Site icon WomanMan

Prieskum spokojnosti slovenských mužov s ich telom

November, známy tiež ako movember, je mesiacom osvety mužského zdravia, pričom sa rovnako zameriava aj na mentálne zdravie mužov. Dôležitým atribútom duševnej pohody mužov je cítiť sa dobre vo svojom tele, byť so sebou spokojný, taktiež byť odolný a schopný vyrovnať sa s bežnými životnými problémami a stresom. A práve na vzhľad mužov a spokojnosť s vlastným telom sa pýtal aktuálny reprezentatívny prieskum agentúry Ipsos pre spoločnosť MB Clinic, v ktorom až dve tretiny mužskej populácie Slovákov tvrdí, že ich vzhľad vplýva na ich kvalitu života.

To ako vyzeráme, výrazne ovplyvňuje aj to, ako sa cítime, a naopak. „Niekedy za nespokojnosťou s vlastným vzhľadom a výzorom sú rôzne psychologické faktory, kedy je potrebná psychologická pomoc – napríklad pochybnosti o sebe, znížená sebadôvera, znížená sebahodnota, nedostatok sebalásky a sebaúcty, nedostatočné sebapoznanie, vnútorná neistota, úzkostné stavy, šikana kvôli telesnému vzhľadu,“ vysvetľuje psychologička Silvia Juhaszová. Ako dodala, vzhľad mužov, ich starostlivosť o seba a zvlášť estetické zákroky sú u nás stále často tabu. Estetické zákroky u mužov môžu pritom zvýšiť ich sebavedomie, zlepšiť sociálne vzťahy, prispieť k duševnej pohode a k osobnostnému rastu. Dokonca motivujú ich k zdravšiemu životnému štýlu a lepšej starostlivosti o seba.

Veľa mužov dokáže ukázať na časť, alebo časti tela, s ktorými nie sú spokojní. Podľa IPSOS prieskumu s názvom Vplyv vzhľadu na kvalitu života mužov, ktorý bol realizovaný v septembri 2023 na vzorke 1 025 respondentov, slovenských mužov trápi najmä veľké brucho, vypadávanie vlasov a plešatenie. Väčšina uznáva, že by sa mali o seba viac starať a že vzhľad je dôležitý. Zvážili by aj zlepšenie za pomoci estetického zákroku. Skoro 60 % je presvedčená, že estetický zákrok by zlepšil ich život a pomohol zvýšiť sebavedomie. 

Slováci a estetické zákroky u mužov 

I napriek tomu, že neexistujú na Slovensku presné štatistiky, odborníci odhadujú, že ročne podstúpi rôzne estetické zákroky tisíce Slovákov. „Muži sa na nás najčastejšie obracajú s požiadavkami, že chcú na svojom tele upraviť časti, s ktorými sú nespokojní, ako sú najmä operácia očných viečok, nosu, uší, vyplnenie vrások, ale aj zákroky, ako sú bodysculpting, čiže tvarovanie tela. Napríklad za transplantáciou vlasov cestujú muži do zahraničia, väčšinou do Turecka. Dnes už transplantujú vlasy tureckí lekári aj u nás. Sme jedna z mála krajín, ktporej sa podarilo získať renomovaných tureckých odborníkov,“ hovorí Martin Boháč, plastický chirurg z MB Clinic. Zo skúseností môže potvrdiť, že úprava nedostatkov sa takmer hneď odráža vo zvýšenom sebavedomí. Muži najviac oceňujú, ak sú úpravy čo najprirodzenejšie, okolie vníma pozitívnu zmenu, ale nevie presne definovať akú.

Riešenie zdravotných problémov 

Estetické zákroky však pomáhajú riešiť aj zdravotné problémy mužov. „Príkladom je  vybočenie nosovej prepážky a jej korekcia pri operácii nosa, obmedzenie videnia a perimetra pri nadmernom kožnom previse na mihalniciach, či operácia prsníkov, odborne gynekomastia, teda zväčšená prsná žľaza u mužov. Jedno percento mužov trpí karcinómom prsníka a aj tým, že žľazu odstránime, redukujeme riziko vzniku rakoviny,“ spresňuje zdravotné aspekty zákrokov Martin Boháč. Starostlivosť o vzhľad nevníma ako módny výstrelok, ale súčasť osobnej a vnútornej spokojnosti mužov so sebou, čo sa viditeľne prejaví zmenou vo vyžarovaní muža a v jeho sebavedomejšom prejave voči okoliu.

 Výsledky prieskumu IPSOS pre MB Clinic – Slováci a vzhľad

Pripravila: Katarína Tóthová

Foto: MB Clinic

Exit mobile version