Site icon WomanMan

POZNÁTE antioxidačné a protizápalové účinky BETAGLUKÁNOV?

sila betaglukánov natures

Žijeme v hektickej dobe, v ktorej sa mimoriadne darí civilizačným chorobám. Ako sa môžeme brániť tomuto nepriaznivému trendu? Tieto otázky zamestnávajú široké spektrum vedcov. Pozornosť venujú aj betaglukánom z hlivy ustricovej, najmä v súvislosti s liečbou pacientov s rôznymi infekčnými a civilizačnými ochoreniami.

Čo je oxidačný stres

Za oxidačný stres zodpovedá množstvo voľných radikálov a voľné radikály tvoriacich látok, ktoré presahujú schopnosti organizmu voľné radikály eliminovať alebo blokovať. Zdroje oxidačného stresu sú vonkajšie – napríklad cigaretový dym, alkohol, žiarenie, pesticídy, niektoré liečivá a tiež vnútorné, kam patria hormonálne a metabolické procesy nášho tela, zápaly a  imunitná odpoveď voči patogénom. V  prípade nadmerného psychického stresu sa tvoria hormóny, ktoré potencujú tvorbu zápalových a oxidatívnych procesov v mozgu a ďalších orgánoch. Následkom oxidačného stresu vznikajú ochorenia, ako diabetes, ateroskleróza, vysoký krvný tlak, ochorenia srdca, neurodegeneratívne choroby, rakovinové ochorenia, ale aj predčasné starnutie.

Betaglukány a oxidačný stres

Možnosti využitia betaglukánov – prírodných sacharidov, ktoré sa nachádzajú napríklad v hlive ustricovej – sa v medicíne skúmajú už niekoľko desaťročí. Unikátna látka postupne odkrýva svoje tajomstvá aj v boji proti civilizačným ochoreniam. Sú častými „účastníkmi“ klinických aj experimentálnych skúšok v súvislosti s liečbou pacientov s rôznymi infekčnými a civilizačnými ochoreniami. Teraz svitá nádej aj diabetikom. Práve prebiehajú skúmania, ktoré potvrdia alebo vyvrátia hypotézu, podľa ktorej účinky betaglukánu pomáhajú udržiavať aj stabilnejšiu hladinu inzulínu v krvi.

Aj biotechnologické laboratórium Natures sa zúčastnilo viacerých štúdií, ktoré zatiaľ potvrdzujú hypotézu, že blahodarné účinky betaglukánov sa v tele prejavujú okrem iného aj tak, že prispievajú k znižovaniu hladiny oxidantov a voľných radikálov v organizme a majú vplyv na zmiernenie oxidačného stresu. Oxidanty a  voľné radikály sa podieľajú na vzniku viacerých civilizačných ochorení, napríklad rakoviny, a nie je jednoduché nájsť spôsob, ako sa ich zbaviť.

Betaglukány by mohli byť vhodnou cestou. „Množstvo štúdií preukázalo, že betaglukány majú aj priame antioxidačné účinky, ale zdá sa, že väčší význam pri znižovaní oxidačného stresu má ich pôsobenie na imunitný systém,“ konštatuje Ing. Adrián Doboly z biotechnologickej spoločnosti Natures. Dáva to zmysel, ak vieme, že samotné imunitné bunky počas svojho boja s patogénmi využívajú oxidačné látky a zároveň tvoria antioxidanty. Oxidačný status organizmu tak zotrváva v rovnováhe – počet oxidantov a voľných radikálov na jednej strane a na druhej strane antioxidantov vytvorených v bunkách a tkanivách ostáva približne rovnaký. Betaglukán imunitné bunky do antioxidačnej aktivity „postrčí“, čo je vhodné najmä vtedy, keď sa predpokladá zvýšená tvorba látok zvyšujúcich oxidačný stres.

Betaglukán ako doplnok výživy

Z experimentov a klinických štúdií vychádza betaglukán ako ohromný pomocník, ktorý podporuje liečbu aj imunitný systém pacientov, a to bez vedľajších účinkov. Stále však nemá štatút lieku. Dôvod je jednoduchý. Betaglukány sú prírodné látky a zatiaľ ich človek nedokázal získavať z prírodných zdrojov v takej forme a  kvalite, aby mali vždy stopercentne identickú chemickú štruktúru, čo sa od liečiv vyžaduje. Je však možné používať betaglukány ako látky priaznivo ovplyvňujúce liečbu a  imunitný systém. Viac info nájdete na www.natures.sk.

Foto: Natures a Istock

Exit mobile version