Site icon WomanMan

Spoznajte počas víkendov industriálne dedičstvo Trnavy na bicykli a v sprievode architekta

trnava na bicykli

Projekt Trnava očami architekta má za cieľ priblížiť návštevníkom i obyvateľom Trnavy industriálne stavby a iné architektonické pamiatky, ktoré v meste vznikali od polovice 19. storočia. Pre siluetu historického centra Trnavy boli typické kostolné veže, ale 20. storočie prinieslo nové dominanty. Spoznávať ich budú môcť účastníci víkendových cykloprehliadok 20. augusta a 4. septembra. Účastníci sa stretnú  vždy o 16. hodine.  pred mestskou vežou v Trnave.

Obrovské silá a mlyny sú významné nielen ako technické pamiatky, ale sú aj skvostmi modernej architektúry. V rámci prehliadok na bicykli ich účastníci budú mať možnosť spoznať spolu s odborným výkladom nášho architekta Miroslava Beňáka,“ hovorí Alexander Prostinák, zastupujúci výkonný riaditeľ Oblastnej organizácie cestovného ruchu Trnava Tourism.

Maximálny počet účastníkov je obmedzený na tridsať osôb, preto je potrebné vopred si rezervovať lístky online alebo prostredníctvom Turistického informačného centra – Región Trnava. Na prehliadku je možné prísť na vlastnom bicykli alebo si ho požičať.„Dostupnosť bicyklov sa dá overiť vopred, ideálne si ich rovno zarezervovať spolu so vstupenkou,“ radi Alexander Prostinák.  

Prvá prehliadka v sobotu 20. augusta má tému Mesto na prahu moderny. Miroslav Beňák počas nej predstaví industriálne ikony Trnavy, sídliská so zaujímavé urbanistické riešenia aj rozporuplnn vnímané zásahy v centre mesta z čias socializmu.

Druhá cykloprehliadka, ktorá sa bude konať 4. septembra, má názov Proti prúdu trnavských vôd. Účastníkov povedie miestami, ktoré priamo a aj v prenesenom význame  v Trnave súvisia s vodou. „Pri toku Trnávky sa dozvedia niečo o úpravách jej koryta a mostov. Pri cukrovare uvidia miesta, kde sa chodili Trnavčania kedysi kúpať. Ukážeme si lokality, ktoré vznikali vďaka vode a na vode. Samozrejme, aj vodojem od architekta Emila Belluša, ktorý potrebu vody zhmotnil do ikonického architektonického diela,“ informuje architekt Miroslav Beňák.

www.regiontrnava.sk

Foto: Región Trnava

Exit mobile version