Zástupcovia Slovenskej gastroenterologickej spoločnosti sa stretli s predstaviteľmi Ministerstva zdravotníctva SR vo veci zmien v predpisovaní bezlepkových potravín. Žiadali o urýchlené zmeny v preskripcii, čo ministerstvo zdravotníctva, zdá sa, akceptovalo a od 1. januára 2025 budú bezgluténové dietetické potraviny zaradené do dvoch podskupín (bezgluténové suroviny a potraviny). Určený bude len jeden spoločný, súhrnný limit L17. Ten je diferencovaný podľa vekových kategórií. Pacienti tak budú mať možnosť voľby bezlepkových potravín podľa ich potrieb. Napríklad pre pacientov od pätnástich rokov veku a dospelých predstavuje tento limit na mesiac 12 kg bezgluténových potravín a surovín spoločne.
„Vítame krok Ministerstva zdravotníctva SR vo veci pripravovaných zmien v kategorizácii bezgluténových dietetických potravín. Sme radi, že ministerstvo akceptovalo naše výhrady k preskripcii dietetických potravín. Zároveň sme ministerstvu zdravotníctva tlmočili našu požiadavku, aby sa na základné bezlepkové potraviny vzťahovala nižšia sadzba DPH tak, ako je to v prípade základných potravín určených pre zdravú populáciu,“ vysvetľuje prezident Slovenskej gastroenterologickej spoločnosti prof. MUDr. Tibor Hlavatý, PhD.
Od 1. januára 2025 by pre podskupiny bezgluténových surovín a potravín mal byť určený jeden spoločný súhrnný limit L17. Z pohľadu pacientov doterajší pomer medzi surovinami a potravinami, ktoré celiatik užíva, v limitoch platných od 1. 10. 2024 (napr. L2-bezgluténové suroviny pre dospelého celiatika 10 kg na mesiac maximálne a L3-potraviny 2 kg na mesiac maximálne) nie je určený tak, aby zohľadňoval individuálne potreby a preferenciu pacientov, upozornila Slovenská gastroenterologická spoločnosť. Aj preto slovenskí gastroenterológovia žiadali rezort zdravotníctva o urýchlenú zmenu.
„Od nového roku si môže celiatik v rámci limitu L17 vybrať v lekárni na lekársky predpis toľko surovín a potravín, koľko potrebuje. Zdravotná poisťovňa mu takéto potraviny uhradí do výšky súhrnného limitu platného pre jeho vekovú kategóriu. V prípade dospelých je to 12 kg bezgluténových surovín a potravín na jeden mesiac. Bezgluténové suroviny a potraviny budú i naďalej čiastočne hradené zo zdravotného poistenia, s čiastočnou úhradou zo strany pacienta. Keďže je schválená sadzba DPH na základné potraviny na 5 %, pevne veríme, že sa podobným spôsobom upraví aj zákon na základné suroviny a potraviny celiatikov. Túto požiadavku sme rezortu zdravotníctva otvorene tlmočili,“ dodáva prof. Hlavatý.
Podľa vyrokovaných záverov, koľko potravín celiatik mesačne spotrebuje si do značnej miery bude môcť celiatik určiť sám. Keďže niektorí pacienti vyžadujú mesačne viac hotových a menej sypkých potravín, iní zase naopak. Niektorí pacienti preferujú viac surovín a individuálnu prípravu potravín doma v bezpečnom prostredí, iní viac hotových potravín, pretože sú vyťažení pracovnými alebo školskými povinnosťami.
Aktuálne od 1. októbra do 31. decembra 2024 platí stav, keď sú limity pre mesačný výber bezgluténových surovín a potravín stanovené samostatne na každú podskupinu (limit L2-bezgluténové suroviny a L3-bezgluténové potraviny). Od januára 2025 však dôjde k zmene v prospech pacientov celiatikov, čo je aj výsledkom rokovaní MZ SR so zástupcami Slovenskej gastroenterologickej spoločnosti.
Foto: Grape PR