Od začiatku roka v Chorvátsku pobývalo 150 000 Slovákov, ktorí realizovali 1 milión prenocovaní.
Svetová rada pre cestovania a cestovný ruch (WTTC), ktorá predstavuje globálny súkromný sektor cestovania a cestovného ruchu, vytvorila v máji tohto roku špeciálnu značku bezpečného cestovania, ktorá umožňuje cestujúcim identifikovať destinácie a spoločnosti na celom svete, ktoré prijali globálne zdravotné a hygienické normy.
Inštitúcie členských štátov WTTC a asociácií v odvetví cestovného ruchu majú úlohu vyslancov bezpečného cestovania ktoré všetkým zúčastneným stranám v otvetví cestovného ruchu, ako sú hotely, reštaurácie, letecké spoločnosti, cestovné kancelárie, autopožičovne, spoločností ktoré poskytujú prepravné služby, letiská a podobne poskytujú rámec na implementáciu protokolov o bezpečnom cestovaní. Všetky zúčastnené strany, ktoré spĺňajú definované protokoly WTTC o zdravotnej bezpečností a hygiene, budú môcť požiadať o získanie a používanie tohto medzinárodného označenia.
„Chorvátsko je hrdé na spoluprácu s WTTC v týchto ťažkých časoch pre všetky zúčastnené strany v odvetví cestovného ruchu. Ako populárna európska a stredomorská destinácia sa snažíme čeliť všetkým ťažkostiam a zabezpečiť stabilitu a bezpečnosť miestnemu obyvateľstvu a všetkým cestujúcim, ktorí sa nás rozhodli tento rok navštíviť aj napriek súčasným okolnostiam. Aby sme umožnili „nový normálny stav“, pripravili sme potrebné bezpečnostné protokoly a opatrenia, aby bol pobyt turistov v našej krajine čo najpríjemnejší a aby sa chránilo zdravie všetkých turistov. Úprimne veríme, že harmonizácia s globálnymi protokolmi WTTC bude ďalším dôležitým krokom pri zabezpečení a stabilizácii nielen aktuálnej sezóny, ale bude tiež dôležitým krokom k trvalo udržateľnému a inteligentnému budúcemu rozvoju tohto veľmi dôležitého hospodárskeho odvetvia, uviedla ministerka cestovného ruchu a športu Nikolina Brnjac.
V rámci protokolu o bezpečnom cestovaní poskytujú tieto medzinárodné opatrenia súdržnosť a usmernenie pre poskytovateľov služieb cestovného ruchu a turistov v novom prístupe k zdraviu, hygiene, sociálnej vzdialenosti a inom v „nových normálnych“ podmienkach pandémie COVID-19. Protokoly sú navrhnuté na základe skúseností členov WTTC pri riešení pandémie COVID-19 a na základe usmernení Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) a Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC).
Podľa systému eVisitor, ktorý zaznamenáva štatistiku príchodov turistov a prenocovaní v komerčnom, nekomerčnom segmente a námornej turistike, sa v Chorvátsku v doterajšej častí augustu (od 1. do 23. augusta), uskutočnilo viac ako 2,3 milión príchodov a 17,6 milióna prenocovaní, čo je približne 67 percent z minuloročného výsledku dosiahnutého v rovnakom období. Najvyšší počet prenocovaní v rovnakom období bol realizovaný na Istrii (4,3 milióna prenocovaní), Kvarneru (3,5 milióna prenocovaní), Splitsko-Dalmatinskej (3,4 milióna prenocovaní), Zadarskej (3,2 milióna prenocovaní), Šibenicko-Kninskej (1,4 milióna prenocovaní), Dubrovnicko-neretvanskej (1 milión prenocovaní) a Licko-Senjskej župe (640 000 prenocovaní).
V doterajšej časti augusta (od 1. do 23. augusta) prišlo zo slovenského trhu 62 000 slovenských turistov a rovnaký počet predstavuje 51% príchodov v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka, pričom príchod jachtárov dokonca stúpol o 93 percent (2.867). Pokiaľ ide o destinácie, doteraz v auguste najviac príchodov zo Slovenska bolo uskutočnených v destinaciách Crikvenica, Vodice, Vir, Zadar, Bašla, Umagu, Rovinj, Tučepi, Primošten a Rogoznica. Od začiatku roka v Chorvátsku pobývalo skoro 150 000 Slovákov, ktorí realizovali 1 milión prenocovaní.
foto: pixabay.com