom pri oboch údajoch platí, čím vyššie číslo a vyšší počet hviezdičiek, tým ide o účinnejšiu ochranu. Krém, olej alebo mlieko je potrebné aplikovať v dostatočnom množstve (tu platí viac je viac/lepšie) a rovnomerne na celé telo (vrátane nosa, pier, chrbta, krku, uší) min 15 – 30 min pred samotným vystavením sa slnečnému žiareniu a potom ideálne ešte tesne pred ním. V prípade, že sa chystáte stráviť deň na slnku v prírode je potrebné natrieť sa každé 2 hodiny. Ak plánujete stráviť deň pri vode, natierajte sa min každých 40 minút a vždy po kúpaní, ktorým sa môže ochranná vrstva krému narušiť. 

Ošetrenie spálenej kože

Ak ste sa dostali až do tohto stupňa, znamená to, že ste ochranu podcenili. Každopádne sa s tým pravdepodobne stretol už každý z nás. Pokožka je vtedy povrchovo poškodená, začervenaná, horúca a bolestivá na dotyk. Spálené miesta ošetrujte prostriedkom na to určeným, ktorý sa rýchlo vstrebáva a prinesie úľavu od bolesti a pálenia. Ak ste zaspali na slnku bez ošetrenia kože prostriedkom na ochranu pred spálením, následné pľuzgiere neprepichujte, pretože sú ochranou kože. Ak však samé prasknú, použite dezinfekciu na báze jódu, ktorá neštípe. Aby ste zamedzili horším následkom spálenia, poraďte sa s odborníkom.

Sledujte sa

Dôležité je poznať svoje telo. Kontrolujeme si, samozrejme, aj pokožku. Je veľmi dôležité dať si každý rok skontrolovať kožu dermatológom, prípadne ho navštíviť aj častejšie, ak spozorujeme nejaké zmeny na znamienkach, prípadne iné atypické poškodenia kože ako sú napríklad nehojace sa rany, šupinaté miesta… 

Ak máte akékoľvek nejasnosti v súvislosti s pokožkou, alebo otázky v oblasti liečby či prevencie nádorových ochorení, zavolajte na bezplatnú Onkoporadňu Ligy proti rakovine – 0800 11 88 11, prípadne napíšte na poradna@lpr.sk. Skúsení lekári, psychológovia, výživoví asistenti a sociálno-právne poradkyne vám radi zodpovedajú vaše otázky. Rozpis telefonických služieb jednotlivých odborníkov nájdete na aktuálny týždeň vždy na webovej stránke Ligy proti rakovine. 

www.lpr.sk

Exit mobile version