Udeľovanie ocenení za humanitárnu prácu sa už tradične koná pri príležitosti Svetového dňa Červeného kríža a Červeného polmesiaca, ktorý každoročne pripadá na 8. mája. Ocenenie si od Slovenského Červeného kríža za výnimočný prínos v humanitárnej oblasti tento rok prevzalo 30 jednotlivcov a organizácií z celého Slovenska, ktorých práca je prepojená so Slovenským Červeným krížom. Podujatie sa uskutočnilo 14. mája 2024 v Zrkadlovej sieni Primaciálneho paláca v Bratislave. V Popoludní prijala všetkých ocenených prezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová.
„Ubehlo presne 105 rokov od založenia nášho predchodcu Československého Červeného kríža. Sme hrdí, že aj dnes v našich radoch pracujú stovky ľudí, ktorí nezištne stoja na strane ľudskosti a nádeje. Patrí im naša vďaka a úcta. Práve ich hlas by mal v tento deň zaznieť, aby našu spoločnosť inšpiroval k spolupatričnosti a láskavosti,“ uviedla pri oceňovaní Zuzana Rosiarová, generálna sekretárka Slovenského Červeného kríža.
Slovenský Červený kríž udelil 14. mája 2024 ocenenia ľuďom za výnimočný prínos v humanitárnej oblasti. Chce tak vyzdvihnúť nezištnosť a odhodlanie, ktoré títo ľudia často celoživotne preukazujú vo svojich komunitách v oblasti humanitárnej práce, podpory bezpríspevkového darcovstva krvi či opatrovateľstva.
Ocenenie si tento rok prevzalo 30 jednotlivcov a organizácií z celého Slovenska v nasledovných kategóriách: 7 x vyznamenanie Slovenského Červeného kríža Za humanitu, obetavosť a dobrovoľnú službu I. stupňa, 1 x ocenenie Dobrovoľná opatrovateľka, 4 x Pamätná plaketa docenta MUDr. Vladimíra Krišla za rozvoj darcovstva krvi, 6 x Zápis do Knihy cti SČK a 8 x Ďakovný list.
Najvyššie ocenenie SČK – Striebornú medailu Henryho Dunanta, zakladateľa Medzinárodného hnutia Červeného kríža – si prevzali dve dámy: MUDr. Biserka Kupčová, dlhoročná predsedníčka územného spolku SČK v Snine. Motivovala ľudí angažovať sa v prospech organizácie, na čele ktorej stála ako rešpektovaná a uznávaná osobnosť. Venovala sa edukácii obyvateľov regiónu, bezpríspevkovým darcom krvi, výučbe prvej pomoci a súťažiam. Druhou ocenenou je Emília Hládeková, ktorá bola viac ako 20 rokov predsedníčkou miestneho spolku SČK v Breze, kde preukázala veľké srdce a zanietenosť pre šírenie ľudskosti a tiež nevyčerpateľnú energiu pre organizovanie a realizovanie aktivít SČK.
Medaily za záchranu života boli odovzdané dvom mladým mužom: Patrikovi Haburajovi a Samuelovi Hoskovcovi, ktorí úspešne poskytli laickú prvú pomoc vrátane kardiopulmonálnej resuscitácie, a tým zachránili život ľudí, ktorí skolabovali v ich blízkosti.
Podujatím sprevádzala dlhoročná podporovateľka Slovenského Červeného kríža Aneta Parišková a ako hudobný hosť vystúpila speváčka Andrea Bučko.
Po slávnosti prijala popoludní všetkých ocenených prezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová. Vyjadrila oceneným vďaku a uznanie a osobne sa zaujímala o ich motiváciu i životné príbehy.
Pripravila: Zuzana Vongrejová
Foto: SČK