Site icon WomanMan

Objavte pravé fašiangové špeciality! Spoznajte ich históriu a pripravte si podľa receptov tradičné fašiangové dobroty.

Vôňa čerstvo pripravených šišiek a fánok šíriaca sa celou kuchyňou, aj to sú fašiangy. Toto obdobie pred pôstom, sa v minulosti spájalo s hojnosťou, radosťou a oslavami, keď sa stoly doslova prehýbali pod sladkými dobrotami a mastnými špecialitami. Tie mali ľudí pripraviť na nadchádzajúce obdobie pôstu. Nie náhodou sa fašiangy nespájajú so zdravými receptami na obed či večeru. 

Prečo práve mastné a sladké jedlá?

Tradícia fašiangového hodovania má svoje historické korene. V minulosti bolo potrebné pred pôstom spotrebovať všetky zásoby masla, masti, vajec a mäsa, keďže počas pôstu sa tieto potraviny nejedli. Mastné jedlá boli symbolom hojnosti a blahobytu, ktoré si ľudia chceli naplno užiť pred obdobím odriekania. 

Fašiangové šišky a fánky, vyprážané na masti a bohato posypané cukrom, boli nielen pochúťkou, ale aj symbolom prosperity. Zabíjačkové hody, na ktorých nechýbali jaternice, klobásy či zabíjačková kaša, boli zase príležitosťou na stretnutie celej dediny. Fašiangy tak neboli len o jedle, ale aj o zábave – sprievody masiek, tancovačky a spev patrili k tomuto obdobiu rovnako ako šišky na stole.

Pripravte si pravú fašiangovú hostinu

Prinášame tri tradičné recepty na hlavné jedlá, ktoré nesmú chýbať na žiadnom fašiangovom stole. Vďaka nim si môžete vytvoriť atmosféru tradičných osláv priamo vo vašej kuchyni.

1. Tradičné fašiangové šišky

Potrebujeme:

Postup: Z droždia, vlažného mlieka a lyžičky cukru pripravíme kvások. Potom zmiešame všetky suroviny a vypracujeme vláčne cesto, ktoré necháme kysnúť 45 minút.

Cesto vyvaľkáme na hrúbku 1 cm a vykrajujeme kolieska a vyprážame ich v horúcom oleji do zlatista. Nakoniec posypeme práškovým cukrom.

2. Fánky (Božie milosti)

Potrebujeme:

Postup: Zo všetkých surovín vypracujeme hladké cesto a necháme ho odpočívať 30 minút.

Cesto vyvaľkáme na tenko a pokrájame na obdĺžniky. V strede každého urobíme zárez. Vyprážame v horúcej masti dozlatista a hneď obaľujeme práškovým cukrom.

Praktické tipy

Užitočná rada pre fašiangové hodovanie – aj keď recepty na slovenské polievky nepatria medzi typické fašiangové jedlá, tanier výdatnej polievky vytvorí skvelý základ pred sladkým maškrtením.

3. Zabíjačkový tanier

Potrebujeme:

Postup: Jaternice a klobásy upečieme v rúre. Zabíjačkovú kašu zohrejeme na sporáku.

Kapustu podusíme s cibuľkou. Dobroty servírujeme spolu s chlebom.

Zachovávajte tradície živé

Fašiangy sú jedinečnou príležitosťou, ako si dopriať tradičné dobroty a stráviť príjemné chvíle s blízkymi pri ich príprave. A aj keď sa doba zmenila, podstata fašiangov zostáva rovnaká – je to čas radosti a dobrého jedla. Nech sa vám všetky recepty vydaria a prinášajú radosť vám, aj vašim blízkym. Dobrú chuť a veselé fašiangy!

Zdroj: AI

Exit mobile version