Site icon WomanMan

Superhrdinovia vs. superničitelia.  Viete, čo vlastne robia antioxidanty a prečo sú pre nás také užitočné?

antioxidanty

O antioxidantoch a voľných radikáloch je reč takmer vždy, keď príde na rad zdravý životný štýl. Čo to však tie antioxidanty a voľné radikály vlastne sú a prečo sú pre nás dôležité, alebo naopak škodlivé?

V našom organizme prebieha neustály tanec medzi antioxidantmi a voľnými radikálmi, ktorý ovplyvňuje naše zdravie i starnutie. Ich vzájomný vzťah hrá kľúčovú úlohu v prevencii mnohých ochorení a podporuje optimálne fungovanie nášho tela. Pozrime sa bližšie na to, prečo nám voľné radikály škodia, čo je superschopnosťou antioxidantov a ako ich dokážeme podporiť. 

Voľné radikály: reaktívny ničitelia buniek

Veľmi stručne a zjednodušene: Voľné radikály sú molekuly s nespárenými elektrónmi, preto sú nestabilné a reaktívne. Elektróny totiž bežne existujú v pároch. Vtedy sa správajú stabilne. Voľné radikály „vytrhávajú“ elektróny z ostatných molekúl, čím poškodzujú bunkové steny nášho organizmu. Takto poškodené bunky sa vylejú do okolia a ich enzýmy zase poškodzujú susedné bunky, čím vlastne vzniká reťazová reakcia so zápalovým procesom, nepriaznivo pôsobiaca na celé tkanivá a orgány. Imunitný systém, bojujúci so zápalom, je oslabený a preto je organizmus náchylnejší na bežné choroby. Najagresívnejšie voľné radikály dokážu v bunkách ničiť nukleové kyseliny (DNA), proteíny, sacharidy a lipidy.

Pokiaľ voľné radikály v tele dlhodobo prevládajú, nazývame to oxidačný stres. Ide o proces v organizme, pri ktorom prevláda tvorba škodlivých molekúl, teda voľných radikálov, pretože telo nemá dostatok antioxidantov, ktoré by tieto molekuly dokázali neutralizovať. Oxidačný stres urýchľuje starnutie a vplýva aj na rozvoj závažných ochorení ako ateroskleróza, rakovina, infarkt, mozgová príhoda, cukrovka, poškodenie pečene a veľa ďalších.

Vzniku voľných radikálov sa nedá celkom zabrániť, pretože vznikajú pri prirodzených metabolických procesoch, pri bežnom zdravom fungovaní. Vznikajú však aj vplyvom vonkajších faktorov, ako je UV žiarenie, znečistenie vzduchu, fajčenie, alkohol a nevyvážená strava.

Antioxidanty: superhrdinovia

Na druhej strane máme antioxidanty. Ide o látky, ktoré v organizme bojujú proti neustále prebiehajúcim nepriaznivým účinkom oxidačných procesov. Sú našimi ochrannými superhrdinami. Antioxidanty „krotia“ voľné radikály tým, že im odovzdávajú svoj vlastný elektrón, pričom samy zostávajú aj s nepárnym počtom elektrónov stabilné a nestanú sa voľnými radikálmi. Naše telo si dokáže určitú hladinu antioxidantov vyrobiť samo a spolu s imunitným systémom si s voľnými radikálmi za bežných okolností vie poradiť a eliminuje ich.

Pokiaľ ho však svojim životným štýlom vystavujeme zvýšenému riziku vzniku voľných radikálov (pretože sa nestravujeme zdravo, nejeme dostatok ovocia a zeleniny, fajčíme, pijeme alkohol, nechránime sa pred UV žiarením, nedoprajeme si dostatok spánku atď.), je potrebné nášmu organizmu s tvorbou antioxidantov pomôcť.

Sila čierneho cesnaku

Najbohatším zdrojom antioxidantov je surová zelenina, ovocie, vitamín C, E, betakarotén, ale aj káva či čaj. Optimálne by sme mali denne zjesť 2 – 3 porcie ovocia a 3 – 4 porcie zeleniny a nezabúdať pritom na 1,5 litra čistej pitnej vody.

Jedným z najsilnejších zdrojov antioxidantov je aj cesnak. „Je mimoriadne bohatý na antioxidant S-alylcysteín, ktorý posilňuje telu vlastné antioxidačné enzýmy a organizmus tak dokáže „vychytať“ viac voľných radikálov. Obsahuje cenné vitamíny skupiny B, aminokyseliny, polyfenoly, flavonoidy, horčík, vápnik, fosfor, selén a množstvo ďalších látok,“ vysvetľuje PharmDr. Anna Jauschová z TRIO lekárne Liberi. Čierny cesnak vzniká fermentáciou pri vysokej teplote a vysokej vlhkosti, čo spôsobuje jeho sčernanie a tiež zmenu chute. Typickú ostrosť cesnaku by ste pri čiernom cesnaku márne hľadali. Takýto cesnak obsahuje veľké množstvo antioxidantov a pre lahodnú chuť si ho môžu dopriať aj ľudia s citlivým žalúdkom, navyše fermentácia znásobuje jeho účinky.

Fermentovaný cesnak sa k nám najčastejšie dováža z Číny, Kórey alebo južného Španielska, no dostupnejší a navyše certifikovaný je aj prírodný čierny cesnak v kapsulách. „V lekárňach máme čisto prírodný čierny cesnak v kapsulách s obsahom 500 mg sušeného čierneho cesnaku v jednej kapsule, čo zodpovedá približne jednému strúčiku cesnaku. Táto forma čierneho cesnaku nezaťažuje žalúdok, nespôsobuje pálenie záhy, ani zápach.“ Farmaceutka s dlhoročnou praxou odporúča čierny cesnak v kapsulách užívať dospelým aj deťom od troch rokov a tiež alergikom a astmatikom. V prípade akýchkoľvek otázok súvisiacich s možnosťami užívania či benefitmi čierneho cesnaku je určite vhodná aj dobrá rada lekára alebo lekárnika.

Foto: Pexels a Shutterstock

Exit mobile version